Kultura Francji

<rys1>Większą część ludności stanowią <strong>Francuzi</strong>. Ich kultura i język nie są jednak jednolite. Zaznacza się wiele regionalnych różnic w obyczajach i dialektach języka francuskiego. Wskazują one na odmienne rodowody poszczególnych <strong>grup etnicznych</strong>, tworzących obecnie naród francuski.

Pogoda we Francji

Dzisiaj, 20.11 11°C
Większą część ludności stanowią Francuzi. Ich kultura i język nie są jednak jednolite. Zaznacza się wiele regionalnych różnic w obyczajach i dialektach języka francuskiego. Wskazują one na odmienne rodowody poszczególnych grup etnicznych, tworzących obecnie naród francuski. Całkowitą odrębność językowo-kulturową zachowali Baskowie, Korsykanie, Alzatczycy, Bretończycy i Flamandowie. Poza francuskim, poszczególne grupy etniczne używają języka baskijskiego, korsykańskiego, bretońskiego, flamandzkiego, katalońskiego oraz dialektu niemieckiego. Francuzi bardzo dbają o czystość języka francuskiego i wszelkie słowa obcego pochodzenia zastępowane są rodzimą terminologią.

Główną religią jest katolicyzm (60%), islam (7%), następnie protestantyzm (2%). Religia nie ma jednak statusu religii państwowej, gdyż w 1905 r. ustanowiony został rozdział Kościoła od państwa.

Problemem współczesnej Francji jest narastający rasizm i nietolerancja względem imigrantów, zwłaszcza z dawnych kolonii. Ogromna jest również niechęć do wpływów amerykańskiej kultury i stylu życia.

Francja kojarzy się najczęściej z wysoko rozwiniętą kulturą i sztuką, a także elegancją. Już od czasów średniowiecza Francja była europejskim centrum intelektualnym i artystycznym, szczyt rozwoju osiągając w XVIII i XIX w. W Paryżu atmosfera tamtych czasów jest wyczuwalna do dziś.

Francja jest nazywana stolicą mody. W Paryżu pracuje wielu światowej sławy projektantów mody i modelek. Pokazy nowych kolekcji największych domów mody stanowią ważne miejsce w życiu stolicy. Zjeżdżają się na nie goście z całego świata.
Mercure Bercy Bibliotheque
Cena za 1 osobę:
1 601 zł
Tylko w Paryżu pracują mistrzowie krawieccy, szyjący luksusowe ubrania dla najzamożniejszych ludzi świata. Moda lansowana w Paryżu nadal dyktuje tendencje i style mody światowej. Francja jest również światowym centrum produkcji perfum. Nie bezpodstawnie kojarzy się więc Francję z elegancją i luksusowymi dobrami.

Francja to także kolebka wielu europejskich myślicieli, pisarzy, artystów, wynalazców i twórców nowych kierunków filozoficznych. Wywierały one wpływ zarówno na całą kulturę europejską, jak i światową.

Francuzi wolny czas spędzają aktywnie, najczęściej uprawiając sport. Do najpopularniejszych sportów należy jazda na rowerze, rugby i piłka nożna, a także tenis, jeździectwo i żeglarstwo. Nadal grywa się również w tradycyjną narodową grę w kule (boules).

Najważniejszym świętem narodowym Francji jest dzień 14 lipca, rocznica zburzenia Bastylii. W całym kraju odbywają się z tej okazji liczne festyny, koncerty, fajerwerki, ludzie bawią się i tańczą na ulicach. Ze świąt religijnych obchodzi się tradycyjne święta katolickie. W ciągu roku odbywa się również wiele regionalnych uroczystości, festiwali i jarmarków.

Do imprez międzynarodowych należy m.in. Festiwal Filmowy w Cannes, odbywający się na wiosnę; Światowy Festiwal Teatrów Lalkowych w Charlesville-Mézičre; MIPCOM - Festiwal Telewizji i Video w Cannes. Także karnawał w Nicei przyciąga licznych turystów.
Pavillon Courcelles Parc Monceau
Cena za 1 osobę:
1 700 zł
W Lourdes znajduje się główny ośrodek kultu religijnego Francji i jeden z najważniejszych dla chrześcijaństwa. W znajdującej się tu grocie Matka Boska objawiła się Bernadecie, uznanej później za świętą.

Miasteczko odwiedzają tłumy pielgrzymów z całego świata (ok.5 mln rocznie). Przybywa wśród nich wielu chorych, wierzących w uzdrawiającą moc cudownego źródełka. Lourdes jest także miejscem religijnych imprez kulturalnych, m.in. Festiwali Wielkanocnych, międzynarodowego Biennale Sztuki Sakralnej, festiwali filmowych.

Opinie o miastach we Francji

4,0
Paryż Darek Jablonski
W Paryzu bylem kilkakrotnie i twierdze ze zawsze jest to udany czas,prawda jest to ze 2-3 dni to stanowczo za krotko aby poznac to wspaniale miasto.Niepokojaca sprawa jest ilosc bezdomnych,koczowiska ,sa ulice ze nie zobaczysz bialego czlowieka.

Okazje Last Minute: Francja

Ibis Paris Clichy Batignolles

Ibis Paris Clichy Batignolles
6 dni 21.01 - 27.01 inne terminy Warszawa - Modlin BB - Śniadania YobbooX
3 615 zł / 2 os.
1 808 zł / 1 os.

Timhotel Montmartre

Timhotel Montmartre
6 dni 21.01 - 27.01 inne terminy Warszawa - Modlin BB - Śniadania YobbooX
3 966 zł / 2 os.
1 983 zł / 1 os.

Timhotel Berthier

Timhotel Berthier
6 dni 21.01 - 27.01 inne terminy Warszawa - Modlin BB - Śniadania YobbooX
4 010 zł / 2 os.
2 005 zł / 1 os.

Francja na skróty

Przewodnik:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY