Larnaca - Przewodnik

<strong>Larnaka</strong> (Larnaca) zachowala do dzisiaj niewiele widocznych na pierwszy rzut oka dowodów swojej bogatej historii. Na przystani cumuje mnóstwo jachtów, znacznie wiecej niz frachtowców i tankowców w pobliskim porcie handlowym, który w niedalekiej przyszlosci ma zostac zamkniety. Romantyczne miasto z XVIII-wiecznych sztychów to juz niestety przeszlosc i tylko nieslychanie upalne lata, palmy oraz wspaniale slone jezioro nieopodal przywoluja ducha dawnych lat.

Pogoda w Larnace

Dzisiaj, 18.8 29°C
Larnaka (Larnaca) zachowala do dzisiaj niewiele widocznych na pierwszy rzut oka dowodów swojej bogatej historii. Na przystani cumuje mnóstwo jachtów, znacznie wiecej niz frachtowców i tankowców w pobliskim porcie handlowym, który w niedalekiej przyszlosci ma zostac zamkniety. Romantyczne miasto z XVIII-wiecznych sztychów to juz niestety przeszlosc i tylko nieslychanie upalne lata, palmy oraz wspaniale slone jezioro nieopodal przywoluja ducha dawnych lat. Spedzajac wakacje w Larnace wycieczke po miescie warto zaczac od najwazniejszego zabytku, kosciola Áyios Lázaros (sw. Lazarza), miedzy stara dzielnica turecka a dzielnica bazarów. Pod oltarzem widac krypte, która podobno przez krótki czas kryla szczatki Lazarza; w 901 r. cesarz bizantyjski Leon VI kazal przewiezc je do Konstantynopola, skad podobno zostaly skradzione (ponownie pojawily sie w Marsylii). W domniemanym grobowcu Lazarza chowano równiez innych zmarlych, o czym zaswiadczaja sarkofagi.
Larco

Larco

Cena za 1 osobę:
1 136 zł
Muzeum Pieridesa dzieli zabytkowy drewniany budynek ze szwedzkim konsulatem. Siedziba muzeum, ladnie odnowiona pod koniec 1994 r., jest dogodnie usytuowana po drodze do rozmaitych obiektów turystycznych na Platía Dhimokratías Wlasnie tutaj mieszkal Dhimitrios Pierides, który w 1839 r. oddal czesc swego majatku, by ratowac archeologiczne skarby z grobowców, które lupili tacy grabiezcy, jak nieslawny Luigi Palma di Cesnola, pierwszy amerykanski konsul w Larnace.

Chluba muzeum jest kolekcja terakotowych figurek z okresu archaicznego, które umknely uwadze panstwowych muzealników.
Do najstarszych eksponatów urzadzonej w szesciu pokoikach wystawy naleza fetysze z okresu chalkolitu (ok. 3000 r. p.n.e.) oraz pochodzacy z tego samego czasu Szalony Czlowiek z Souskiou. Usadowiona na siedzisku figurke mozna przez otwór w glowie napelnic plynem, który po chwili wycieknie przez okazaly czlonek, co i tak w zaden sposób nie wyjasnia, jaka funkcje pelnila.

Okazje Last Minute: Larnaca

Sveltos

Sveltos 4.8
7 dni 18.01 - 25.01 inne terminy Berlin BB - Śniadania Exim Tours
2 298 zł / 2 os.
1 149 zł / 1 os.

Larco

Larco 3.5
7 dni 15.10 - 22.10 inne terminy Katowice RO - Bez wyżywienia Exim Tours
2 678 zł / 2 os.
1 339 zł / 1 os.
1 759 zł / 1 os. - 24 %

San Remo (Larnaka)

San Remo (Larnaka) 4.1
7 dni 03.03 - 10.03 inne terminy Warszawa BB - Śniadania Neckermann
2 734 zł / 2 os.
1 367 zł / 1 os.

Antonis G Apartments

Antonis G Apartments 4.3
7 dni 11.10 - 18.10 inne terminy Kraków RO - Bez wyżywienia Yobboo
2 825 zł / 2 os.
1 413 zł / 1 os.

Cypr na skróty

Regiony: