Geografia Izraela

Izrael, z wyjątkiem wąskiego pasa nizin nad Morzem Śródziemnym, ma charakter <strong>wyżynno -górzysty</strong>. Terytorium kraju charakteryzuje duże zróżnicowanie ukształtowania powierzchni.

Pogoda w Izraelu

Dzisiaj, 28.3 22°C
Izrael, z wyjątkiem wąskiego pasa nizin nad Morzem Śródziemnym, ma charakter wyżynno -górzysty. Terytorium kraju charakteryzuje duże zróżnicowanie ukształtowania powierzchni. Na północy rozciąga się Wyżyna Galilei z najwyższym szczytem kraju: Meron - 1208 m n.p.m. Południową część kraju stanowi pustynna i kamienista Wyżyna Negew zajmująca około 50% powierzchni Izraela.

Na wschodzie występują liczne rowy tektoniczne - m.in. Rów Jordanu z Jeziorem Tyberiadzkim, doliną rzeki Jordan i Morzem Martwym. Jest to najgłębsza depresja świata z lustrem wody na 405 m poniżej poziomu morza. Nad Morzem Śródziemnym rozciąga się wąska nizina zwana równiną Szaron, długości 180 km i szerokości 6-20 km.

Rozciągłość południkowa i urozmaicone ukształtowanie terenu Izraela wpływają na zróżnicowanie typów klimatów. Na północnym - zachodzie występuje klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego, a na południu i wschodzie zwrotnikowy suchy.

Średnie temperatury powietrza w styczniu wahają się od 14-16°C na nizinach do 10°C na wyżynach. W najcieplejszym miesiącu - sierpniu średnie temperatury wynoszą od 28-33°C na nizinach do 24°C na obszarach wyżej położonych.

Opady występują od października do kwietnia. Na pustynnym południu kraju w zatoce Akaba są skrajnie niskie - około 25 mm rocznie, podczas gdy na północy w Górach Galilejskich sięgają 1100 mm. Na stokach gór okresowo pojawia się śnieg. Wiosną i jesienią wieją silne i suche wiatry wschodnie zwane chamsin (po arabsku “pięćdziesiąt").

Zasoby wód powierzchniowych są niewielkie. Na północy występują nieliczne rzeki stałe, na południu zaś rzeki okresowe. Największą rzeką kraju jest Jordan mający 330 km. Rzeka ta na większości swojego biegu płynie w rowie tektonicznym, poniżej poziomu morza. Płynie przez Jezioro Tyberiadzkie (Genezaret) - najniżej położone słodkowodne jezioro na świecie - 213 m p.p.m. i chodzi do Morza Martwego, bezodpływowego największego jeziora Izraela. Posiada ono powierzchnię około 1000 km2 i bardzo duże zasolenie -26%.

Ze względu na nierównomierne i skąpe opady oraz okresowe susze jednym z najważniejszych problemów kraju jest zaopatrzenie w wodę. Istotne znaczenie mają wody podziemne pokrywające 60% zapotrzebowania Izraela na słodką wodę. Pozostałe 40% pochodzi z rzek i Jeziora Tyberiadzkiego. Konflikt arabsko - izraelski jest w dużej części konfliktem o wodę.

Roślinność jest silnie przekształcona wskutek działalności człowieka. Całkowicie wytrzebiony został wiecznie zielony las dębowy w wyniku trwającej od tysięcy lat uprawy ziemi i wypasu zwierząt.

W części północnej i na wybrzeżu występuje roślinność śródziemnomorska, najczęściej zarośla typu makii. Wyżynne wnętrze kraju pokrywa roślinność stepowa i półpustynna. Świat zwierzęcy reprezentują zwierzęta pustynne, m.in. wielbłądy, skorpiony i węże.

Opinie o miastach w Izraelu

4,8
Ejlat Andrzej
Ciekawe miasto, miejscami super nowoczesne z doskonałymi hotelami, pięknymi plażami, promenadą nadmorską.

Izrael na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY