Gospodarka Francji

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/francja/" target="_blank">Francja</a> znajduje się w czołówce <strong>najbardziej rozwiniętych państw świata</strong> (czwarte miejsce w świecie).

Pogoda we Francji

Dzisiaj, 21.2 11°C
Francja znajduje się w czołówce najbardziej rozwiniętych państw świata (czwarte miejsce w świecie). Ważną pozycję w gospodarce kraju zajmuje wysoko wydajne rolnictwo. Pod względem produkcji rolnej Francja zajmuje pierwsze miejsce w Europie. Rozwojowi rolnictwa sprzyjają korzystne warunki środowiska, toteż użytki rolne zajmują ponad połowę powierzchni kraju.

Do najważniejszych upraw należą rośliny zbożowe, w tym pszenica, jęczmień i kukurydza. W ich produkcji Francja zajmuje czwarte miejsce w świecie. Drugą pozycję zapewniają jej zbiory buraków cukrowych, lnu i winogron, trzecią - zbiory owoców i warzyw, w tym głównie jabłek. Na czwartym miejscu znajduje się pod względem upraw rzepaku i słonecznika.

Uprawia się także ryż, rośliny strączkowe, konopie, tytoń. Produkcja wina stawia Francję na pierwszym miejscu na świecie, a produkcja cukru - na pierwszym miejscu w Europie.

Ważną rolę w gospodarce odgrywa również hodowla, głównie bydła i owiec. Wysoka jest produkcja mięsa, mleka oraz jego przetworów. Kraj ma drugie miejsce w świecie w produkcji serów i piąte w produkcji masła.

Istotna jest także gospodarka leśna i pozyskiwanie drzewa. Francja jest trzecim producentem surowego drewna w Europie.
Francja posiada znaczne zasoby surowców mineralnych, jednak obserwuje się stały spadek ich wydobycia. Zamknięto wiele nierentownych kopalni węgla kamiennego. Obecnie wydobywa się go jedynie w Lotaryngii. Tam też występują złoża rud żelaza.

Eksploatowane są niewielkie ilości ropy naftowej i gazu ziemnego. Z innych surowców wydobywa się uran w Masywie Centralnym, boksyty w Prowansji, sole potasowe w Alzacji, sól kamienną w Lotaryngii.

Głównymi gałęziami przemysłu przetwórczego jest przemysł maszynowy (zwłaszcza środków transportu) i metalowy, a także chemiczny i spożywczy.

Francja słynie również z produkcji artykułów luksusowych: perfum, kosmetyków i renomowanej odzieży.

Ponad 75% energii elektrycznej kraju pochodzi z elektrowni atomowych.


Opinie o miastach we Francji

4,7
Brides Les Bains bobomax
Niepowtarzalna okazja taniego pobytu, połączonego z jazdą w Trzech Dolinach Ogólnie: Miejscowość połączona kolejka z sercem Trzech Dolin, ale dogodna w dojeĽdzie - praktycznie autostrada pod sam hotel, zero łańcuchów i innych utrudnień
Atrakcje turystyczne: Fajne i miłe centrum, możliwość mszy św. w kościele
Aktywny wypoczynek: NARTY przede wszystkim
Życie nocne: Ciekawe imprezy apress ski
Komunikacja: Dojazd i ski bus perfect
Jedzenie i restauracje: Bardzo ok i to pod samym hotelem
Zdrowie i bezpieczeństwo: Na szczęście nie miałem potrzeby
Pogoda: W Alpach to zawsze loteria i dobry Boże tu nie pomoże
Stoki narciarskie: W końcu to Trzy Doliny...

Francja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY