Izrael - Przewodnik

<p>Niewielki pod względem powierzchni, ale jakże bogaty pod względem historycznym i kulturowym kraj, znajdujący się w tzw. pępku świata -<strong> <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/izrael/" target="_blank">Izrael</a></strong>. Położony nad Morzem Śródziemnym i <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/izrael/" target="_top">Morzem Martwym</a>, zaskakuje turystów, którzy mogą tu przyjechać nie tylko po to, aby zobaczyć miejsce narodzin Jezusa Chrystusa i Jerozolimę.

Pogoda w Izraelu

Dzisiaj, 2.12 31°C

Niewielki pod względem powierzchni, ale jakże bogaty pod względem historycznym i kulturowym kraj, znajdujący się w tzw. pępku świata - Izrael. Położony nad Morzem Śródziemnym i Morzem Martwym, zaskakuje turystów, którzy mogą tu przyjechać nie tylko po to, aby zobaczyć miejsce narodzin Jezusa Chrystusa i Jerozolimę.

Położenie i najważniejsze informacje o Izraelu
Państwo Izrael znajduje się na Bliskim Wschodzie, w Azji, na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego. Graniczy z takimi krajami jak Liban, Syria, Jordania i Egipt. Przylega również do Palestyny, Zachodniego Brzegu oraz Strefy Gazy, kontrolowanej przez Autonomię Palestyńską.
Zdecydowana większość Izraelczyków to Żydzi - 75 proc., a drugą co do wielkości grupę stanowią Arabowie. Państwo to powstało na Ziemi Izrael, która przez 3000 lat zajmowała ważne miejsce w judaizmie. Według Tory Ziemia ta była obiecana Żydom przez samego Boga i traktowana jest przez nich jako ojczyzna.

Stolicą kraju pozostaje największe jego miasto - Jerozolima. Wśród dużych ośrodków miejskich należy wymienić jeszcze Hajfę i Tel Awiw. Warto podkreślić, że Jerozolima  pozostaje świętym miejscem dla trzech największych religii na świecie - Chrześcijaństwa, Islamu i Judaizmu.

Kraj ogromnego zróżnicowania
Izrael pomimo niewielkiej powierzchni, jest państwem ważnym i liczącym się w świecie. To Ziemia Obiecana dla milionów Żydów. To tutaj, w Betlejem, urodził się Jezus Chrystus, a także z tego kraju wyruszył Mahomet na Al. Burak`u - uskrzydlonym koniu o twarzy kobiety, w drogę do Nieba, gdzie zostały mu przekazane wszystkie przykazania Islamu.
W Izraelu znakomicie rozwija się turystyka religijna, ale przyjezdni znajdą tu o wiele więcej atrakcji. Dla Chrześcijan na pewno wartymi odwiedzenia miejscami są Galilea z Nazaretem, który jest sanktuarium poświęconym Maryi i Józefowi. Można zobaczyć tu Bazylikę Zwiastowania, grotę i kościół Zwiastowania, Sanktuarium Przemienienia, czy klasztor franciszkanów z muzeum.

Z przekazów biblijnych znamy także Judeę, która ma ciekawe ukształtowanie terenu. Głównym ośrodkiem regionu jest Jerozolima, miasto kanejskie, będące siedzibą królów żydowskich i centrum judaizmu. Od I wieku naszej ery związana jest ściśle z Chrześcijanami, a od VII wieku również z Islamem. Na terenie Judei leżą znane miasta jak Betlejem z sanktuarium z Bazyliką Narodzenia Pańskiego, Emaus czy Jerycho, uważane za jedno z najstarszych miast świata oraz Hebron, jedno z czterech świętych miast Islamu.

Wizyta nad Morzem Martwym
Będąc w Izraelu, warto wybrać się na jego wschodni kraniec, gdzie znajduje się Morze Martwe. Widoki są tu niezapomniane. Leży ono na styku Izraela i Jordanii. Położone jest w tektonicznym Rowie Jordanu. Nie ma w nim prawie żadnego życia, ponieważ ma wysokie zasolenie rzędu 26 proc. Najsłynniejszą pod względem turystycznym miejscowością w tym miejscu jest Ein Bokek.

Plaże Izraela
Izrael to nie tylko miejsca kultu i wielowiekowe zabytki, ale i piękne plaże. Najpopularniejszym kurortem kraju jest Eilat położony na skraju pustyni Negev, nad przepiękną zatoką Morza Czerwonego. To uzdrowisko całoroczne, w którym zwykle panuje piękna, słoneczna pogoda.

 

Zobacz również:


Opinie o miastach w Izraelu

4,6
Jerozolima jastik
a kto powiedzial ze niewolno ja jezdzilem super smakuje humus a na zlodzieji to fakt trzeba sie pilnowac potrafia wyrwac torebke i tyle go widzieli

Izrael na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY