Irlandia - Przewodnik

<p>Tak zwana <strong>„zielona wyspa” - Irlandia</strong> przyciąga pięknymi krajobrazami nadmorskimi i nie tylko. Kraj ten ma bogatą historię, a w wielu jego zakątkach wciąż żywe są dawne legendy. Co też można zobaczyć w Irlandii?

Pogoda w Irlandii

Dzisiaj, 4.6 19°C

Tak zwana „zielona wyspa” - Irlandia przyciąga pięknymi krajobrazami nadmorskimi i nie tylko. Kraj ten ma bogatą historię, a w wielu jego zakątkach wciąż żywe są dawne legendy. Co też można zobaczyć w Irlandii?

Ojczyzna mistycznych stworów
Wielbiciele okultyzmu i mistycyzmu znajdą w Irlandii wszystko, czego tylko dusza zapragnie. Przede wszystkim kraj ten uważany jest za ojczyznę krasnoludków, wróżek i innych, mitycznych stworów. Celtyckie legendy i tradycje tak bliskie Irlandczykom, przesycone są wiarą w moce tajemne.

Zapierające dech w piersiach krajobrazy
Linia brzegowa Irlandii jest mocno urozmaicona. Przede wszystkim warto tam zobaczyć osławione, wysokie klify - majestatyczne i surowe. Można odnieść wrażenie, że zbocza gór opadają pionowo do morza. Strome klify tworzą niesamowity krajobraz, zwłaszcza przy wzburzonym morzu, które rozbija się o skały. Nie wszędzie linia brzegowa wyspy wygląda tak samo. Można znaleźć też liczne zatoczki, gdzie jest cicho i spokojnie. Latem nie brakuje tu mieszkańców i turystów wypoczywających nad brzegiem morza.
Najbardziej znanymi klifami w Irlandii są tzw. Moherowe Klify, gdzie największy klif ma 214 metrów nad poziomem morza. Klify leżą na zachodzie wyspy i rozciągają się na długości 8 km. W samym ich centrum wznosi się dumnie XIX-wieczna wieża O`Brian`s Tower.

Co ciekawe, w Irlandii nie brakuje miejsc do nurkowania. Jako kraj wyspiarski może poszczycić się jednymi z najlepszych miejsc do podziwiania podwodnej fauny i flory. Nurkować można:
 

  • w zatoce Bantry Bay i Dunmanus Bay w hrabstwie Cork
  • na półwyspie Inveragh w Kerry,
  • wokół Hook Head w hrabstwie Wexford.


Kraj „stu tysięcy powitań”
Irlandczycy cenieni są na świecie dzięki swojej otwartości, serdeczności i pozytywnemu myśleniu. Obcokrajowcy wśród Irlandczyków mogą poczuć się, jak u siebie w domu. Miejscowi zawsze udzielą pomocy i zrobią wszystko, aby cudzoziemcy mieli o nich jak najlepsze zdanie. Irlandzkie tradycje są godne uwagi, zwłaszcza jeśli chodzi o muzykę i tańce. Irlandczycy wykazują bardzo duże zamiłowanie do muzyki, czego symbolicznym wyrazem jest harfa w ich godle narodowym.
Irlandzka atmosfera w domach prywatnych, w pubach i barach, a także na festiwalach nie ma sobie równych. Kształtuje ją w dużej mierze właśnie muzyka, grana na tradycyjnych instrumentach - skrzypcach, uillean pipes, bodrhanie czy bandoneonie.

Dublin - założona przez Norwegów stolica Irlandii
Wielowiekową historią może poszczycić się największe miasto i zarazem stolica Irlandii - Dublin. To metropolia, która z jednej strony jest nowoczesna, ale ma atmosferę małego miasteczka. Znajduje się tu imponujący port morski, a także wiele ciekawych zabytków. Za największą atrakcję turystyczną Dublina uznaje się Book of Kells, czyli Ewangeliarz z Kells, który jest pięknie zdobioną średniowieczną księgą, ręcznie napisaną, pochodzącą z około 800 roku. W zbiorach uniwersyteckiej Starej Biblioteki w Dublinie znajduje się wiele starodruków.
Warto zwiedzić w stolicy katedrę św. Patryka, uważanego za patrona Irlandii, czy Zamek Dubliński, czy przejść się zatłoczoną ulicą handlową O`Connell Street. Imponująco prezentuje się gmach Muzeum Narodowego, ze wspaniałą, przykrytą kopułą rotundą.

Irlandia ma znacznie więcej atrakcji, które rozmieszczone są na całej wyspie. Warto wyruszyć na ich odkrywanie, wybierając wycieczki objazdowe po Irlandii.


Opinie o miastach w Irlandii

4,5
Dublin konrad
Dublin - stolica Ogólnie: Bardzo ładne założenia architektoniczne, bogata historia, wiele różnych atrakcji.
Atrakcje turystyczne: Darmowe muzea narodowe, zabytki, architektura, parki miejskie, puby, restauracje
Aktywny wypoczynek: wiele różnych form aktywnego wypocznku, otoczone różnorodnymi terenami rekreacyjnymi: wybrzeże z Howth, góry Willow
Życie nocne: Każdy znajdzie coś dla siebie. tysiące pubów, restauracji. Drogo.
Komunikacja: Dobre połączenia autobusami(również piętrowe), niedawno wybudowaną kolejką łączącą kilkoma liniami centrum z przedmieściammi.Lotnisko międzynarodowe, dużo tanich linii lotniczych.
Jedzenie i restauracje: Kuchnie całego świata, tysiące restauracji.
Zdrowie i bezpieczeństwo: Niektóre dzielnice są niebezpieczne.
Pogoda: Często pada, wilgotno, pochmurno. niewielka ilość godzin słonecznych.
Plaża: Na przedmieściach.Polączenie kolejką.Piaszczysta,zimna woda.
Stoki narciarskie: brak

Irlandia na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY