Morze Martwe - Przewodnik

<p><strong>Morze Martwe</strong> to nie tylko zadziwiajacy akwen, ale równiez<strong> region w Izraelu</strong>, bedacy jedna z jego najwiekszych atrakcji turystycznych. To równoczesnie <strong>najnizej polozony punkt na Ziemi</strong>, na wszystkich kontynentach, znajdujacy sie 417 metrów ponizej poziomu morza. Woda w Morzu Martwym posiada najwyzsze stezenie soli na swiecie - 340 gramów na litr, a to z uwagi na wyzszy stosunek wody wyparowujacej z morza od ilosci wody wplywajacej do akwenu. Ta cecha spowodowala, ze morze nazwano „martwym”. Wysokie zasolenie nie pozwala na istnienie w Morzu Martwym jakiejkolwiek formy zycia. Polozone jest ono w tektonicznym rowie Jordanu.

Morze Martwe to nie tylko zadziwiajacy akwen, ale równiez region w Izraelu, bedacy jedna z jego najwiekszych atrakcji turystycznych. To równoczesnie najnizej polozony punkt na Ziemi, na wszystkich kontynentach, znajdujacy sie 417 metrów ponizej poziomu morza. Woda w Morzu Martwym posiada najwyzsze stezenie soli na swiecie - 340 gramów na litr, a to z uwagi na wyzszy stosunek wody wyparowujacej z morza od ilosci wody wplywajacej do akwenu. Ta cecha spowodowala, ze morze nazwano „martwym”. Wysokie zasolenie nie pozwala na istnienie w Morzu Martwym jakiejkolwiek formy zycia. Polozone jest ono w tektonicznym rowie Jordanu.

W jezyku hebrajskim nazwa Morza Martwego brzmi Jam Hamelach, czyli Morze Soli. Za ciekawostke mozna uznac to, ze wysokie zasolenie zbiornika nie pozwala sie w nim utopic, nawet osobom nieumiejacym plywac.
Morze Martwe zlokalizowane jest na skraju Pustyni Judejskiej, u stóp klifu Ha-He`etekim. Istnieje tu wazny osrodek turystyki pustynnej. Warto zobaczyc góre Sodoma, rezerwat naturalny Ein Gedi, kanion Nahal Darga czy rezerwat Einot Tsukim. Region Morza Martwego jest znany ze swoich prozdrowotnych wlasciwosci. Przyjezdzaja tu setki schorowanych turystów i kuracjuszy, którzy korzystaja z uzdrawiajacych wlasciwosci slonej wody w Morzu Martwym, w pólnocnej czesci regionu. Poludniowa czesc Morza Martwego jest eksploatowana przez przemysl i wydobywa sie z niej sól morska. Na dnie morza znajduje sie bloto, dostarczajace skórze odzywczych mineralów. W powietrzu zas znajduje sie bromek, który takze pozytywnie wplywa na zdrowie czlowieka. Wakacje nad Morzem Martwym mozna spedzac w tradycyjny sposób - wylegujac sie na plazach na wybrzezu zachodnim w Izraelu. Sa tam dobrze zorganizowane plaze i tereny kapielowe, a wsród nich plaze terapeutyczne: Neve Zohar i Ein Bokek, wokól których zbudowano ogromna infrastrukture turystyczna, z dziesiatkami miejsc noclegowych i zróznicowanymi atrakcjami. Mozna tu skorzystac z wycieczek na wielbladach, jazdy jeepami, czy z wizyty w beduinskiej wiosce. Warto wybrac sie do starozytnej fortecy zydowskiej Massada, jaskin Qumran i Ein Gedi. Do Izraela, w region Morza Martwego mozna przyjezdzac na urlop w zasadzie o kazdej porze roku, poniewaz nawet zima temperatura wody nie spada tu ponizej 19 stopni Celsjusza, a latem jest prawie dwukrotnie wyzsza. Temperatura powietrza równiez jest przyjemna przez caly rok.
 
W pólnocno-zachodnim rejonie Morza Martwego znajduje sie rzeka Jordan, cel chrzescijanskich pielgrzymek, gdzie wedlug tradycji chrzest przyjal z rak Jana Chrzciciela Jezus Chrystus. Dech w piersiach na tym terenie zapieraja widoki klasztorów zbudowanych na scianach klifu, gdzie mnisi wiedli ascetyczne zycie z dala od cywilizacji, poswiecajac sie Bogu. Wyrzezbione w kamiennych scianach klifów pustynnych Pustyni Judejskiej klasztory, m.in. Mar Saba, sw. Jerzego, Quruntul i Khozeba to kolejna atrakcja rejonu Morza Martwego. Czesc z nich funkcjonuje nadal i podejmuje turystów.

Z Morzem Martwym zwiazana jest biblijna opowiesc o Sodomie i Gomorze. Wierzy sie, ze pozostalosci tych wspominanych w Biblii miast zepsucia i rozpusty leza na dnie jeziora. Dodatkowo geologiczna formacja lezaca nad akwenem - wzgórze Sodam, nazywane tez Zona Lota, przypomina historie Lota i jego malzonki, którzy uciekli z ukaranych przez Boga miast, unikajac zaglady. Kobieta nie mogla jednak oprzec sie pokusie, by nie odwrócic sie za siebie, a Bóg ukaral ja, zamieniajac w slup soli. Owy „slup” mozna zobaczyc w poludniowo-zachodniej czesci wybrzeza.


Opinie : na Morzu Martwym

5,0
Ein Bokek megi85
Morze Martwe Ogólnie: Cóż..wokół tylko Morze Martwe i pustynia..zero życia, za to wrażenia niezapomniane.
Atrakcje turystyczne: Jedyną, największą atrakcją tej części Izraela jest właśnie Morze Martwe, połóżone w najniższej depresji świata. Z brzegu widać przeciwległy brzeg, leżący już w Jordanii. Niedaleko znajduje się piękna oaza Ein Gedi z wodospadami i ciekawą fauną i florą (ok. 30-40 min. drogi autem).
Aktywny wypoczynek: Nie ma tu właściwie żadnej możliwości aktywnego wypoczynku. W Morzu pływanie własciwie jest niemożliwe ze względu na wysoką gęstość wody, a w okolicy nie ma żadnych miejsc w których można by się troche poruszać. Chyba, że kogoś zadowala hotelowa siłownia.
Życie nocne: Życie nocne toczy się tylko w hotelowych dyskotekach.
Komunikacja: Nie widziałam tutaj żadnej komunikacji miejskiej. Można tu dojechać samochodem bądĽ autokarem. Być może istenieje jakaś linia autobusowa widmo, ale podczas moich kilkunastu pobytów nie widziałam żadnego autobusu "miejskiego".
Jedzenie i restauracje: Jedzenie również prawie tylko w hotelach. W okolicach Morza można znaleĽć pojedyncze arabskie knajpki w których można przyzwoicie zjeść.
Zdrowie i bezpieczeństwo: W Morzu utopić się teoretycznie nie da, 99% plaż jest strzeżonych (i płatnych). Wygląda to tak, że przed wjazdem na parking uiszcza się opłatę (nie jest to jakaś bardzo wygórowana kwota), więc ani o swój samochód ani o swoje rzeczy ani o siebie nie należy się zanadto marwtić, bo wszystko jest na ogrodzonym terenie. Nie należy też zapominać o zdrowotnych właściwościach Morza Martwego.
Pogoda: Najlepiej jechać jesienią, kiedy temperatura jest już lagodniejsza. Latem dochodzi nawet do prawie 50 stopni Celsjusza (w słońcu oczywiście).PóĽną polską wiosną temperatura też jest znośna, a woda w Morzu nie przypomina gorącej zupy, jak to się dzieje latem..
Plaża: Plaże są bardzo różne, zazwyczaj "stworzone" przez człowieka (i twarde - na ręcznikach się raczej nie leży ale na płatnych leżakach lub krzesłach), ponieważ brzed Morza jest dość "dziki".

Izrael na skróty

Oferty: