Geografia Belgii

Belgia często <strong>kojarzy się</strong> z krajem dość jednolitym, równinnym i monotonnym pod względem ukształtowania powierzchni. Jest to jednak <strong>błędne</strong> wyobrażenie. Prawdziwe byłoby w odniesieniu do sąsiedniej nizinnej Holandii od której jednak Belgia wyraźnie się odróżnia.

Pogoda w Belgii

Dzisiaj, 23.4 10°C
Belgia często kojarzy się z krajem dość jednolitym, równinnym i monotonnym pod względem ukształtowania powierzchni. Jest to jednak błędne wyobrażenie. Prawdziwe byłoby w odniesieniu do sąsiedniej nizinnej Holandii od której jednak Belgia wyraźnie się odróżnia. Kraj ten leży na zachodnim krańcu Średniogórza Środkowoeuropejskiego. Mimo niewielkich rozmiarów Belgii jej krajobraz jest wyjątkowo urozmaicony: od nadmorskich nizin po górzyste Ardeny.

Część północno - zachodnią kraju nazywana jest Belgią Niską. Wzdłuż wybrzeża Morza Północnego ciągnie się pasm wydm. Dalej w głąb lądu ciągną się piaszczyste równiny, często zajęte przez lasy sosnowe. Jest to Nizina Flandryjska, z wysokościami rzadko przekraczającymi 5 m n.p.m. i nizina Campine.

Belgia Środkowa to najbardziej żyzna część kraju. Zajmują ją wysoczyzny Condroz i Herve. Tereny te z dobrymi glebami, od wieków stanowią główne tereny rolnicze kraju. Na granicy Belgii Środkowej i Niskiej leży stolica kraju - Bruksela.

Cześć południowo - wschodnią państwa stanowi z kolei Belgia Wysoka. W masywie Ardenów, paśmie Hautes Fagnes, wnosi się najwyższy punkt kraju: Botrange (694 m n.p.m.). Wierzchowiny tych niewysokich gór są często zajęte przez wrzosowiska. Strome zbocza głębokich dolin porastają lasy liściaste. W Belgii Wysokiej leżą także Wyżyny Condroz i Helve.

Klimat Belgii kształtowany jest przede wszystkim przez ciepłe i wilgotne powietrze znad Atlantyku. Wyraźnie odczuwa się tu łagodzący wpływ ciepłego Prądu Północnoatlantyckiego. Stąd zimy są tu dość ciepłe i zwykle bezśnieżne.

Średnia temperatura stycznia to 3°C. Latem nie można tu liczyć na zbyt wiele upalnych i słonecznych dni. Niebo jest często zachmurzone, opadów jest półtorakrotnie więcej niż w Polsce. Dość często zdarzają się intensywne, nawałnicowe opady. Średnia temperatura stycznia wynosi 18°C.

Nieco inaczej kształtuje się klimat Ardenów. Jest tu nieco chłodniej a opady są dwukrotnie większe niż na nizinach i wynoszą 1400 mm. Z tej racji zimą często tu zalega pokrywa śnieżna.

Cały obszar Belgii odwadniany jest do Morza Północnego. Głównymi rzekami są Moza i Skalda. Obydwie mają swe źródła we Francji a ujście do morza w Holandii. System rzeczny uzupełniają liczne kanały, dzięki czemu drogi wodne mogą być dość intensywnie wykorzystywane. W Belgii praktycznie brak naturalnych jezior, ale w Ardenach i w nadmorskiej Flandrii utworzono jeziora zaporowe.

Ponad dwa tysiąclecia gospodarowania człowieka na ziemiach belgijskich mocno zmieniły krajobraz kraju. Stosunkowo najdziksze miejsca z licznymi bagnami, wrzosowiskami i naturalnymi lasami znaleźć można w ardeńskim masywie Hautes Fagnes. Tu także znajduje się najbogatszy świat zwierzęcy.


Belgia na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY