Larnaca - Przewodnik

<strong>Larnaka</strong> (Larnaca) zachowała do dzisiaj niewiele widocznych na pierwszy rzut oka dowodów swojej bogatej historii. Na przystani cumuje mnóstwo jachtów, znacznie więcej niż frachtowców i tankowców w pobliskim porcie handlowym, który w niedalekiej przyszłości ma zostać zamknięty. Romantyczne miasto z XVIII-wiecznych sztychów to już niestety przeszłość i tylko niesłychanie upalne lata, palmy oraz wspaniałe słone jezioro nieopodal przywołują ducha dawnych lat.

Pogoda w Larnace

Dzisiaj, 16.6 27°C
Larnaka (Larnaca) zachowała do dzisiaj niewiele widocznych na pierwszy rzut oka dowodów swojej bogatej historii. Na przystani cumuje mnóstwo jachtów, znacznie więcej niż frachtowców i tankowców w pobliskim porcie handlowym, który w niedalekiej przyszłości ma zostać zamknięty. Romantyczne miasto z XVIII-wiecznych sztychów to już niestety przeszłość i tylko niesłychanie upalne lata, palmy oraz wspaniałe słone jezioro nieopodal przywołują ducha dawnych lat. Spędzając wakacje w Larnace wycieczkę po mieście warto zacząć od najważniejszego zabytku, kościoła Áyios Lázaros (św. Łazarza), między starą dzielnicą turecką a dzielnicą bazarów. Pod ołtarzem widać kryptę, która podobno przez krótki czas kryła szczątki Łazarza; w 901 r. cesarz bizantyjski Leon VI kazał przewieźć je do Konstantynopola, skąd podobno zostały skradzione (ponownie pojawiły się w Marsylii). W domniemanym grobowcu Łazarza chowano również innych zmarłych, o czym zaświadczają sarkofagi.
Larco

Larco

Cena za 1 osobę:
1 136 zł
Muzeum Pieridesa dzieli zabytkowy drewniany budynek ze szwedzkim konsulatem. Siedziba muzeum, ładnie odnowiona pod koniec 1994 r., jest dogodnie usytuowana po drodze do rozmaitych obiektów turystycznych na Platía Dhimokratías Właśnie tutaj mieszkał Dhimitrios Pierides, który w 1839 r. oddał część swego majątku, by ratować archeologiczne skarby z grobowców, które łupili tacy grabieżcy, jak niesławny Luigi Palma di Cesnola, pierwszy amerykański konsul w Larnace.

Chlubą muzeum jest kolekcja terakotowych figurek z okresu archaicznego, które umknęły uwadze państwowych muzealników.
Do najstarszych eksponatów urządzonej w sześciu pokoikach wystawy należą fetysze z okresu chalkolitu (ok. 3000 r. p.n.e.) oraz pochodzący z tego samego czasu Szalony Człowiek z Souskiou. Usadowioną na siedzisku figurkę można przez otwór w głowie napełnić płynem, który po chwili wycieknie przez okazały członek, co i tak w żaden sposób nie wyjaśnia, jaką funkcję pełniła.

Okazje Last Minute: Larnaca

Larco

Larco 3.5
7 dni 04.10 - 11.10 inne terminy Kraków RO - Bez wyżywienia Exim Tours
2 778 zł / 2 os.
1 389 zł / 1 os.
1 639 zł / 1 os. - 15 %

Sveltos

Sveltos 4.8
7 dni 04.01 - 11.01 inne terminy Katowice BB - Śniadania Ecco Holiday
2 926 zł / 2 os.
1 463 zł / 1 os.
1 596 zł / 1 os. - 8 %

Cactus

Cactus
7 dni 02.09 - 09.09 inne terminy Katowice BB - Śniadania Exim Tours
3 078 zł / 2 os.
1 539 zł / 1 os.
3 759 zł / 1 os. - 59 %

Crown Resort Henipa

Crown Resort Henipa
6 dni 22.10 - 28.10 inne terminy Warszawa HB - Dwa posiłki Exim Tours
3 114 zł / 2 os.
1 557 zł / 1 os.

Cypr na skróty

Regiony: