Gospodarka Indii

Podstawą gospodarki od wieków było <strong>rolnictwo</strong>. Mimo znacznych zmian i rozwoju ekonomicznego, jaki rozpoczął się w latach 50, pozostaje ono nadal najważniejszym sektorem, w którym zatrudnione jest aż <strong>60 %</strong> populacji zawodowo czynnej.

Pogoda w Indiach

Dzisiaj, 3.3 24°C
Podstawą gospodarki od wieków było rolnictwo. Mimo znacznych zmian i rozwoju ekonomicznego, jaki rozpoczął się w latach 50, pozostaje ono nadal najważniejszym sektorem, w którym zatrudnione jest aż 60 % populacji zawodowo czynnej. W pierwszych latach od uzyskania niepodległości Indie miały problemy z niedoborami żywności. Poziom produkcji rolniczej stopniowo wzrastał w wyniku wprowadzania nowszych technologii, nawadniania, stosowania lepszych gatunków nasion, używania pestycydów i nawożenia.
Najczęściej uprawiane zboża to ryż na południu Indii oraz pszenica na północy. Indie są największym na świecie producentem herbaty. Duże znaczenie mają także uprawy kawy, gumy oraz orzechów kokosowych. Z Indii pochodzi też większość przypraw eksportowanych na cały świat. W przemyśle i górnictwie zatrudniona jest tylko 10 % populacji. Bogactwa naturalne Indii to węgiel, żelazo, tytan, magnezyty, mangan. Jednak ich wydobycie nie zaspokaja zapotrzebowania kraju. Głównie importuje się produkty ropopochodne i energetyczne. Największymi ośrodkami przemysłowymi są Kalkuta i Bombaj, gdzie rozwinął się przede wszystkim przemysł włókienniczy i odzieżowy oraz metalowy. W Bengalu, w związku z wydobyciem żelaza rozwinął się przemysł hutniczy.
Jeżeli wziąć pod uwagę jedynie wartości liczbowe, to wzrost gospodarczy Indii od czasów odzyskania niepodległości jest ogromny.

Mimo, że PKB na osobę wynosi tyko 350 USD, to jednak stopa wzrostu jest optymistyczna - wynosi 5 %. Jednak ciągle 40 % populacji żyje na granicy ubóstwa. Technologie stosowane w przemyśle są bardzo przestarzałe, tak samo jak sprzęt i wyposażenie. Przemysł w znacznym stopniu zanieczyszcza środowisko naturalne.

Opinie o miastach w Indiach

4,8
Goa Magda
Nie polecamy plaży Baga Beach - tłumy, dużo tubylców zaczepiających turystów. Najlepiej wybrać się taksówką (ok 20 minutowa podróż) na plażę np. Morjim lub Palolem (ok godzinna wyprawa). Obowiązkowo trzeba zobaczyć również wodospady i park słoni. Można skoczyć również na krótką, jednodniową wycieczkę do Old Goa, jednak tam główną atrakcją są przede wszystkim kościoły - jeśli ktoś lubi. Dla osób lubiących dobrą zabawę polecamy imprezy trance na plaży do 10-11 rano :), warto również odwiedzić nocne bazary z mydłem i powidłem.

Indie na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY