Larnaca - Przewodnik

<strong>Larnaka</strong> (Larnaca) zachowala do dzisiaj niewiele widocznych na pierwszy rzut oka dowodów swojej bogatej historii. Na przystani cumuje mnóstwo jachtów, znacznie wiecej niz frachtowców i tankowców w pobliskim porcie handlowym, który w niedalekiej przyszlosci ma zostac zamkniety. Romantyczne miasto z XVIII-wiecznych sztychów to juz niestety przeszlosc i tylko nieslychanie upalne lata, palmy oraz wspaniale slone jezioro nieopodal przywoluja ducha dawnych lat.

Pogoda w Larnace

Dzisiaj, 22.10 26°C
Larnaka (Larnaca) zachowala do dzisiaj niewiele widocznych na pierwszy rzut oka dowodów swojej bogatej historii. Na przystani cumuje mnóstwo jachtów, znacznie wiecej niz frachtowców i tankowców w pobliskim porcie handlowym, który w niedalekiej przyszlosci ma zostac zamkniety. Romantyczne miasto z XVIII-wiecznych sztychów to juz niestety przeszlosc i tylko nieslychanie upalne lata, palmy oraz wspaniale slone jezioro nieopodal przywoluja ducha dawnych lat. Spedzajac wakacje w Larnace wycieczke po miescie warto zaczac od najwazniejszego zabytku, kosciola Áyios Lázaros (sw. Lazarza), miedzy stara dzielnica turecka a dzielnica bazarów. Pod oltarzem widac krypte, która podobno przez krótki czas kryla szczatki Lazarza; w 901 r. cesarz bizantyjski Leon VI kazal przewiezc je do Konstantynopola, skad podobno zostaly skradzione (ponownie pojawily sie w Marsylii). W domniemanym grobowcu Lazarza chowano równiez innych zmarlych, o czym zaswiadczaja sarkofagi.
Flamingo Beach (Larnaka)
Cena za 1 osobę:
972 zł
Muzeum Pieridesa dzieli zabytkowy drewniany budynek ze szwedzkim konsulatem. Siedziba muzeum, ladnie odnowiona pod koniec 1994 r., jest dogodnie usytuowana po drodze do rozmaitych obiektów turystycznych na Platía Dhimokratías Wlasnie tutaj mieszkal Dhimitrios Pierides, który w 1839 r. oddal czesc swego majatku, by ratowac archeologiczne skarby z grobowców, które lupili tacy grabiezcy, jak nieslawny Luigi Palma di Cesnola, pierwszy amerykanski konsul w Larnace.

Chluba muzeum jest kolekcja terakotowych figurek z okresu archaicznego, które umknely uwadze panstwowych muzealników.
Do najstarszych eksponatów urzadzonej w szesciu pokoikach wystawy naleza fetysze z okresu chalkolitu (ok. 3000 r. p.n.e.) oraz pochodzacy z tego samego czasu Szalony Czlowiek z Souskiou. Usadowiona na siedzisku figurke mozna przez otwór w glowie napelnic plynem, który po chwili wycieknie przez okazaly czlonek, co i tak w zaden sposób nie wyjasnia, jaka funkcje pelnila.

Okazje Last Minute: Larnaca

7 dni 07.12 - 14.12 Inne terminy Katowice BB - Śniadania Yobboo
978 zł/os.
cena za 2 os.: 1 955 zł
7 dni 07.12 - 14.12 Inne terminy Katowice RO - Bez wyżywienia Yobboo
1 010 zł/os.
cena za 2 os.: 2 020 zł
7 dni 07.12 - 14.12 Inne terminy Katowice RO - Bez wyżywienia Ecco Holiday
1 136 zł/os.
1 033 zł/os.
cena za 2 os.: 2 086 zł
7 dni 08.01 - 15.01 Inne terminy Kraków BB - Śniadania Exim Tours
1 249 zł/os.
1 129 zł/os.
cena za 2 os.: 2 258 zł

Cypr na skróty

Regiony: