Los Angeles - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe</strong>

Pogoda w Los Angeles

Dzisiaj, 22.5 22°C
Informacje podstawowe Liczba mieszkańców: 3,5 mln
Konsulat RP: 3460 Wilshire Blvd., Suite 1200, Los Angeles, CA 90010
Numer kierunkowy telefonu: 001/213
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 911
Pierwsza pomoc: 911
Czas lokalny: Warszawa 12.00, Los Angeles 3.00

Komunikacja miejska:
Metro: Podziemny system Metrorail jest stale rozbudowywany. Dwie główne linie to Blue Line i Red Line.
Pociąg: Stacja kolejowa Union Station położona jest daleko od centrum w północnej części miasta 800N. Alameda St.
Autobus: Autobusy RTD są głównym środkiem komunikacji. Przy dalszych trasach lepiej korzystać z linii ekspresowych.

Adres informacji turystycznej: 695 S Figureoa St,


Historia

Osada została założona przez Hiszpanów w 1781 r. pod oficjalną nazwą El Pueblo de Nuestra Seńora la Reina de Los Angeles de Porciúncula (Osada Naszej Pani Królowej Aniołów znad rzeki Porciuncula). Od 1821 r. miasto należało do Meksyku, a w 1848 r. po długiej walce włączono je do Stanów Zjednoczonych.

Początkowo nie rozwijało się zbyt dynamicznie. W 1831 r. żyło tu tylko 770 mieszkańców. W 1850 r. osada otrzymała prawa miejskie i liczyła wówczas 1600 mieszkańców. Dopiero doprowadzenie tu kolei transkontynentalnej budowanej w latach od 1876 do 1885 i odkrycie w jego okolicach w 1892 r. ropy naftowej spowodowało ożywiony rozwój miasta. W 1890 r. było tu już 50 tys. mieszkańców, a 20 lat później już 192 tysiące.

W 1908 r. powstało tu pierwsze studio filmowe słynnego Hollywood, który wraz z Disneylandem należy do głównych atrakcji miasta. Posiada ono swoistą specyfikę odróżniającą je od innych miast amerykańskich. Do 1957 r. nie wolno tu było wznosić budynków wyższych niż 46 m ze względu na ryzyko trzęsienia ziemi. Dziś miasto jest ośrodkiem przemysłów wysokiej technologii, jednym z największych ośrodków przemysłu lotniczego na świecie.


Główne atrakcje

Większość turystów zmierza do Los Angeles by zobaczyć Hollywood. Jednym z głównych miejsc zainteresowania turystów jest kino Mann's Chinese Theatre w którym odbywały się przez lata światowe premiery galowe z udziałem najsławniejszych gwiazd. Kino mieści się w budynku w stylu chińskim, przed którym na chodniku znajdziemy odciśnięte dłonie i stopy największych artystów. Corocznie wręczane są tutaj nagrody Oscara. Obok znajduje się luksusowy Roosevelt Hotel w którego restauracji bywali Scott Fitzgerald czy Ronald Reagan. Tu w 1926 r. odbyła się pierwsza uroczystość wręczenia Oskarów. W dzielnicy Hollywood Beverly Hills można podziwiać z zewnątrz wielkie rezydencje najbogatszych gwiazd.

Natomiast by odpocząć od zgiełku warto udać się na spacer do górskiego Griffith Park. Przy Santa Monica Boulevard znajduje się Hollywood Cementery który jest miejscem spoczynku wielkich gwiazd ekranu takich jak Rudolf Valentino, Douglas Fairbanks, Marylin Monroe.

Disneyland został otwarty w 1955 r. z inicjatywy znanego producenta filmów rysunkowych Walta Disneya. Zwiedzanie odbywa się w ramach 7 głównych działów tematycznych. Kraina Jutra (Tomorrowland) pozwala na przepłynięcie łodzią podwodną, podróż kolejką u stóp Matterhornu, podróż kosmiczną i podróż do wnętrza molekuły.
W Krainie Przygód (Adventureland) podczas podróży statkiem zobaczymy tropikalną dżunglę ze sztucznymi hipopotamami i krokodylami. Odporni powinni zobaczyć także mrożący krew w żyłach Zamek Strachów z wyskakującymi zewsząd duchami, wampirami i potworami .W Krainie Baśni (Fantasyland) spotkamy Królewnę Śnieżkę i 7 krasnoludków, myszkę Miki i Alicję w krainie czarów. Na Pograniczu (Frontierland) poznamy miasto z Dzikiego Zachodu z czasów gorączki złota. Główna Ulica (Main Street) i Plac Nowego Orleanu (New Orlean Square) pokazuje natomiast życie w XIX wiecznym mieście amerykańskim. Natomiast w Bear Country prawie zawsze można posłuchać muzyki.

W centrum miasta warto zobaczyć El Pueblo de Los Angeles State Park przy Alameda Street. Jest to dzielnica w której w XVIII w. powstała pierwsza meksykańska osada. Znajduje się tu między innymi najstarszy kościół wybudowany w latach 1814-22 przez hiszpańskich franciszkanów. Obok stoi duży budynek Union Station. Po drugiej strony autostrady znajduje się centrum administracyjne miasta z ratuszem (City Hall), który jest najwyższym budynkiem w mieście. Wybudowany został w 1960 r. w stylu Art. Umożliwia podziwianie panoramy miasta z tarasu widokowego na 28 piętrze.


Muzea i galerie

Okręgowe Muzeum Sztuki w Los Angeles (Los Angeles County Museum of Art) prezentuje interesujące zbiory sztuki i etnograficzne. Składa się ono z 3 budynków połączonych ze sobą przejściami. W Ahmanson Gallery zgromadzono malarstwo europejskie od XIV w., w tym działa Rembrandta, van Gogha, El Greco i Picassa. Obejrzymy tu także impresjonistów niemieckich.

Exposition Park stanowi główny teren wypoczynkowy i sportowy miasta. Zlokalizowane są tu dwa ważne muzea:
Kalifornijskie Muzeum Nauki i Przemysłu (California Museum of Science and Industry), Exposition Park - posiada ekspozycje poświęcone matematyce, energetyce, przemysłowi, rolnictwu, komunikacji i przestrzeni kosmicznej. Wiele modeli i urządzeń można uruchamiać przy zwiedzaniu przyciskami.

Okręgowe Muzeum Przyrodnicze w Los Angeles (Natural History Museum of Los Angeles County), Exposition Park - obejmuje ekspozycje ssaków północnoamerykańskich i afrykańskich oraz wystawę poświęconą przeszłości Kalifornii i amerykańskiego zachodu. Do atrakcji należą czaszka tyrannosaurua rexa, szkielet olbrzymiego ptaka diatrymy. Ze zbiorów etnograficznych na uwagę zasługuje rekonstrukcja grobowca meksykańskiego i malowidła z budowli Majów.

Kalifornijskie Muzeum Afro-Amerykańskie (California Afro-American Museum) - można w nim podziwiać historię, kulturę i sztukę społeczności murzyńskiej.

Muzeum Johna Paula Getty''ego (John Paul Getty Museum) w dzielnicy Santa Monica - powstało z inicjatywy potentata naftowego Johna Paula Getty'ego zmarłego w 1974 r. który pozostawił 1,3 mld dolarów na potrzeby muzeum. W zbiorach znajdują się rzymskie i greckie rzeźby, między innymi atleta - jedyne zachowane współcześnie dzieło Lizypposa, który pracował na dworze Aleksandra Wielkiego. Cenne są także francuskie meble i ozdoby z czasów Ludwika XIV. Stale rozbudowywane są także zbiory malarstwa i fotografii artystycznej.


Zakupy

W Los Angeles sklepy i duże supermarkety rozrzucone są po całym mieście np. przy ekskluzywnej Rodeo Drive. Główną ulicą handlową w centrum jest Broadway. Przy nim znajduje się Grand Central Market.

Do znanych centrów handlowych należą City Walk przy Universal Studios i Beverly Center położone między Beverly Blvd, La Cienego Blvd, San Vincente Blvd i Third St. W tym ostatnim znajdują się sklepy słynnych projektantów mody oraz aż 14 kin!. W West Hollywood i przy Melrose Avenue znajdziemy modne butiki. Przy 1351 Westwood Blvd znajdziemy sklep pełen pocztówek, biżuterii i książek - Sisterhood Bookstore.


Gdzie zjeść

Bella Cucina, 949 S Figueroa St. Można w niej degustować potrawy z północno-włoskiej kuchni w tym oczywiście doskonałe spaghetti i pizzę.
Chung King, 11538 W Pico Blvd. Uchodzi za najlepszy chiński lokal w mieście. Oferuje doskonałe, pikantne potrawy, w tym kurczaka bum-bum.
Citrus, 6703 Melrose Ave serwuje potrawy kuchni kalifornijskiej. Restauracja jest wytworna i dość droga.
El Cholo, 1121 S Western Ave. Restauracja serwuje pyszne dania meksykańskie w bardzo przyjaznej atmosferze.
The Source, 8301 Sunset Blvd. W lokalu urządzonym w stylu z lat siedemdziesiątych można zjeść wyborne dania wszelkiego rodzaju.


Rozrywka

Najsłynniejszym w Los Angeles miejscem rozrywek jest Sunset Strip (pas wschodzącego słońca) gdzie znajduje się wiele lokali i klubów muzycznych. Wiele lokali znajduje się także w centrum przy Broadway. Oferują one dowolny rodzaj rozrywki, przy różnych rodzajach muzyki, których Ameryka jest prawdziwym konglomeratem.

Jazzu posłuchać można w Bridland West (105 W Broadway, Long Beach) i The Baked Potato (3738 cahuengha Bldv., N Hollywood) a Rock'n'rolla - w Whisky (8901 Sunset Bldv), The Roxy (9009 Sunset Blvd.). Lokale specjalizujące się w muzyce folk i country to McCabe's (3103 W Pico Blvd, Santa Monica), The Palomino (6907 Lankershim Blvd). Przy dźwikękach latynoamerykańskiej salsy można się pobawić - w Luminarias (3500 Ramona Blvd. Monterey Park, East LA) i Casa Rivera (9001 E Telegraph Rd., Pico Riviera, East LA). W Reggae specjalizuje się Kingston 12 (814 Broadway, Santa Monica), Golden Sails hotel (6285 E Pacific Coast Highway, Long Beach). Wreszcie jest też kilka klubów specjalizujących się w Heavy-metalu, wśród nich najważniejszy to Doug Weston's Troubadour (9081 Santa Monica Blvd).

W Hollywood Bowl, wielkim teatrze na wolnym powietrzu zaprojektowanym przez słynnego architekta Franka Lloyda Wrighta można latem posłuchać darmowych koncertów orkiestry symfonicznej. W mieście znajduje się także wiele teatrów i kin. Wśród nich najsłynniejsze to Mann's Chinese Theatre w Hollywood - miejsce najsłynniejszych światowych prapremier filmów.

USA na skróty

Regiony:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY