Dublin - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Dublinie

Dzisiaj, 20.6 15°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 1,5 mln
Polska ambasada: 5 Ailesbury Road, tel. 2830855, 2837562
Numer kierunkowy telefonu: 00353/1
Ważniejsze numery telefonu:
Policja:112
Pierwsza pomoc:112
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Dublin: 11.00
Komunikacja miejska:

Autobus: sieć lokalnych autobusów jest rozległa, z gęsto rozmieszczonymi przystankami.

Pociąg: kolejka DART łączy Howth na północy z Bray na południu, oraz dociera do Sandycove; pociągi kursują szybko i regularnie.

Adres informacji turystycznej: Dublin Tourism: Suffolk Street; Bord Fáilte: Baggot Street Bridge; Usit: Aston Quay


Historia

Historia Dublina rozpoczęła się od przybycia w IX wieku wikingów, którzy po zdobyciu wioski Celtów, założyli na południowym brzegu rzeki - faktorię handlową. Osada nazwana z irlandzka Dubh Linn, co oznacza Ciemny Staw, połączyła się z celtyckim osiedlem na północnym brzegu Liffey. W kolejnych latach Irlandia została podbita przez Anglo - Normanów (1169-1172) i Dublin stał się ośrodkiem brytyjskich wpływów na kolejnych siedem stuleci.

Dzisiejszy Dublin pochodzi zasadniczo z epoki gregoriańskiej. Był to okres bogacenia się angielskich żołnierzy, którzy kolonizowali ziemie konfiskowane Irlandczykom. Anglicy wznosili eleganckie rezydencje i coraz bardziej angażowali się w życie gospodarcze i polityczne Dublina.

Polityka władz angielskich mająca na celu wyniszczenie ludności i gospodarki Irlandii wpłynęła na silny i gwałtowny wzrost poczucia narodowego Irlandczyków. Miało to swoje odbicie w licznych powstaniach. W 1782 roku ogłoszono w parlamencie, wzorowaną na amerykańskiej Deklarację Praw - proklamującą niepodległość Irlandii.

Wywołało to w 1798 roku powstanie przeciwko Wielkiej Brytanii, zakończone fiaskiem Irlandczyków. Doszło do podpisania unii brytyjsko-irlandzkiej, na mocy której Irlandia została włączona do imperium a Dublinowi odebrano samodzielność polityczną.

Dublin jak i cała Irlandia wkroczyły w długi okres upadku gospodarczego. Miasto stało się sceną irlandzkich działaczy politycznych, tj. Daniel O´Connell czy Douglas Hyde´a, walczących o niepodległość kraju. W 1916 roku w mieście wybuchło największe powstanie w długiej walce o niepodległość Irlandczyków.

Historia Dublina to ciągła walka z piętnem brytyjskiej kolonii, wyrażająca się niszczeniem znacznej części gregoriańskiego miasta i powstawaniem nowoczesnej architektury, która poprawiła znacznie wizerunek i atmosferę stolicy.

Jednak od czasu, gdy w 1920 r. Dublin stał się stolicą niezależnej Irlandii coraz częściej zapomina się o dawnych animozjach, żywych ciągle w Irlandii Północnej. Współcześnie Dublin staje się prężnie rozwijającym się miastem i centrum biznesu.

Główne atrakcje

Dublin położony jest nad otwartą i malowniczą Zatoką Dublińską, a w jego tle wyrastają stożkowate góry Wicklow, leżące na południu. Przez miasto przepływa rzeka Liffey, stanowiąca naturalną oś stolicy i dzieląca Dublin na dwie dzielnice o odmiennym charakterze: North Side oraz nowoczesną i bogatą South Side.

Większość najważniejszych atrakcji skupia się po stronie południowej miasta. W eleganckiej South Side mieści się najsławniejsza irlandzka uczelnia wyższa - Trinity College, założona w 1591 roku przez Elżbietę I. Słynnymi absolwentami uczelni byli: George Berkley, Thomas Moore, Oscar Wilde.

Trynity College, jako pierwszy uniwersytet w Europie, zaczął przyznawać stopnie naukowe kobietom. Po przeciwnej stronie stoi masywny gmach Bank of Ireland, który odegrał istotną rolę w historii Anglików osiadłych w Irlandii.

Warty zobaczenia jest Zamek Dubliński, wzniesiony w 1207 roku przez króla Jana na miejscu dawnej fortecy wikingów. Na zachód od zamku stoją dwie masywne katedry: Christchurch i św. Patryka - obie pochodzące z XII wieku. Natomiast na Kildare Street znajduje się jedna z najokazalszych budowli miasta Leinster House, zbudowana w 1745, jako miejska rezydencja księcia Leinster. Dziś mieści się tam irlandzki parlament.

Głównym placem w centrum Dublina jest St Stephen´s Green. Jest to bardzo elegancki, ładny i schludny park założony przez lorda Ardilauna w 1880 roku. Można tu miło i przyjemnie spędzić słoneczny dzień. Zaraz za ogrodem rozciąga się cmentarz hugenotów z 1693 roku. Po wschodniej stronie St Stephen´s Green, znajduje się Ely Place, gdzie możemy podziwiać jedne z najlepiej zachowanych w mieście budynków gregoriańskich.


Muzea i galerie

Muzeum Narodowe, Kildare Street - można tu obejrzeć skarby dawnej Irlandii oraz kolekcję przedmiotów codziennego użytku - głównie srebro, szkło i ceramikę - z XVIII-wiecznego Dublina

Galeria Narodowa, na północny wschód od placu Merrion Square - ma trzy działy, mieści zbiory sztuki europejskiej od renesansu do XVIII wieku, kolekcję malarstwa irlandzkiego i brytyjskiego oraz dzieła XX - wiecznych artystów brytyjskich i europejskich.

Muzeum Historii Naturalnej, po przeciwnej stronie Galerii Narodowej - gmach jest wspaniałym przykładem oryginalnej wiktoriańskiej architektury, wewnątrz można obejrzeć mnóstwo wypchanych zwierząt i szkieletów.

Muzeum Figur Woskowych, u zbiegu Grandby Row i Dorset Street - mieści 300 postaci znanych Irlandczyków i osób z innych krajów.

Muzeum Pisarzy Dublińskich, przy Parnell Square - sławi wybitnych irlandzkich literatów, na piętrze znajduje się piękna biblioteka z lat 60-tych XVIII wieku.


Zakupy

Typową dzielnicą handlową są okolice O´Connell Street. Znajduje się tam mnóstwo sklepów i salonów firmowych. Dwie główne atrakcje tego miejsca to dom towarowy Clery´s oraz księgarnia Eason´s.

Na południe od rzeki ulokowały się bardzo eleganckie salony mody oraz “alternatywne" butiki, które są typowe dla dzielnicy Temple Bar. Przy Grafton Street mieści się najwytworniejszy dom towarowy Brown Thomas, a tuż obok kompleks handlowy Powerscourt Town House
.
Wiele jest sklepów oferujących “typowe" towary irlandzkie. Są to głównie wyroby z wełny, ceramika i kryształy. Wysokiej klasy towary oferuje m.in. Kilkenny Design Centre przy 6 Nassau Street lub House of Ireland czy The Blarney Woollen Mills , zlokalizowane także na tej ulicy.


Gdzie zjeść

Da Pino, 38 Parliament St, tel. 6719308 - restauracja oferuje rewelacyjne świeże makarony i ogromne, niedrogie kawałki pizzy.

The Cedar Tree, 11 St Andrew´s St, tel. 6772121 - restauracja mieści się w wielkiej piwnicy, oferuje smaczne dania libańskie, duży wybór zakąsek typu mezze oraz sporo propozycji dla wegetarian.

The Irish Film Centre, 6 Eustace St, Temple Bar, tel. 6778788 - bar-restauracja oferuje pyszne jedzenie, bogaty wybór dań jarskich, warto spróbować warzywnych pasztecików, hamburgerów, kurczaków i jambalaya z bananami.

Trocadero, 3 St Andrew St, tel. 6775545, 6792385 - jedna z najstarszych włoskich restauracji w Dublinie


Rozrywka

Życie towarzyskie w Dublinie toczy się przeważnie w pubach i trudno mówić o udanej wizycie w mieście bez zaliczenia choćby jednego z nich. W stolicy Irlandii działa ponad 800 pubów i barów. Większość z nich wabi bezpretensjonalnością, niezmiennym od dziesięcioleci wystrojem, sympatyczną klientelą oraz wyśmienitym guinnessem. Warto odwiedzić kilka z nich: Mulligan´s przy 8 Polberg St, The Long Hall na 51 South Great George´s St czy The Oak przy 81 Dame St.

W wielu pubach oprócz jazzu i muzyki folk, można posłuchać tradycyjnej irlandzkiej muzyki oraz podziwiać klasyczne irlandzkie tańce. Najbardziej znana w Dublinie sala z muzyką tradycyjną to Slatery´s przy 129 Capel St. Warto wybrać się także do An Béal Bocht na 58 Charlemont St czy The Brazen Head przy 20 Lower Bridge St.

Dublin jako miasto o bogatej przeszłości literackiej, posiada liczne teatry, w których oprócz klasyki gra się spektakle eksperymentalne i awangardowe. W mieście jest też duża ilość kin zlokalizowanych głównie w rejonie O´Connell Street.

Życie rozrywkowe urozmaicają liczne kluby, które można podzielić na dwie wyraźnie odrębne kategorie. Pierwszą, stanowią lokale najróżniejszego typu organizujące liczne imprezy taneczne. Zlokalizowane są głównie w centrum. Drugą grupę tworzą kluby w piwnicach, w rejonie Leeson Street, serwujące bardzo drogie napoje.

Opinie : w Dublinie

4,5
Dublin konrad
Dublin - stolica Ogólnie: Bardzo ładne założenia architektoniczne, bogata historia, wiele różnych atrakcji.
Atrakcje turystyczne: Darmowe muzea narodowe, zabytki, architektura, parki miejskie, puby, restauracje
Aktywny wypoczynek: wiele różnych form aktywnego wypocznku, otoczone różnorodnymi terenami rekreacyjnymi: wybrzeże z Howth, góry Willow
Życie nocne: Każdy znajdzie coś dla siebie. tysiące pubów, restauracji. Drogo.
Komunikacja: Dobre połączenia autobusami(również piętrowe), niedawno wybudowaną kolejką łączącą kilkoma liniami centrum z przedmieściammi.Lotnisko międzynarodowe, dużo tanich linii lotniczych.
Jedzenie i restauracje: Kuchnie całego świata, tysiące restauracji.
Zdrowie i bezpieczeństwo: Niektóre dzielnice są niebezpieczne.
Pogoda: Często pada, wilgotno, pochmurno. niewielka ilość godzin słonecznych.
Plaża: Na przedmieściach.Polączenie kolejką.Piaszczysta,zimna woda.
Stoki narciarskie: brak

Irlandia na skróty

Przewodnik: