Karkonosze - Przewodnik

Od kiedy Czechy wzięły rozwód ze Słowacją, <strong>Karkonosze</strong> (Krkonoše) są najwyższymi górami w kraju. Oznacza to, że wchodząc na <strong>Śnieżkę</strong> (1602 m n.p.m.) od polskiej strony, zdobywa się przy okazji najwyższy szczyt Czech. Pod względem trudności szlaków, atrakcyjności widoków, a także stopnia zniszczenia lasów czeskie góry niewiele różnią się od naszych, a miejscowości mają nieco mniej do zaoferowania pod względem krajoznawczym.

Pogoda w Karkonoszach

Dzisiaj, 16.4 8°C
Od kiedy Czechy wzięły rozwód ze Słowacją, Karkonosze (Krkonoše) są najwyższymi górami w kraju. Oznacza to, że wchodząc na Śnieżkę (1602 m n.p.m.) od polskiej strony, zdobywa się przy okazji najwyższy szczyt Czech. Pod względem trudności szlaków, atrakcyjności widoków, a także stopnia zniszczenia lasów czeskie góry niewiele różnią się od naszych, a miejscowości mają nieco mniej do zaoferowania pod względem krajoznawczym. Po czeskiej stronie góry opadają łagodniej niż po polskiej, a przez to doliny są dłuższe i nie tak malownicze (poza kilkoma wyjątkami). W wielu z nich asfaltowe drogi prowadzą do licznych bud (schronisk). Bardzo dobrze czują się rowerzyści, dla których przygotowano dużo tras.
Wychodząc w góry, trzeba się odpowiednio przygotować. Grzbiety górskie są łagodne, ale klimat panuje tu surowszy od tatrzańskiego, a zimą grubość pokrywy śnieżnej niewiele ustępuje wyższym partiom niektórych pasm alpejskich. Zimą Karkonosze są bardzo niebezpieczne - głównie ze wzgledu na niskie temperatury oraz brak możliwości orientacji w płaskim terenie szczytowym Głównego Grzbietu.
 

Zobacz również:


Czechy na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY