Jeseniki - Przewodnik

Tuż za naszą południową granicą znajduje się jeden z najpiękniejszych regionów czeskich - <strong>Jeseniki </strong>(Jeseniky). Z czego słynie i dlaczego warto się tam wybrać? <h2>Jeseniki ze stolicą w Jesioniku</h2> Jesionki, z języka czeskiego nazywane Jesenikiem, a dawniej Frywałdem, to miasto w Czechach <strong>w Górach Opawskich</strong>. Jest centralnym miastem regionu Jeseniki, na pograniczu Wysokiego Jesionika i Gór Złotych, na Czeskim Śląsku.  Obszar ten jest mało znany wśród turystów i mocno niedoceniany. Najczęściej przyjeżdżają tu entuzjaści sportów zimowych, zwłaszcza narciarstwa. Korzystają z wyciągów narciarskich pod Pradziadem (<strong>Praděd </strong>1491 m n.p.m.), w <strong>Ramzovej </strong>czy <strong>Karlovie</strong>. Nie ma tu jednak wszechobecnej komercjalizacji, a cisza i spokój. Można zrelaksować się i podziwiać szczyty górskie np towarzyszące wspomnianemu Pradziadowi  - Wielki Dziad (<strong>Velky Děd</strong> -1380 m n.p.m.) i Mały Dziad (<strong>Malý Děd </strong>- 1355 m n.p.m.). Urozmaicony krajobraz na pewno temu sprzyja. <h2>Co można zobaczyć w Jesenikach?</h2> W regionie czeskim Jeseników turyści nie będą się nudzić ani zimą, ani latem. Większość regionu to dawne ziemie księstwa biskupów wrocławskich, dlatego w szczególności dla Polaków wycieczka w te strony może być bardzo pouczającym, sentymentalnym doświadczeniem. Sam region słynie z urokliwych krajobrazów, które tworzy między innymi <strong>wąwóz Bilej Opavy</strong>. To najpiękniejszy szlak turystyczny w Jesenikach.

Pogoda w Jesenikach

Dzisiaj, 16.4 7°C
Tuż za naszą południową granicą znajduje się jeden z najpiękniejszych regionów czeskich - Jeseniki (Jeseniky). Z czego słynie i dlaczego warto się tam wybrać?

Jeseniki ze stolicą w Jesioniku

Jesionki, z języka czeskiego nazywane Jesenikiem, a dawniej Frywałdem, to miasto w Czechach w Górach Opawskich. Jest centralnym miastem regionu Jeseniki, na pograniczu Wysokiego Jesionika i Gór Złotych, na Czeskim Śląsku.  Obszar ten jest mało znany wśród turystów i mocno niedoceniany. Najczęściej przyjeżdżają tu entuzjaści sportów zimowych, zwłaszcza narciarstwa. Korzystają z wyciągów narciarskich pod Pradziadem (Praděd 1491 m n.p.m.), w Ramzovej czy Karlovie. Nie ma tu jednak wszechobecnej komercjalizacji, a cisza i spokój. Można zrelaksować się i podziwiać szczyty górskie np towarzyszące wspomnianemu Pradziadowi  - Wielki Dziad (Velky Děd -1380 m n.p.m.) i Mały Dziad (Malý Děd - 1355 m n.p.m.). Urozmaicony krajobraz na pewno temu sprzyja.

Co można zobaczyć w Jesenikach?

W regionie czeskim Jeseników turyści nie będą się nudzić ani zimą, ani latem. Większość regionu to dawne ziemie księstwa biskupów wrocławskich, dlatego w szczególności dla Polaków wycieczka w te strony może być bardzo pouczającym, sentymentalnym doświadczeniem. Sam region słynie z urokliwych krajobrazów, które tworzy między innymi wąwóz Bilej Opavy. To najpiękniejszy szlak turystyczny w Jesenikach. Podczas pieszej wędrówki wzdłuż szlaku żółtego biegnącego ku „Na paloucku” i dalej „Nad vodospady Bilej Opavy” można podziwiać urzekające formacje skalne i roślinne wytwory. Do wyboru jest także szlak niebieski, mniej niebezpieczny i łatwiejszy do przejścia. Idąc od Małego Dziada niebieskim szlakiem, można zobaczyć kaskady Vysokiego Vodopádu. Za to szlak żółty zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na silnie pofałdowane dno doliny Bilej Opavy. Od wodospadów na rzece można wyruszyć na Ovcarnę albo na Barborkę, gdzie znajdują się schroniska, a wokół roztaczają się widoki na Pradziada i petrove Kameny.

Uzdrowisko

Na świecie bardzo znane jest uzdrowisko w Karlovej Studance, w regionie Jeseników. To górski zdrój, który szczyci się znakomitym mikroklimatem, niepowtarzalną urodą i najczystszym powietrzem w Europie Środkowej. Poza tym Karlova Studanka bywa nazywana „Perłą Krzyżacką”. W 1620 roku po sromotnej przegranej Czechów pod Białą Górą miejscowość ta znalazła się w rękach zakonu krzyżackiego. Kiedy Krzyżacy zorientowali się, że miejscowa woda zawiera cenne składniki mineralne i związki chemiczne, zdecydowali zbudować tu pierwsze domy zdrojowe i pijalnie, które istnieją do dziś.  Po aneksji Czechosłowacji przez hitlerowskie Niemcy, Karlova Studanka została odebrana Krzyżakom.

W Karlovej Studance warto zobaczyć okazały, zabytkowy dom zdrojowy wykonany z drewna. Można zatrzymać się w wielu hotelach i pensjonatach, a czas spędzać na spacerach po okolicy i na piciu wody źródlanej w pijalniach. Tutejsza woda mineralna zawiera wiele ważnych dla zdrowia składników, które powinniśmy uzupełniać każdego dnia, dla właściwego funkcjonowania organizmu.

Jeseniki są połączeniem pięknych krajobrazów i walorów uzdrowiskowych. Można tu wypoczywać przez cały rok, a dodatkowo zimą korzystać ze świetnie przygotowanych, choć niezatłoczonych wyciągów i stoków narciarskich. 


Zobacz również:


Czechy na skróty

Miejsca:
Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY