Francja - Przewodnik

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/francja/" target="_blank"><strong>Francja</strong></a> jest krajem z przebogatą historią, w której nie brakuje zwrotów ważnych nie tylko dla kraju, ale i Europy czy całego świata. We Francji narodziła się prawdziwa moda haute couture. Paryżanki uważane są za najlepiej ubrane kobiety. Paryski szyk nie ma sobie równych, ale słynie z niego cała Francja. Kraj ten to również doskonałe wina, w tym musujące - szampany. Co zobaczyć we Francji?

Pogoda we Francji

Dzisiaj, 20.7 30°C

Francja jest krajem z przebogatą historią, w której nie brakuje zwrotów ważnych nie tylko dla kraju, ale i Europy czy całego świata. We Francji narodziła się prawdziwa moda haute couture. Paryżanki uważane są za najlepiej ubrane kobiety. Paryski szyk nie ma sobie równych, ale słynie z niego cała Francja. Kraj ten to również doskonałe wina, w tym musujące - szampany. Co zobaczyć we Francji?

Paryż przede wszystkim
Stolicą Francji jest Paryż, który stanowi cel wyjazdów turystycznych ludzi z całego świata. To kosmopolityczne miasto - ogromna aglomeracja, naszpikowana wręcz tysiącami zabytków. Krzywdzące dla Paryża jest kojarzenie go wyłącznie z Wieżą Eiffla i Luwrem. Znajdziemy tu znacznie więcej miejsc, które po prostu trzeba choć raz odwiedzić.

Małe, wąskie uliczki w Paryżu pozwolą naprawdę poznać jego atmosferę. Warto usiąść na chwilę w kafejce na Montmartre i popatrzeć na rodowitych Paryżan. To miasto oczarowuje na każdym kroku, choć poza ścisłym centrum można natrafić na dzielnice, w których wyziera z każdego kąta bieda. Montmartre jest jedną z najbardziej malowniczych dzielnic Paryża, a jego ciekawą atrakcją jest bazylika Sacre Coeur.

Wizyta w stolicy Francji oznacza możliwość podziwiania sztuki wielkich artystów. Koniecznie trzeba odwiedzić Luwr, a najlepiej zarezerwować sobie na niego co najmniej jeden dzień. Światowej sławy muzeum paryskie to trzypoziomowe muzeum D`Orsay, gdzie prezentowane są dzieła impresjonistów i nie tylko. Najbardziej znaną katedrą Paryża jest Notre-Dame - arcydzieło gotyku. Wersal
Nie sposób jest przy zwiedzaniu Francji pominąć Wersalu. To małe miasteczko pod Paryżem, któremu dzisiejszy kształt nadał Ludwik XIV. Król Słońce zlecił tu budowę swojego pałacu, do którego przeniósł się wraz z dworem z Luwru w Paryżu. Bogate apartamenty królewskie, kaplica pałacowa, a zwłaszcza ogrody są uważane za arcydzieła.

Lazurowe Wybrzeże
Wybrzeże Morza Śródziemnego we Francji jest często odwiedzane przez turystów, zwłaszcza tych bardzo zamożnych. Można tu spotkać sławy ze światowego show biznesu. Na Lazurowym Wybrzeżu godne uwagi jest Eze, czyli wisząca na nadbrzeżnej skale średniowieczna, warowna wioska.
Dobrym miejscem do wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody jest Saint-Tropez czy wyspa Korsyka. Wizytówką Lazurowego Wybrzeża jest Nicea. Słońce świeci tu ponad 300 dni w roku. Nie brakuje tam starożytnych zabytków, a jego centralnym punktem jest nadmorski bulwar Promenade des Anglaise, czyli Promenada Anglików.

Normandia, Prowansja i Zamki nad Loarą
Jednym z regionów Francji, tłumnie odwiedzanych przez turystów, jest Normandia, a w szczególności Mont Saint Michel. To opactwo, które znajduje się prawie 2 km od stałego lądu i często jest od niego odcięte. Mont Saint Michel to Wzgórze Świętego Michała, które z uwagi na częste zalewanie przez fale morskie nazywane jest klasztorem na wodzie.

Kolejnym regionem Francji wysoko cenionym przez turystów jest Prowansja, z jej doskonałymi winami, polami lawendy i aromatycznymi przyprawami. Będąc w tym regionie Francji, warto zawitać do Awinion, które w XVI wieku było Stolicą Apostolską, stąd też zobaczymy tu liczne kościoły, a nawet potężny Pałac Papieski.

Dolina Loary, największej rzeki Francji, jest usiana przepięknymi krajobrazami. Nad rzeką stoi kilkaset średniowiecznych i renesansowych zamków i pałaców, a najstarsze z nich wzniesiono jeszcze w IX wieku. Cała środkowa część doliny Loary została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Region ten słynie poza tym ze znakomitych win.

Bordeaux i Carcassone - w czasach średniowiecza
Stolicą Akwitanii we Francji jest Bordeaux, które słynie ze znakomitych win, ale i z zabytków, których w samym mieście jest ponad 300 - wszystkie znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najbardziej znanymi zabytkami Bordeaux są mury obronne, amfiteatr rzymski czy kościół St. Seurin ze średniowiecza. Miasto Carcassonne pełne jest pozostałości średniowiecznych. Wrażenie na turystach robi otoczona murami część miasta - Cite. Znajdują się tu zwodzone mosty, fosa, brukowane, wąskie uliczki czy olbrzymie bramy. Fortyfikacje liczą trzy kilometry i mają 52 wieże.

Francuskie Alpy
Kiedy tylko rozpoczyna się późna jesień, do francuskich Alp zjeżdżają żądni wrażeń turyści, a kurorty w Alpach zapełniają się po brzegi. Można tu do woli szusować po świetnie przygotowanych do tego celu trasach. Najstarszym ośrodkiem narciarskim we Francji jest Chamonix, oferujący poza tym wspaniałe widoki, a także odpoczynek w doskonałym klimacie w czasie lata.


Opinie o miastach we Francji

4,0
Nicea gosc
Lazurowy cud Plaża: niestety kamienista :-(

Francja na skróty