Kultura Francji

<rys1>Wieksza czesc ludnosci kraju stanowia <strong>Francuzi</strong>. Ich kultura i jezyk nie sa jednak jednolite. Zaznacza sie wiele regionalnych róznic w obyczajach i dialektach jezyka francuskiego. Wskazuja one na odmienne rodowody poszczególnych <strong>grup etnicznych</strong>, tworzacych obecnie naród francuski.

Pogoda we Francji

Dzisiaj, 23.1 5°C
Wieksza czesc ludnosci kraju stanowia Francuzi. Ich kultura i jezyk nie sa jednak jednolite. Zaznacza sie wiele regionalnych róznic w obyczajach i dialektach jezyka francuskiego. Wskazuja one na odmienne rodowody poszczególnych grup etnicznych, tworzacych obecnie naród francuski. Calkowita odrebnosc jezykowo-kulturowa zachowali Baskowie, Korsykanie, Alzatczycy, Bretonczycy i Flamandowie. Poza francuskim, poszczególne grupy etniczne uzywaja jezyka baskijskiego, korsykanskiego, bretonskiego, flamandzkiego, katalonskiego oraz dialektu niemieckiego. Francuzi bardzo dbaja o czystosc jezyka francuskiego i wszelkie slowa obcego pochodzenia zastepowane sa rodzima terminologia.

Glówna religia jest katolicyzm (60%), islam (7%), nastepnie protestantyzm (2%). Religia nie ma jednak statusu religii panstwowej, gdyz w 1905 r. ustanowiony zostal rozdzial Kosciola od panstwa.

Problemem wspólczesnej Francji jest narastajacy rasizm i nietolerancja wzgledem imigrantów, zwlaszcza z dawnych kolonii. Ogromna jest równiez niechec do wplywów amerykanskiej kultury i stylu zycia.

Francja kojarzy sie najczesciej z wysoko rozwinieta kultura i sztuka, a takze elegancja. Juz od czasów sredniowiecza Francja byla europejskim centrum intelektualnym i artystycznym, szczyt rozwoju osiagajac w XVIII i XIX w. W Paryzu atmosfera tamtych czasów jest wyczuwalna do dzis.

Francja jest nazywana stolica mody. W Paryzu pracuje wielu swiatowej slawy projektantów mody i modelek. Pokazy nowych kolekcji najwiekszych domów mody stanowia wazne miejsce w zyciu stolicy. Zjezdzaja sie na nie goscie z calego swiata.

Tylko w Paryzu pracuja mistrzowie krawieccy, szyjacy luksusowe ubrania dla najzamozniejszych ludzi swiata. Moda lansowana w Paryzu nadal dyktuje tendencje i style mody swiatowej. Francja jest równiez swiatowym centrum produkcji perfum. Nie bezpodstawnie kojarzy sie wiec Francje z elegancja i luksusowymi dobrami.

Francja to takze kolebka wielu europejskich myslicieli, pisarzy, artystów, wynalazców i twórców nowych kierunków filozoficznych. Wywieraly one wplyw zarówno na cala kulture europejska, jak i swiatowa.

Francuzi wolny czas spedzaja aktywnie, najczesciej uprawiajac sport. Do najpopularniejszych sportów nalezy jazda na rowerze, rugby i pilka nozna, a takze tenis, jezdziectwo i zeglarstwo. Nadal grywa sie równiez w tradycyjna narodowa gre w kule (boules).

Najwazniejszym swietem narodowym Francji jest dzien 14 lipca, rocznica zburzenia Bastylii. W calym kraju odbywaja sie z tej okazji liczne festyny, koncerty, fajerwerki, ludzie bawia sie i tancza na ulicach. Ze swiat religijnych obchodzi sie tradycyjne swieta katolickie. W ciagu roku odbywa sie równiez wiele regionalnych uroczystosci, festiwali i jarmarków.

Do imprez miedzynarodowych nalezy m.in. Festiwal Filmowy w Cannes, odbywajacy sie na wiosne; Swiatowy Festiwal Teatrów Lalkowych w Charlesville-Mézicre; MIPCOM - Festiwal Telewizji i Video w Cannes. Takze karnawal w Nicei przyciaga licznych turystów.

W Lourdes znajduje sie glówny osrodek kultu religijnego Francji i jeden z najwazniejszych dla chrzescijanstwa. W znajdujacej sie tu grocie Matka Boska objawila sie Bernadecie, uznanej pózniej za swieta.

Miasteczko odwiedzaja tlumy pielgrzymów z calego swiata (ok.5 mln rocznie). Przybywa wsród nich wielu chorych, wierzacych w uzdrawiajaca moc cudownego zródelka. Lourdes jest takze miejscem religijnych imprez kulturalnych, m.in. Festiwali Wielkanocnych, miedzynarodowego Biennale Sztuki Sakralnej, festiwali filmowych.

Opinie o miastach we Francji

4,7
Paryż Ewa
Paryż.. To po prostu niepowtarzalny klimat :) Ciepła, świeża bagietka czy croissant z prawdziwej boulangerie zjedzone podczas spaceru brzegiem Sekwany... Ilość zabytków przerasta najśmielsze oczekiwania, jednak żeby cokolwiek zobaczyć z bliska, np. wejść do Luwru, na wieżę Eiffla i innych, musimy już rano ustawić się w dość długiej kolejce po bilet. Idealne miejsce na długie spacery w niesamowitym otoczeniu.

Francja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY