Gospodarka Chin

<rys1 p>Chiny należą do państw rozwijających się o gospodarce <strong>centralnie sterowanej</strong>. <br/>Główną rolę w gospodarce chińskiej odgrywa <strong>rolnictwo</strong>. Mimo niewielkiej ilości ziemi uprawnej przypadającej na 1 mieszkańca, oraz częstych szkód spowodowanych powodziami i suszami, rolnictwo wytwarza ponad 20% dochodu narodowego państwa.

Pogoda w Chinach

Dzisiaj, 20.4 22°C
Chiny należą do państw rozwijających się o gospodarce centralnie sterowanej.
Główną rolę w gospodarce chińskiej odgrywa rolnictwo. Mimo niewielkiej ilości ziemi uprawnej przypadającej na 1 mieszkańca, oraz częstych szkód spowodowanych powodziami i suszami, rolnictwo wytwarza ponad 20% dochodu narodowego państwa. W wielu uprawach Chiny znajdują się w czołówce światowej. W zbiorach ryżu, pszenicy, batatów, ziemniaków, bawełny, lnu, rzepaku, orzeszków ziemnych, tytoniu i jabłek zajmują pierwsze miejsce w świecie. Drugie miejsce mają w uprawie kukurydzy, prosa, konopi, sezamu, herbaty i pomidorów. Miejsce trzecie: sorgo, trzcina cukrowa i soja. Ogromna jest także różnorodność uprawianych w Chinach owoców.

W hodowli najbardziej rozpowszechniona jest trzoda chlewna. Chiny słyną również z hodowli jedwabnika morwowego: kraj jest największym światowym producentem jedwabiu. Drugie miejsce zajmują pod względem światowej produkcji drewna. Ważne w gospodarce jest również rybołówstwo morskie, zwłaszcza przybrzeżne. Hoduje się też wodorosty.

Chiny są bardzo zasobne w różnorodne surowce mineralne. Pierwsze miejsce w świecie zajmują pod względem wydobycia rud wolframu i antymonu, rud cyny, węgla kamiennego i rud żelaza. W prowincji Fushun znajduje się największa kopalnia odkrywkowa węgla kamiennego na świecie. Ważną rolę w energetyce krajowej odgrywa także wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego.

Głównymi gałęziami przemysłu przetwórczego jest hutnictwo i przemysł maszynowy. Szybko rozwija się także przemysł chemiczny i elektroniczny. Tradycyjnie, duże znaczenie ma przemysł włókienniczy oraz rękodzielnictwo czyli ceramika, porcelana, biżuteria, wyroby z laki, hafty, jedwabne wachlarze i koronki.

Opinie o miastach w Chinach

4,1
Pekin Patryk
Oszałamiający

Chiny na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY