Goa - Przewodnik

<p>Goa znajduje się na terytorium Indii, na Oceanie Indyjskim. Co roku przyjeżdżają tam tysiące turystów, spragnionych prawdziwej egzotyki. Stosunkowo niskie ceny zorganizowanych <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/indie/goa/" target="_self">wczasów na Goa</a> sprawiają, że wielu podróżnych może pozwolić sobie na luksus wypoczynku na tamtejszych przepięknych, białych plażach.

Goa znajduje się na terytorium Indii, na Oceanie Indyjskim. Co roku przyjeżdżają tam tysiące turystów, spragnionych prawdziwej egzotyki. Stosunkowo niskie ceny zorganizowanych wczasów na Goa sprawiają, że wielu podróżnych może pozwolić sobie na luksus wypoczynku na tamtejszych przepięknych, białych plażach.

Właściwie Goa jest najmniejszym indyjskim stanem, nad Morzem Arabskim, mającym status turystycznego regionu Indii. Przez stulecia Goa należało do Portugalii i było jej kolonią, ale po rewolucji goździków z 1974 roku Portugalia ostatecznie uznała je za część Indii.  Region dzieli się na Goa południowe ze stolicą w Margao oraz Goa północne, ze stolicą w Panaji. Na całym obszarze wybudowano bogatą infrastrukturę hotelową i turystyczną. Miejsce to rozwija się pod względem turystycznym od lat 60. ubiegłego stulecia, kiedy hipisi przybywali tu w poszukiwaniu ciszy i spokoju oraz możliwości obcowania z naturą w pięknych okolicznościach przyrody.

Goa zachwyca malowniczymi, szerokimi, piaszczystymi plażami. Można tu wypoczywać w blasku słońca w całej porze suchej. Dziewicze plaże, przepiękne krajobrazy i liczne zabytki powodują, że na Goa nie sposób się nudzić.

Przede wszystkim przyjeżdża się tu po to, aby wypoczywać nad morzem, opalać się i spędzać czas na błogim lenistwie. Wybrzeże regionu tworzy 125 km przepięknych plaż. Wśród nich znane są: plaża Betalbatim - długa i spokojna, plaża Colva w najstarszym resorcie południowego Goa, ciągnąca się na długości 24 km, czy też plaża Palolem, gęsto porośnięta palmami kokosowymi. W poszukiwaniu ciszy i spokoju można wybrać się na południe Goa, na plaże Varca i Cavelossim, z dala od znanych kurortów nadmorskich. Na północ zaś powinni pojechać turyści spragnieni nocnych rozrywek. To właśnie na plaży Baga czy Calangute przez całą dobę można bawić się w lokalnych barach i na dyskotekach. Calangute łączy się z plażą Baga, która zyskała miano Królowej Plaż, ze względu na przepiękne widoki. Trzeba jednak liczyć się w jej przypadku z dużym tłokiem w sezonie. Chcąc odpocząć w kameralnym otoczeniu warto wybrać plażę Candolim na północy, gdzie poza tym można skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych.

Na północ od plaży Baga znajdziemy Anjunę - dawną stolicę Goa, gdzie w latach 60. ubiegłego stulecia chętnie wypoczywali hipisi.

W okolicy Candolim można nie tylko plażować i kąpać się w ciepłym morzu, ale i zwiedzać zabytki, do których obowiązkowo zaliczyć trzeba Fort Aguada, zbudowany w 1612 roku przez Portugalczyków. Na Goa zrobimy też zakupy w licznych, kolorowych sklepach i na targach, m.in. w Arpora.

Większość mieszkańców Goa to Hindusi - warto poznać ich szczególną kulturę i religię. W stolicy Goa - Panadżi znajduje się przepiękny zabytek sakralny - kościół Niepokalanego Poczęcia, z bogato zdobioną barokową fasadą, który został wybudowany w 1541 roku. Zabudowa jest tu niewielka, a większość wilii posiada charakterystyczne, żelazne balustrady balkonów. Ciekawostką jest stara dzielnica willowa Fountanahas, która przypomina małe, portugalskie miasteczko. Nad rzeką wiedzie bulwar Campal, idealny do spacerów.

Drugim co do wielkości miastem Goa jest Margao, gdzie kwitnie lokalny handel. Obok mieści się Mapusa, tradycyjne miasto handlowe. Będąc w Indiach na Goa obowiązkowo trzeba zobaczyć Złote Goa - Goa Dirada, nazywane Rzymem Orientu, gdzie najłatwiej dotrzeć drogą wodną. Znajduje się tu łuk Namiestnikowski, zespół katedralny z kościołem św. Franciszka z Asyżu i Kościół św. Kajetana z dwoma dzwonnicami. Projekt kościoła był wzorowany na Bazylice św. Piotra w Rzymie. Ponad Złotym Goa znajduje się Monte Santo, czyli Święte Wzgórza, z pozostałościami augustiańskiego klasztoru. Nad urwiskiem stoi jeden z najstarszych kościołów, pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej.

Prócz tego na Goa turyści często wybierają się na wycieczki do trzech hinduskich świątyń - Sri Manges, Santa Durgi oraz Najesz.


Opinie : w Goa

4,8
Goa Magda
Nie polecamy plaży Baga Beach - tłumy, dużo tubylców zaczepiających turystów. Najlepiej wybrać się taksówką (ok 20 minutowa podróż) na plażę np. Morjim lub Palolem (ok godzinna wyprawa). Obowiązkowo trzeba zobaczyć również wodospady i park słoni. Można skoczyć również na krótką, jednodniową wycieczkę do Old Goa, jednak tam główną atrakcją są przede wszystkim kościoły - jeśli ktoś lubi. Dla osób lubiących dobrą zabawę polecamy imprezy trance na plaży do 10-11 rano :), warto również odwiedzić nocne bazary z mydłem i powidłem.

Indie na skróty