Geografia Chin

<rys1>Większość powierzchni Chin to <strong>tereny wyżynne i górskie</strong>, z tego aż 26% to wzniesienia powyżej 3000 m n.p.m. Pod względem rzeźby wyróżnia się trzy główne regiony.

Pogoda w Chinach

Dzisiaj, 13.11 11°C
Większość powierzchni Chin to tereny wyżynne i górskie, z tego aż 26% to wzniesienia powyżej 3000 m n.p.m. Pod względem rzeźby wyróżnia się trzy główne regiony. W regionie południowo-zachodnim wznosi się na średnią wysokość 4000 m n.p.m. Wyżyna Tybetańska. Jest to najwyżej położony na kuli ziemskiej płaskowyż określalny mianem “Dachu świata". Otaczają go pasma najwyższych gór świata - Himalajów, z najwyższym szczytem Ziemi, Mount Everestem o wysokości 8848 m n.p.m., Karakorum, Kunlun i Gór Sino - Tybetańskich.

Zarówno w górach, jak i w wyższych partiach Tybetu występują liczne lodowce. W obrębie wyżyny wznoszą się także mniejsze pasma górskie oraz kotliny, w których często znajdują się jeziora.

Na wschodzie ma swe źródła Mekong - najdłuższa rzeka Azji Południowo - Wschodniej, Saluin oraz Jangcy i Hung-ho, główne rzeki Chin.

W środkowej części regionu północno - zachodniego wznoszą się góry Tien - Szan z najwyższym Pikiem Pobiedy (7439 m n.p.m.). Rozdzielają one dwie rozległe pustynne kotliny: Tarymską (Kaszgarską) na południu i Dżungarską na północy. Pustynia Takla Makan, znajdująca się w Kotlinie Tarymskiej, jest jedną z najbardziej jałowych na świecie.

Z kolei niewielka Kotlina Turfańska, położona w obrębie Tien - Szanu, jest najgłębszą depresją kraju - jej dno leży 154 m poniżej poziomu morza. Jest to jednocześnie najcieplejsze miejsce w Chinach. Charakter pustyni ma również Kotlina Cajdamska z licznymi słonymi jeziorkami i solniskami (Lub-nor, Kuku-nor).

W regionie północno - zachodnim leżą również Wyżyny Mongolska i Ordos. Jest to w większości obszar bezodpływowy, stepowy. Występują tu także pustynie: Gobi oraz Ałaszan.

Na wschodzie znajdują się największe w kraju niziny. Nizina Mandżurska jest falistą równiną, otoczoną górami Chingan i Czangbaj. Nizina Chińska natomiast jest rozległą niziną stworzoną przez rzekę Huang-ho. Jest to główny teren rolniczy kraju. Od południa zamykają ją Góry Południowochińskie, w których największą atrakcję przyrodniczą stanowią jedne z najbardziej malowniczych na świecie formy rzeźby krasowej.

Na południe od Niziny Chińskiej ciągnie się Nizina Jangcy, urozmaicona wzgórzami i jeziorami. W górnym odcinku Jangcy znajduje się Kotlina Syczuańska, zwana Czerwoną Kotliną od koloru występujących tu skał. Ku południowi kotlina przechodzi w wapienną Wyżynę Junnańsko-Kuejczouską. Występują tu liczne formy krasowe oraz wulkaniczne, a także gorące źródła.

W Kamiennym Lesie koło Shilin utworzyły one tysiące skalnych iglic. Na zachód od Niziny Chińskiej rozciąga się Wyżyna Lessowa, największy na świecie obszar występowania lessów.

Terytorium Chin położone jest w trzech strefach klimatycznych. Południowe wybrzeża mają klimat zwrotnikowy. Zachodnia, środkowa i wschodnia część kraju to klimat podzwrotnikowy, natomiast północna i północno-wschodnia - umiarkowany.

W regionie wschodnim i południowo-wschodnim ważną rolę odgrywa wiatr monsunowy, przynoszący obfite opady od maja do października (do 2000 mm rocznie). Wnętrze kraju jest natomiast bardzo suche, pustynne.

Temperatury i opady są bardzo zróżnicowane regionalnie, także w zależności od ukształtowania powierzchni. Na obszarach pustynnych często występują burze pyłowe, natomiast wybrzeża południowo-wschodnie nawiedzane są przez niszczycielskie tajfuny i cyklony tropikalne.

Najdłuższe rzeki kraju to Jangcy, Huang-ho, Xi Jang, Huai Ho i Amur. Na obszarze Chin znajdują się także źródła największych rzek Azji Południowo-Wschodniej: Brahmaputry, Indusu, Mekongu i Saluinu. Rzeki charakteryzują się dużymi wahaniami stanu wód i silnym zamuleniem. 36% kraju stanowią obszary bezodpływowe, pustynne i ze słonymi jeziorami.

Opinie o miastach w Chinach

5,0
Pekin Artur
Zakazane miasto, wioska olimpijska.

Chiny na skróty

Miejsca: