Chiny - Przewodnik

<p>Jeden z największych krajów na świecie - Chiny, nazywane Państwem Środka, zachwycają krajobrazami i tradycją liczącą sobie setki lat, która pieczołowicie jest pielęgnowana przez kolejne pokolenia. Czym Chiny przyciągają do siebie turystów?

Pogoda w Chinach

Dzisiaj, 27.2 6°C

Jeden z największych krajów na świecie - Chiny, nazywane Państwem Środka, zachwycają krajobrazami i tradycją liczącą sobie setki lat, która pieczołowicie jest pielęgnowana przez kolejne pokolenia. Czym Chiny przyciągają do siebie turystów?

Atrakcja widziana z kosmosu
Znana (choć nieprawdziwa) anegdota głosi, że jedyną budowlą widoczną z kosmosu jest Wielki Mur Chiński. Jest to zbiorcza nazwa systemów  obronnych, gigantycznej długości. Mur składa się nie tylko z fragmentów zbudowanych ludzką ręką, ale także z zapór naturalnych. W najbardziej strategicznych miejscach Wielkiego Muru Chińskiego umieszczono wieże obserwacyjne. Mur wykonano z ubitej ziemi, kamieni lub cegieł. Miał osłaniać północną część Chin przed najazdami agresywnych ludów z tzw. Wielkiego Stepu. Obecnie Wielki Mur Chiński pozostaje jednym z najważniejszych zabytków w Chinach. Został wpisany na listę światowego Dziedzictwa UNESCO, a poza tym w 2007 roku ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Smoczy Grzbiet
Dziełem ludzkich rąk, które jest wyrazem walki z siłą natury, są Tarasy Ryżowe Smoczego Grzbietu. Na stromych zboczach kolejne pokolenia rolników budowały schody, aby uprawiać w tym niedostępnym miejscu ryż. Dziś jest on sadzony nawet na wysokości 800 m n.p.m. Tarasy ryżowe cieszą oko o każdej porze roku.

Terakotowa armia
Będąc w Chinach trudno odmówić sobie przyjemności zobaczenia imponującej Armii Terakotowej. Znajduje się ona w muzeum niedaleko miasta Xian. Tak naprawdę została odkryta całkowicie przypadkiem. Składa się z 8 tysięcy kolorowych żołnierzy naturalnej wielkości, którzy datowani są na III wiek przed naszą erą. Terakotowa Armia jest symbolem potęgi cesarskich Chin.

Klasztor Shaoline
Buddyjska świątynia - Klasztor Shaoline na górze Shaosi, został wybudowany w 377 roku na rozkaz cesarza Wei. Uważany jest za kolebkę wielu sztuk walki, między innymi kung-fu. Uczniowie klasztoru organizują zadziwiające pokazy, które po prostu trzeba zobaczyć osobiście.

Czerwone promienie słońca
Słowo Danxia oznacza dosłownie czerwone promienie słońca. W Chinach istnieją formy skalne z piaskowca, o intensywnej, czerwonej barwie, które nazywane są w ten sposób. W kraju można znaleźć 6 obszarów z takimi formami o fantazyjnych kształtach. Danxia są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

Groty Smoczej Bramy
Jaskinie Longmen czy też Groty Smoczej Bramy to kolejna naturalna atrakcja Chin. Są one malowniczo położonymi świątyniami, wykutymi w skale, w których znajduje się prawie 100 tys. buddyjskich posągów i płaskorzeźb zdobiących skalisty brzeg rzeki Yihe.

Z wizytą w Pekinie
Będąc w Chinach, nie sposób pominąć podczas zwiedzania stolicy Państwa Środka - Pekinu. Atrakcją stolicy jest m.in. Yiheyuan, czyli Pałac Letni. To kompleks parkowo-pałacowy, w którym odpoczywali cesarze chińscy z dynastii Qing. 
Imponująca jest też Świątynia Nieba, nazywana Ołtarzem Nieba lub Tian Tan. Obejmuje kompleks sakralnych budowli taoistycznych, który znajdziemy w południowo-wschodniej części centralnego Pekinu.

Stolica 13. dynastii cesarzy
Xi’an to miasto położone w środkowych Chinach, które powstało ponad 3100 lat temu. Pełniło funkcję stolicy trzynastu dynastii cesarskich, m.in. Zhou, Qin, Han i Tang. Atrakcją turystyczną miasta są m.in. mury miejskie z czasów dynastii Ming oraz Terakotowa Armia.

Hongkong i Szanghaj - Europa w Azji
Miasto Hongkong z racji dawnej okupacji brytyjskiej, jest chińskim miastem o europejskim charakterze. Jedną z jego atrakcji stanowi pomnik Wielki Budda, który liczy sobie 34 metry wysokości i waży 250 ton. Jest stosunkowo nową atrakcją miasta - został odsłonięty w 1993 roku.


Jeśli chcemy zwiedzić Państwo Środka to najlepszym sposobem będzie sprawdzić oferty wycieczek objazdowych do Chin.


Opinie o miastach w Chinach

4,7
Pekin Mariusz
Brak mi słów tak fajnie.

Chiny na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY