Irlandia - Przewodnik

<p>Tak zwana <strong>„zielona wyspa” - Irlandia</strong> przyciaga pieknymi krajobrazami nadmorskimi i nie tylko. Kraj ten ma bogata historie, a w wielu jego zakatkach wciaz zywe sa dawne legendy. Co tez mozna zobaczyc w Irlandii?

Pogoda w Irlandii

Dzisiaj, 23.9 11°C

Tak zwana „zielona wyspa” - Irlandia przyciaga pieknymi krajobrazami nadmorskimi i nie tylko. Kraj ten ma bogata historie, a w wielu jego zakatkach wciaz zywe sa dawne legendy. Co tez mozna zobaczyc w Irlandii?

Ojczyzna mistycznych stworów
Wielbiciele okultyzmu i mistycyzmu znajda w Irlandii wszystko, czego tylko dusza zapragnie. Przede wszystkim kraj ten uwazany jest za ojczyzne krasnoludków, wrózek i innych, mitycznych stworów. Celtyckie legendy i tradycje tak bliskie Irlandczykom, przesycone sa wiara w moce tajemne.

Zapierajace dech w piersiach krajobrazy
Linia brzegowa Irlandii jest mocno urozmaicona. Przede wszystkim warto tam zobaczyc oslawione, wysokie klify - majestatyczne i surowe. Mozna odniesc wrazenie, ze zbocza gór opadaja pionowo do morza. Strome klify tworza niesamowity krajobraz, zwlaszcza przy wzburzonym morzu, które rozbija sie o skaly. Nie wszedzie linia brzegowa wyspy wyglada tak samo. Mozna znalezc tez liczne zatoczki, gdzie jest cicho i spokojnie. Latem nie brakuje tu mieszkanców i turystów wypoczywajacych nad brzegiem morza.
Najbardziej znanymi klifami w Irlandii sa tzw. Moherowe Klify, gdzie najwiekszy klif ma 214 metrów nad poziomem morza. Klify leza na zachodzie wyspy i rozciagaja sie na dlugosci 8 km. W samym ich centrum wznosi sie dumnie XIX-wieczna wieza O`Brian`s Tower.

Co ciekawe, w Irlandii nie brakuje miejsc do nurkowania. Jako kraj wyspiarski moze poszczycic sie jednymi z najlepszych miejsc do podziwiania podwodnej fauny i flory. Nurkowac mozna:
 

  • w zatoce Bantry Bay i Dunmanus Bay w hrabstwie Cork
  • na pólwyspie Inveragh w Kerry,
  • wokól Hook Head w hrabstwie Wexford.


Kraj „stu tysiecy powitan”
Irlandczycy cenieni sa na swiecie dzieki swojej otwartosci, serdecznosci i pozytywnemu mysleniu. Obcokrajowcy wsród Irlandczyków moga poczuc sie, jak u siebie w domu. Miejscowi zawsze udziela pomocy i zrobia wszystko, aby cudzoziemcy mieli o nich jak najlepsze zdanie. Irlandzkie tradycje sa godne uwagi, zwlaszcza jesli chodzi o muzyke i tance. Irlandczycy wykazuja bardzo duze zamilowanie do muzyki, czego symbolicznym wyrazem jest harfa w ich godle narodowym.
Irlandzka atmosfera w domach prywatnych, w pubach i barach, a takze na festiwalach nie ma sobie równych. Ksztaltuje ja w duzej mierze wlasnie muzyka, grana na tradycyjnych instrumentach - skrzypcach, uillean pipes, bodrhanie czy bandoneonie.

Dublin - zalozona przez Norwegów stolica Irlandii
Wielowiekowa historia moze poszczycic sie najwieksze miasto i zarazem stolica Irlandii - Dublin. To metropolia, która z jednej strony jest nowoczesna, ale ma atmosfere malego miasteczka. Znajduje sie tu imponujacy port morski, a takze wiele ciekawych zabytków. Za najwieksza atrakcje turystyczna Dublina uznaje sie Book of Kells, czyli Ewangeliarz z Kells, który jest pieknie zdobiona sredniowieczna ksiega, recznie napisana, pochodzaca z okolo 800 roku. W zbiorach uniwersyteckiej Starej Biblioteki w Dublinie znajduje sie wiele starodruków.
Warto zwiedzic w stolicy katedre sw. Patryka, uwazanego za patrona Irlandii, czy Zamek Dublinski, czy przejsc sie zatloczona ulica handlowa O`Connell Street. Imponujaco prezentuje sie gmach Muzeum Narodowego, ze wspaniala, przykryta kopula rotunda.

Irlandia ma znacznie wiecej atrakcji, które rozmieszczone sa na calej wyspie. Warto wyruszyc na ich odkrywanie, wybierajac wycieczki objazdowe po Irlandii.


Opinie o miastach w Irlandii

4,5
Dublin konrad
Dublin - stolica Ogólnie: Bardzo ładne założenia architektoniczne, bogata historia, wiele różnych atrakcji.
Atrakcje turystyczne: Darmowe muzea narodowe, zabytki, architektura, parki miejskie, puby, restauracje
Aktywny wypoczynek: wiele różnych form aktywnego wypocznku, otoczone różnorodnymi terenami rekreacyjnymi: wybrzeże z Howth, góry Willow
Życie nocne: Każdy znajdzie coś dla siebie. tysiące pubów, restauracji. Drogo.
Komunikacja: Dobre połączenia autobusami(również piętrowe), niedawno wybudowaną kolejką łączącą kilkoma liniami centrum z przedmieściammi.Lotnisko międzynarodowe, dużo tanich linii lotniczych.
Jedzenie i restauracje: Kuchnie całego świata, tysiące restauracji.
Zdrowie i bezpieczeństwo: Niektóre dzielnice są niebezpieczne.
Pogoda: Często pada, wilgotno, pochmurno. niewielka ilość godzin słonecznych.
Plaża: Na przedmieściach.Polączenie kolejką.Piaszczysta,zimna woda.
Stoki narciarskie: brak

Irlandia na skróty

Miejsca:
Przewodnik:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY