Kultura Belgii

O wyodrębnieniu się państwa a później narodu belgijskiego zadecydowała nie wspólnota językowa, jak to ma miejsce w większości przypadków, ale <strong>religijna</strong> i <strong>kulturowa</strong>.

Pogoda w Belgii

Dzisiaj, 25.4 10°C
O wyodrębnieniu się państwa a później narodu belgijskiego zadecydowała nie wspólnota językowa, jak to ma miejsce w większości przypadków, ale religijna i kulturowa. W tradycyjnie katolickiej Belgii ludzie posługują się mową należącą do dwóch różnych grup językowych. Mieszkający na północy Flamandczycy posługują się językiem, który w piśmie praktycznie nie różni się od języka holenderskiego, ale obowiązują w nim zupełnie inne zasady wymowy. Uważany jest stąd za dialekt holenderskiego.

Mieszkający na południu Walonowie mówią dialektem języka francuskiego. Bruksela leży na pograniczu obu stref językowych, choć samo miasto jest praktycznie zdominowane przez francuski. Z tej racji dominujący liczebnie Flamandczycy czasami czują się zdominowani przez francuskojęzycznych Belgów i wśród bardziej radykalnie nastawionych osób odzywają się żądania separatystyczne. Jednak na ogół przeważa wśród Belgów poczucie jednej wspólnoty narodowej niezależnie od języka, którym posługują się na co dzień.

Większość świąt obchodzonych w Belgii ma swoje korzenie w religii chrześcijańskiej. Do najhuczniej obchodzonych należy karnawał.

Jedna z najbardziej gwarnych zabaw organizowanych jest w ostatki w Binche. Odbywa się wówczas słynny przemarsz uliczny w którym biorą liczny udział uliczni tancerze - tzw. gilles - ubrani w kapelusze z piórami i kolorowe ubrania. Znane zabawy odbywają się także w Ostendzie, Eupen i Aalst.

Jednym z bardziej znanych świąt odbywających się w Brukseli jest Ommegang. Tradycyjnie odbywa się w pierwszy wtorek i pierwszy czwartek lipca. Festiwal ten sięga tradycją XIV wieku. Upamiętnia przybycie łodzią cudownego posągu Najświętszej Maryi Panny z Antwerpii. Cała procesja kończy się tańcami na Grand Place. Mimo początkowego religijnego charakteru święta uległo ono z czasem zeświecczeniu.

Niewątpliwe silny charakter religijny ma odbywająca się co roku w Veurne we Flandrii Procesja Pokutników. Ludzie ubrani w pokutnicze worki niosą przez miasto krzyże.

W Dzień Wniebowstąpienia przypadający w czwartek czterdzieści dni po Wielkanocy odbywa się w Brugii Procesja Świętej Krwi. Odbywa się w historycznych strojach, ludzie przebrani za rycerzy obnoszą po mieście relikwie przywiezione z Ziemi Świętej podczas wypraw krzyżowych. Odbywa się w tym dniu także “gonitwa za diabłem" który na koniec jest symbolicznie topiony lub palony.

Innym nieoficjalnych świętem w Belgii jest 8 lipca obchodzony jako dzień św. Medardusa, znanego jako “święty od deszczu". Tradycja mówi, że jeśli pada w to święto deszcz, to będzie padał jeszcze przez najbliższe czterdzieści dni.

Belgijskie dzieci szczególnie lubią dzień św. Marcina - Maartens. Otrzymują wówczas prezenty, powszechnie spożywa się gaufre.

Kuchnia belgijska jest wysoko ceniona na świecie i powszechnie uważa się, że w Europie ustępuje tylko francuskiej. Belgowie uważają siebie za wynalazców frytek, które tu spożywa się z majonezem. Powszechnie jada się tu owoce morza, zwłaszcza małże.

Kuchnia wykazuje przy tym duże zróżnicowanie regionalne. Niemal każdy region słynie z jakiejś potrawy. Do bardziej znanych potraw należy waterzooi. Jest to powszechne we Flandrii danie z kurczaka lub ryby gotowanych ze świeżymi jarzynami.

Specjalnością Brabancji jest fricadelles a la biere czyli klopsy w piwie. Przysmakiem Antwerpii jest paling in''t groen - czyli węgorz duszony w białym sosie z ziołami. Belgia słynie poza tym z czekolady i ponad 300 gatunków piwa.


Belgia na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY