Harrachov - Przewodnik

<strong>Harrachov</strong> tętni życiem przede wszystkim w zimie. Dzięki bliskości przejścia granicznego w Jakuszycach przyjeżdża tu bardzo wielu Polaków. Miasto leży w zachodniej części gór, na południe od Głównego Grzbietu i na wschód od Gór Izerskich, nad rzeką Mumlavą. Od południa zabudowę ograniczają strome stoki Čertovej hory (1021 m n.p.m.), a od południowego wschodu - lesista kopa Ptačinca (950 m n.p.m.). W obrębie miejscowości znalazły się dawne niezależne osady, jak Nový Svět, Rýžoviště czy Mýtiny. Prawa miejskie Harrachov otrzymał w 1973 r.; dziś mieszka w nim około 1700 osób.

Pogoda w Harrachovie

Dzisiaj, 20.5 16°C
Harrachov tętni życiem przede wszystkim w zimie. Dzięki bliskości przejścia granicznego w Jakuszycach przyjeżdża tu bardzo wielu Polaków. Miasto leży w zachodniej części gór, na południe od Głównego Grzbietu i na wschód od Gór Izerskich, nad rzeką Mumlavą. Od południa zabudowę ograniczają strome stoki Čertovej hory (1021 m n.p.m.), a od południowego wschodu - lesista kopa Ptačinca (950 m n.p.m.). W obrębie miejscowości znalazły się dawne niezależne osady, jak Nový Svět, Rýžoviště czy Mýtiny. Prawa miejskie Harrachov otrzymał w 1973 r.; dziś mieszka w nim około 1700 osób.

Pierwsi turyści zaczęli przyjeżdżać pod koniec XIX w. Harrachov szybko stał się popularnym ośrodkiem narciarskim. Pierwsza skocznia powstała w 1921 r., a dzisiaj jest ich dziewięć, w tym słynny mamut - jeden z kilku w Europie obiektów przeznaczonych do lotów narciarskich (punkt krytyczny około 180 m).
Góry wokół miasta nie porywają pięknem, ale też raczej nie dla widoków przyjeżdżają tutaj turyści. Warte odwiedzin są muzea: Muzeum skla (Muzeum Szkła) i Ski muzeum (Muzeum Narciarstwa). Obydwa znajdują się w centrum, niedaleko od siebie.

Dwa wyciągi krzesełkowe wożą chętnych na Čertovą horę (1021 m n.p.m.), zwaną również Čertakiem. Jeden ma dolną stację w centrum, na zachód od kościoła św. Wacława. Drugi - w osiedlu Rýžoviště, nieopodal Sporthotelu.

Czechy na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY