Belgia - Przewodnik

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/belgia/" target="_blank"><strong>Belgia</strong></a> jest krajem bardzo ważnym z punktu widzenia funkcjonowania Unii Europejskiej. W Brukseli, która pełni funkcję stolicy Belgii, działa wiele unijnych instytucji. Tutaj pracują europarlamentarzyści. Jednak nie tylko ze względu na to, warto odwiedzić Belgię.

Pogoda w Belgii

Dzisiaj, 21.4 11°C

Belgia jest krajem bardzo ważnym z punktu widzenia funkcjonowania Unii Europejskiej. W Brukseli, która pełni funkcję stolicy Belgii, działa wiele unijnych instytucji. Tutaj pracują europarlamentarzyści. Jednak nie tylko ze względu na to, warto odwiedzić Belgię.

Belgia miastami stoi
Belgijskie miasta są piękne z punktu widzenia ich walorów turystycznych. Obowiązkowym punktem zwiedzania niezmiennie pozostaje Bruksela, która cechuje się oryginalną i piękną architekturą z przełomu XIX i XX wieku. Stare miasto Brukseli jest usiane wąskimi, krętymi uliczkami, dlatego warto mieć dokładną mapę.
W Brukseli jest wiele muzeów i galerii sztuki. Wśród wartych odwiedzenia wymienić należy Królewskie Muzea Sztuki z kolekcją obrazów Boscha i Bruegla, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Kina czy Belgijskie Centrum Komiksu.
Obowiązkowo należy w Brukseli odwiedzić Dolne Miasto, które znane jest z Wielkiego Placu o nieregularnym pięciokątnym kształcie, otoczonego zabytkowymi kamienicami. Ciekawostką jest pomnik „Manneken pis”, dosłownie „Siusiającego chłopca”.
W Górnej Brukseli - bogatej dzielnicy miasta, znajdziemy liczne pałace, placówki dyplomatyczne, kościoły i muzea. Można zobaczyć Pałac Królewski, Pałac Sprawiedliwości, Pałac Narodów, Katedrę św. Michała i św. Guduli czy Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych. Atrakcję stanowi monumentalna instalacja - stumetrowa, aluminiowa konstrukcja, która przedstawia ogromną cząsteczkę żelaza w powiększeniu.

Antwerpia
Ciekawym miastem w Belgii jest Antwerpia, która przeżywała swoje najlepsze czasy  pomiędzy XV a XVI wiekiem. Jako główny port europejski, nie szczędzono pieniędzy na jej rozbudowę. Dziś port nadal zachwyca swoim rozmachem. W Antwerpii miłośnicy mody powinni odwiedzić ModeMuseum oraz słynną na cały świat dzielnicę diamentów. Miasto zwiedza się najczęściej szlakiem, wiodącym od pięknego Dworca Kolejowego, wybudowanego w XIX wieku, aż do portu.

Brugia - flamandzka Wenecja
Średniowieczne miasto Brugia tchnie historią. Ponownie zostało odkryte dla masowej turystyki w XIX wieku przez Anglików i od tej pory cały czas zainteresowanie nim jest znaczące. To typowo turystyczne miasto, które jest w gruncie rzeczy niewielkie i można je zwiedzać z perspektywy roweru. Znajduje się w północnej części Belgii. Jego najciekawszą częścią jest zabytkowe centrum, w którym działa wiele kramów i sklepików z pamiątkami czy jedzeniem. Główny plac Brugii to Grote Markt, przy którym znajdują się charakterystyczne dla miasta kamienice oraz wizytówka Brugii - wieża zegarowa Belfort.
Miasto jest pełne kanałów, które są żeglowne. Podczas wycieczki warto zorganizować sobie atrakcję w postaci pływania łódeczkami po kanałach przecinających Brugię. Z tej niecodziennej perspektywy można podziwiać architekturę średniowiecznej części miasta. Główną atrakcją Brugii jest Gruuthuse Mansion oraz imponujący Szpital św. Jana, który pochodzi z 1188 roku.

Zamki w Belgii
Niewielu turystów wie, że Belgia obfituje w budowle obronne i warowne. Znajduje się tutaj ogromna liczba zamków, z których aż 300 przeznaczonych jest do zwiedzania. Każdy ma swój niepowtarzalny urok. Najchętniej turyści kierują swoje kroki do zamku w Attre, który został wzniesiony w XVIII wieku.


Belgia na skróty

Miejsca: