Morze Martwe - Przewodnik

<p><strong>Morze Martwe</strong> to nie tylko zadziwiający akwen, ale również<strong> region w Izraelu</strong>, będący jedną z jego największych atrakcji turystycznych. To równocześnie <strong>najniżej położony punkt na Ziemi</strong>, na wszystkich kontynentach, znajdujący się 417 metrów poniżej poziomu morza. Woda w Morzu Martwym posiada najwyższe stężenie soli na świecie - 340 gramów na litr, a to z uwagi na wyższy stosunek wody wyparowującej z morza od ilości wody wpływającej do akwenu. Ta cecha spowodowała, że morze nazwano „martwym”. Wysokie zasolenie nie pozwala na istnienie w Morzu Martwym jakiejkolwiek formy życia. Położone jest ono w tektonicznym rowie Jordanu.

Pogoda na Morzu Martwym

Dzisiaj, 21.4 21°C

Morze Martwe to nie tylko zadziwiający akwen, ale również region w Izraelu, będący jedną z jego największych atrakcji turystycznych. To równocześnie najniżej położony punkt na Ziemi, na wszystkich kontynentach, znajdujący się 417 metrów poniżej poziomu morza. Woda w Morzu Martwym posiada najwyższe stężenie soli na świecie - 340 gramów na litr, a to z uwagi na wyższy stosunek wody wyparowującej z morza od ilości wody wpływającej do akwenu. Ta cecha spowodowała, że morze nazwano „martwym”. Wysokie zasolenie nie pozwala na istnienie w Morzu Martwym jakiejkolwiek formy życia. Położone jest ono w tektonicznym rowie Jordanu.

W języku hebrajskim nazwa Morza Martwego brzmi Jam Hamelach, czyli Morze Soli. Za ciekawostkę można uznać to, że wysokie zasolenie zbiornika nie pozwala się w nim utopić, nawet osobom nieumiejącym pływać.
Morze Martwe zlokalizowane jest na skraju Pustyni Judejskiej, u stóp klifu Ha-He`etekim. Istnieje tu ważny ośrodek turystyki pustynnej. Warto zobaczyć górę Sodoma, rezerwat naturalny Ein Gedi, kanion Nahal Darga czy rezerwat Einot Tsukim.
Addar

Addar

Cena za 1 osobę:
2 672 zł
Region Morza Martwego jest znany ze swoich prozdrowotnych właściwości. Przyjeżdżają tu setki schorowanych turystów i kuracjuszy, którzy korzystają z uzdrawiających właściwości słonej wody w Morzu Martwym, w północnej części regionu. Południowa część Morza Martwego jest eksploatowana przez przemysł i wydobywa się z niej sól morską. Na dnie morza znajduje się błoto, dostarczające skórze odżywczych minerałów. W powietrzu zaś znajduje się bromek, który także pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka.
Central (Tel Aviv)

Central (Tel Aviv)

Cena za 1 osobę:
2 740 zł
Wakacje nad Morzem Martwym można spędzać w tradycyjny sposób - wylegując się na plażach na wybrzeżu zachodnim w Izraelu. Są tam dobrze zorganizowane plaże i tereny kąpielowe, a wśród nich plaże terapeutyczne: Neve Zohar i Ein Bokek, wokół których zbudowano ogromną infrastrukturę turystyczną, z dziesiątkami miejsc noclegowych i zróżnicowanymi atrakcjami. Można tu skorzystać z wycieczek na wielbłądach, jazdy jeepami, czy z wizyty w beduińskiej wiosce. Warto wybrać się do starożytnej fortecy żydowskiej Massada, jaskiń Qumran i Ein Gedi. Do Izraela, w region Morza Martwego można przyjeżdżać na urlop w zasadzie o każdej porze roku, ponieważ nawet zimą temperatura wody nie spada tu poniżej 19 stopni Celsjusza, a latem jest prawie dwukrotnie wyższa. Temperatura powietrza również jest przyjemna przez cały rok.
 
W północno-zachodnim rejonie Morza Martwego znajduje się rzeka Jordan, cel chrześcijańskich pielgrzymek, gdzie według tradycji chrzest przyjął z rąk Jana Chrzciciela Jezus Chrystus. Dech w piersiach na tym terenie zapierają widoki klasztorów zbudowanych na ścianach klifu, gdzie mnisi wiedli ascetyczne życie z dala od cywilizacji, poświęcając się Bogu. Wyrzeźbione w kamiennych ścianach klifów pustynnych Pustyni Judejskiej klasztory, m.in. Mar Saba, św. Jerzego, Quruntul i Khozeba to kolejna atrakcja rejonu Morza Martwego. Część z nich funkcjonuje nadal i podejmuje turystów.

Z Morzem Martwym związana jest biblijna opowieść o Sodomie i Gomorze. Wierzy się, że pozostałości tych wspominanych w Biblii miast zepsucia i rozpusty leżą na dnie jeziora. Dodatkowo geologiczna formacja leżąca nad akwenem - wzgórze Sodam, nazywane też Żoną Lota, przypomina historię Lota i jego małżonki, którzy uciekli z ukaranych przez Boga miast, unikając zagłady. Kobieta nie mogła jednak oprzeć się pokusie, by nie odwrócić się za siebie, a Bóg ukarał ją, zamieniając w słup soli. Owy „słup” można zobaczyć w południowo-zachodniej części wybrzeża.


Opinie : na Morzu Martwym

5,0
Ein Bokek megi85
Morze Martwe Ogólnie: Cóż..wokół tylko Morze Martwe i pustynia..zero życia, za to wrażenia niezapomniane.
Atrakcje turystyczne: Jedyną, największą atrakcją tej części Izraela jest właśnie Morze Martwe, połóżone w najniższej depresji świata. Z brzegu widać przeciwległy brzeg, leżący już w Jordanii. Niedaleko znajduje się piękna oaza Ein Gedi z wodospadami i ciekawą fauną i florą (ok. 30-40 min. drogi autem).
Aktywny wypoczynek: Nie ma tu właściwie żadnej możliwości aktywnego wypoczynku. W Morzu pływanie własciwie jest niemożliwe ze względu na wysoką gęstość wody, a w okolicy nie ma żadnych miejsc w których można by się troche poruszać. Chyba, że kogoś zadowala hotelowa siłownia.
Życie nocne: Życie nocne toczy się tylko w hotelowych dyskotekach.
Komunikacja: Nie widziałam tutaj żadnej komunikacji miejskiej. Można tu dojechać samochodem bądĽ autokarem. Być może istenieje jakaś linia autobusowa widmo, ale podczas moich kilkunastu pobytów nie widziałam żadnego autobusu "miejskiego".
Jedzenie i restauracje: Jedzenie również prawie tylko w hotelach. W okolicach Morza można znaleĽć pojedyncze arabskie knajpki w których można przyzwoicie zjeść.
Zdrowie i bezpieczeństwo: W Morzu utopić się teoretycznie nie da, 99% plaż jest strzeżonych (i płatnych). Wygląda to tak, że przed wjazdem na parking uiszcza się opłatę (nie jest to jakaś bardzo wygórowana kwota), więc ani o swój samochód ani o swoje rzeczy ani o siebie nie należy się zanadto marwtić, bo wszystko jest na ogrodzonym terenie. Nie należy też zapominać o zdrowotnych właściwościach Morza Martwego.
Pogoda: Najlepiej jechać jesienią, kiedy temperatura jest już lagodniejsza. Latem dochodzi nawet do prawie 50 stopni Celsjusza (w słońcu oczywiście).PóĽną polską wiosną temperatura też jest znośna, a woda w Morzu nie przypomina gorącej zupy, jak to się dzieje latem..
Plaża: Plaże są bardzo różne, zazwyczaj "stworzone" przez człowieka (i twarde - na ręcznikach się raczej nie leży ale na płatnych leżakach lub krzesłach), ponieważ brzed Morza jest dość "dziki".

Okazje Last Minute: Morze Martwe

Addar

Addar
6 dni 17.06 - 23.06 inne terminy Warszawa BB - Śniadania TOP Touristik
5 344 zł / 2 os.
2 672 zł / 1 os.

Sea Side Tel Aviv

Sea Side Tel Aviv
6 dni 02.05 - 08.05 inne terminy Warszawa RO - Bez wyżywienia TOP Touristik
last
minute
5 590 zł / 2 os.
2 795 zł / 1 os.

U Sunrise Eilat (ex. Magic Sunrise)

U Sunrise Eilat (ex. Magic Sunrise)
7 dni 21.11 - 28.11 inne terminy Warszawa - Modlin AI - All Inclusive Oasis
5 802 zł / 2 os.
2 901 zł / 1 os.

Leonardo Royal Resort

Leonardo Royal Resort
7 dni 21.11 - 28.11 inne terminy Warszawa - Modlin HB - Dwa posiłki Oasis
5 818 zł / 2 os.
2 909 zł / 1 os.

Izrael na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY