Czechy - Przewodnik

<p>Tuż za południową granicą Polski znajduje się Republika Czeska. <a href="https://www.travelplanet.pl/wycieczki-objazdowe/czechy/" target="_blank">Czechy</a> słyną z doskonałego jedzenia i przepięknych, wielowiekowych zabytków, znajdujących się przede wszystkim w stolicy - Pradze. Co warto wiedzieć o Czechach?

Pogoda w Czechach

Dzisiaj, 21.4 9°C

Tuż za południową granicą Polski znajduje się Republika Czeska. Czechy słyną z doskonałego jedzenia i przepięknych, wielowiekowych zabytków, znajdujących się przede wszystkim w stolicy - Pradze. Co warto wiedzieć o Czechach?

Czechy-kilka faktów
Czechy to niewielkie państwo w Europie Środkowej, graniczące od północy z Polską. Prócz tego sąsiadami Czech są Niemcy, Austria oraz Słowacja. Stolicą kraju jest Praga, a obowiązującą walutą - czeskie korony. Czechy są krajem członkowskim Unii Europejskiej. Najdłuższą rzeką kraju jest Łaba, a przez Pragę przepływa Wełtawa.

Największe atrakcje Czech
Praga, czyli stolica Czech jest najważniejszym ośrodkiem turystycznym kraju. Obfituje w liczne atrakcje - zabytkowe kościoły np. Archikatedra św. Wita, Wacława i Wojciecha, Kościół Matki Boskiej Śnieżnej czy Matki Boskiej pod Tynem, synagogi, Dzielnicę Żydowską. Znajduje się tutaj wiele mostów, w tym ten najsłynniejszy - most Karola, wybudowany w 1357 roku. Nad miastem górują Hradczany - kompleks zamkowo-pałacowy, największy na świecie. Można tu zwiedzić praski zamek, wraz z najpopularniejszą atrakcją turystyczną, jaką jest Złota Uliczka. Na Starym Mieście w Pradze znajduje się zabytkowy Ratusz Staromiejski ze średniowiecznym zegarem astronomicznym - zegarem Orloj, skonstruowanym w 1410 roku.
Za miniaturę Pragi uważana jest niewielka miejscowość położona w odległości 170 km od stolicy Czech  - Cesky Krumlov. Znajduje się tam zabytkowe centrum i zamek – Hradek, górujący nad miastem.
Słynny most Karola w Pradze oparty jest na konstrukcji kamiennej, dla której zaprawą murarską były białka jajek.

Na zachodzie Czech znajdziemy najpiękniejsze i najsławniejsze uzdrowisko - Karlowe Wary, z malowniczą zabytkową częścią miasta, którą wybudowano w dolinie rzeki Tepla. Czechy słyną z setek zamków. Najchętniej odwiedzaną tego typu budowlą niedaleko Pragi jest Karlstejn, wzniesiony w XIV wieku na polecenie cesarza Karola IV. Skarb zamku stanowi bogato zdobiona Kaplica św. Krzyża.

W Czechach warto skosztować doskonałego piwa - jest tu ponad 200 różnych browarów. Godne uwagi są również wina, produkowane głównie na Morawach.

Ciekawostki dotyczące Czech
W Czechach dzień zakochanych przypada na 1 maja, a jego patronem jest poeta - Karel Hynek Macha. Czeska flaga do 1919 roku składała się z dwóch kolorów – białego, symbolizującego czystość i czerwonego - utożsamiającego ogromną ilość krwi, jaka została przelana za ojczyznę. Dodany kolor niebieski symbolizuje wielkość i suwerenność Czech.
Specjałem kuchni czeskiej są knedliczki, które nie mają nic wspólnego z polskimi knedlami. Zwykle jada się je z mięsnym gulaszem. Podstawą każdego obiadu są zupy, w tym słynna w Czechach zupa z flaków. Do każdego posiłku podaje się piwo - Czesi są narodem, który spożywa najwięcej piwa na świecie.

Zobacz również:


Opinie o miastach w Czechach

4,3
Praga Beata
Praga jest pięknym miastem, po trzech dniach zwiedzania czuję niedosyt i z chęcią przyjadę jeszcze raz.

Czechy na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY