Praga i okolice - Przewodnik

<p>Praga jest stolicą południowego sąsiada Polski - <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/czechy/" target="_self">Republiki Czeskiej</a>. Jest to jednocześnie jedna z najpiękniejszych stolic w Europie, obfitująca w przepiękne, wielowiekowe zabytki. Stare Miasto Pragi zachwyca swoim różnorodnym kolorytem, a większość miejsc godnych zwiedzania dla turystów położona jest w niewielkiej odległości od siebie. Również w bezpośredniej okolicy Pragi można podziwiać wiele atrakcji.

Pogoda w Pradze i okolicach

Dzisiaj, 16.4 11°C

Praga jest stolicą południowego sąsiada Polski - Republiki Czeskiej. Jest to jednocześnie jedna z najpiękniejszych stolic w Europie, obfitująca w przepiękne, wielowiekowe zabytki. Stare Miasto Pragi zachwyca swoim różnorodnym kolorytem, a większość miejsc godnych zwiedzania dla turystów położona jest w niewielkiej odległości od siebie. Również w bezpośredniej okolicy Pragi można podziwiać wiele atrakcji.

Najprawdopodobniej już około 200 roku p.n.e. na miejscu dzisiejszej Pragi istniała pierwsza osada celtycka. W 870 roku naszej ery powstał pierwszy Zamek Praski, a w 925 roku wzniesiono katedrę św. Wita. Ważnym punktem w historii stolicy Czech było wybudowanie w 1357 roku mostu Karola, który jest jednym z głównych zabytków dzisiejszej Pragi. W 1918 roku miasto zostało stolicą nowopowstałego państwa Czechosłowacji. Po jej rozpadzie w 1993 roku Praga ponownie została stolicą Czech.  

Legendy wskazywały, że Praga miała być miastem wielkim, którego sława dosięgnie gwiazd na nieboskłonie. Nic więc dziwnego w tym, że zgromadzono tutaj przepiękne zabytki architektoniczne i sakralne.

W gronie największych zabytków można jednym tchem wymienić Most Karola, który łączy dzielnicę Mala Strana ze Starym Miastem, Rynek Staromiejski, Zamek Praski, szerzej znany jako Hradczany, dzielnicę żydowską Josefov, czy wzgórze Petrin. Przyjeżdżając na wycieczkę do Pragi, trzeba obowiązkowo przespacerować się po Moście Karola, który swoją nazwę wziął od króla Karola IV i zastąpił wcześniejszą przeprawę - Most Judyty pochodzący z XII wieku. Budowla utrzymana jest w stylu gotyckim, ma 516 metrów długości i 10 metrów szerokości. W XVII wieku na balustradzie mostu umieszczono 30 barokowych rzeźb przedstawiających świetnych, m.in. straconego na moście Jana Nepomucena. Po obu stronach mostu wybudowano wieże obronne - jedną od strony Starego Miasta i dwie od strony Malej Strany. Będąc w Pradze, nie sposób nie zobaczyć Hradczan, czyli kompleksu zamkowego nad Wełtawą, ulokowanego na wzgórzu, gdzie niegdyś mieszkali królowie czescy. Został on założony w IX wieku, a od 1918 roku mieszka tu prezydent Czech. Wielokrotnie był rozbudowywany, choć pierwotnie był niewielką, drewnianą warownią z umocnieniami w postaci wałów ziemnych. Główne wejście do Zamku Praskiego wiedzie z rynku na Hradczanach. Centrum kompleksu stanowi katedra św. Wita oraz Bazylika św. Jerzego wraz ze stumetrową Wielką Wieżą katedry, która jest idealnym punktem widokowym. Przyjeżdżając do Pragi na dłużej, można odpocząć w Ogrodach Królewskich wokół zamku.

Z kolei na prawym brzegu Wełtawy, na wzgórzu Vyšehrad wzniesiono Zamek Wyszehradzki, powstały za czasów panowania Kroka, którego córka Libusza we śnie zobaczyła powstanie nowego państwa Praha. Zamek Wyszehradzki obok Hradczan był drugą, najważniejszą siedzibą władców czeskich w X wieku. Do zamku wiodą bramy: Špička, Leopolda, i Tabor.

Rynek Staromiejski został wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO i jest obowiązkowym miejscem każdej wycieczki do Pragi. Na rynku stoi pomnik Jana Husa, wzniesiony w 1915 roku. Główną atrakcją jest zegar astronomiczny Orloj na ratuszu. W Pradze można odwiedzić także dzielnicę żydowską - Josefov, która znajduje się w obrębie Starego Miasta. Przez 8 wieków zamieszkiwały tu społeczności żydowskie. W obrębie „Żydowskiego Miasta” grzebano zmarłych, dzięki czemu powstał unikatowy cmentarz żydowski, którego nie ma nigdzie indziej na świecie. Mieści się tu również Muzeum Żydowskie z bogatymi zbiorami eksponatów, synagoga Staranowa, Pinkasa, Maiselowa, Klausowa, Wysoka i Hiszpańska.

W okolicy miasta również nie sposób się nudzić. W odległości 60 km na wschód znajduje się Kutna Hora, czyli jeden z największych średniowiecznych ośrodków wydobycia srebra. W 1300 roku przyznano mu przywilej bicia praskich groszy. Atrakcją turystyczną Kutna Hora jest kaplica czaszek i średniowieczne sztolnie.
 

Zobacz również:


Czechy na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY