Kultura Irlandii

Zycie lokalnych spolecznosci w Irlandii zawsze obracalo sie wokól <strong>muzyki</strong>. Irlandzkie tradycje muzyczne naleza dzis do najbogatszych w zachodnim swiecie.

Pogoda w Irlandii

Dzisiaj, 7.4 12°C
Zycie lokalnych spolecznosci w Irlandii zawsze obracalo sie wokól muzyki. Irlandzkie tradycje muzyczne naleza dzis do najbogatszych w zachodnim swiecie. Muzyka ludowa ma tutaj niezwykle bogata tradycje. Tysiace starych melodii przekazywanych bylo z pokolenia na pokolenie, jak legendy i basnie, stanowiace czesc narodowego dziedzictwa kulturalnego.

Wiekszosc muzyki instrumentalnej stanowi muzyka do tanca. Grana dawniej w kuchniach, stodolach czy na rozstajach dróg, podczas wesel, styp i z okazji róznych swiat. Dawala ludziom przez stulecia rozrywke i sposobnosc wyrazania emocji. Typowe melodie taneczne to jigi, reele i hornpipes.

Tradycyjna muzyke gra sie w Irlandii podczas tzw. sesji odbywajacych sie w pubach w calym kraju. Kwintesencja irlandzkiej muzyki sa piesni w jezyku irlandzkim, z których najwazniejsze naleza do tradycji sean nós. Jest to forma spiewu a cappella, wywodzaca sie przypuszczalnie z tradycji bardów.

Do nowszych tradycyjnych piesni irlandzkich naleza kolysanki, ballady, przyspiewki pijackie, piesni milosne i piosenki nonsensowne. Do dzis zywa jest zwlaszcza w irlandzkich pubach tradycja chóralnych spiewów przy akompaniamencie skrzypiec, akordeonu i bebna.

Obok tradycyjnej muzyki Irlandia slynie tez z preznej sceny rockowej. Stad pochodzi U2, Sinead O´Connor czy The Cranberries.

Najdawniejsza i najbardziej fascynujaca rozrywka Irlandczyków jest ukladanie mitów. Bohaterami tych basni z zamierzchlych czasów sa lesne elfy, wrózki, krasnoludki i inne duszki. Wspólczesny Irlandczyk nie przyznaje sie do wiary w zadne elfy, ale zawiesza galazke kolczastego glogu nad drzwiami, na wszelki wypadek, jak zawiesza sie maskotke w samochodzie.

Bedac w Irlandii trudno nie zlozyc chocby jednej wizyty w pubie. Jest to miejsce spotkan i dyskusji mieszkanców, w którym koncentruje sie zycie polityczne i kulturalne. W pubie mozna zjesc, posluchac muzyki, znalezc przyjaciól no i oczywiscie skosztowac slynne piwo - guinnessa. Obok kosciola i targu pub stanowi w Irlandii centrum zycia towarzyskiego.

Dwa rdzenne irlandzkie sporty to hurling i futbol gaelicki. Hurling jest irlandzka odmiana hokeja na trawie i najstarsza gra zespolowa. Wymaga niezwyklych umiejetnosci w poslugiwaniu sie kijem i pilka oraz wyjatkowej kondycji. Natomiast futbol gaelicki stanowi dynamiczne i agresywne skrzyzowanie rugby i pilki noznej.


Opinie o miastach w Irlandii

4,5
Dublin konrad
Dublin - stolica Ogólnie: Bardzo ładne założenia architektoniczne, bogata historia, wiele różnych atrakcji.
Atrakcje turystyczne: Darmowe muzea narodowe, zabytki, architektura, parki miejskie, puby, restauracje
Aktywny wypoczynek: wiele różnych form aktywnego wypocznku, otoczone różnorodnymi terenami rekreacyjnymi: wybrzeże z Howth, góry Willow
Życie nocne: Każdy znajdzie coś dla siebie. tysiące pubów, restauracji. Drogo.
Komunikacja: Dobre połączenia autobusami(również piętrowe), niedawno wybudowaną kolejką łączącą kilkoma liniami centrum z przedmieściammi.Lotnisko międzynarodowe, dużo tanich linii lotniczych.
Jedzenie i restauracje: Kuchnie całego świata, tysiące restauracji.
Zdrowie i bezpieczeństwo: Niektóre dzielnice są niebezpieczne.
Pogoda: Często pada, wilgotno, pochmurno. niewielka ilość godzin słonecznych.
Plaża: Na przedmieściach.Polączenie kolejką.Piaszczysta,zimna woda.
Stoki narciarskie: brak

Irlandia na skróty

Miejsca:
Przewodnik:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY