Geografia Irlandii

Irlandia nalezy do jednego z trzech krajów <strong>wyspiarskich</strong> zachodniej Europy. Kraj zajmuje 84 % wyspy o tej samej nazwie. Od najblizszej jej Wielkiej Brytanii oddzielaja ja <strong>ciesniny</strong> zwane: Kanal sw. Jerzego i Kanal Pólnocny.

Pogoda w Irlandii

Dzisiaj, 6.4 12°C
Irlandia nalezy do jednego z trzech krajów wyspiarskich zachodniej Europy. Kraj zajmuje 84 % wyspy o tej samej nazwie. Od najblizszej jej Wielkiej Brytanii oddzielaja ja ciesniny zwane: Kanal sw. Jerzego i Kanal Pólnocny. Irlandia jest krajem bardzo urozmaiconym pod wzgledem krajobrazowym. Niecodzienne pejzaze irlandzkie sa jedyne w swoim rodzaju. Centralna jej czesc zajmuje rozlegla, na znacznych obszarach zabagniona i zatorfiona Nizina Srodkowoirlandzka.

Z trzech stron otaczaja ja zniszczone przez erozje masywy wyzynne i pasma starych gór z najwyzszym szczytem Irlandii - Corrán Tuáthail (Corrauntoo Hill) o wysokosci 1041 m n.p.m. Szczyt lezy w Górach Kerry. Mimo pozornie niewielkiej wysokosci masyw ten moze nas zadziwic skalistoscia i stromymi stokami. Jest to pozostalosc epoki lodowej, gdy potezne lodowce zlobily skaly pasm lezacych nawet na niewielkich wysokosciach nad poziomem morza.

Linia brzegowa wyspy jest silnie rozczlonkowana z charakterystycznymi skalistymi i klifowymi wybrzezami. Sa one porozcinane przez liczne zatoki: Dhunnan Gall (Donegal), Gaillimhe (Galway), Sionna (Shan-non) i Daingin (Dingle). Brzegowi towarzyszy caly rój malych skalistych wysepek. Czesto sa niezamieszkale przez czlowieka.

Na obszarze Irlandii panuje klimat umiarkowany, cieply, wybitnie morski. Bardzo silnie zaznacza sie tu wplyw cieplego Pradu Pólnocnoatlantyckiego. Charakterystyczna cecha irlandzkiej pogody jest wystepowanie czestych mgiel i duzego zachmurzenia. Sloneczna pogoda i bezchmurne niebo naleza do rzadkosci i w przypadku trafienia na nie trzeba mówic o duzym szczesciu.

Nie powinien nas tu dziwic deszcz. Roczna suma opadów waha sie w granicach 850 mm na wschodzie kraju do 2500 mm na zachodzie. Jest zatem od dwóch do pieciu razu wyzsza niz w Polsce. Srednia temperatura stycznia wynosi 3-8°C a lipca 13-17°C. Lagodny klimat oraz duza ilosc opadów zawdziecza Irlandia ocieplajacemu wplywowi Pradu Zatokowego.

Glówne rzeki kraju, to: Sionna (Shannon), An Bóinn (Boyne), An Life (Liffey) i An Abha Mhóz. Sa krótkie, ale wyjatkowo zasobne w wode. Pozostalosciami epoki lodowcowej sa liczne jeziora (loch Coirbi, Loch Con, Loch Ribh), oraz rozlegle bagna i torfowiska.

Wieki dzialalnosci czlowieka sprawily, ze zostaly tu tylko nikle slady dawnych lisciastych lasów. Malowniczy krajobraz Irlandii podkreslaja jednak rozlegle wrzosowiska, trawy, mchy i paprocie. Dzieki nim kraj uzyskal przydomek Szmaragdowej Wyspy.Opinie o miastach w Irlandii

4,5
Dublin konrad
Dublin - stolica Ogólnie: Bardzo ładne założenia architektoniczne, bogata historia, wiele różnych atrakcji.
Atrakcje turystyczne: Darmowe muzea narodowe, zabytki, architektura, parki miejskie, puby, restauracje
Aktywny wypoczynek: wiele różnych form aktywnego wypocznku, otoczone różnorodnymi terenami rekreacyjnymi: wybrzeże z Howth, góry Willow
Życie nocne: Każdy znajdzie coś dla siebie. tysiące pubów, restauracji. Drogo.
Komunikacja: Dobre połączenia autobusami(również piętrowe), niedawno wybudowaną kolejką łączącą kilkoma liniami centrum z przedmieściammi.Lotnisko międzynarodowe, dużo tanich linii lotniczych.
Jedzenie i restauracje: Kuchnie całego świata, tysiące restauracji.
Zdrowie i bezpieczeństwo: Niektóre dzielnice są niebezpieczne.
Pogoda: Często pada, wilgotno, pochmurno. niewielka ilość godzin słonecznych.
Plaża: Na przedmieściach.Polączenie kolejką.Piaszczysta,zimna woda.
Stoki narciarskie: brak

Irlandia na skróty

Miejsca:
Przewodnik:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY