Kultura Finlandii

<rys1>Finlandia jest krajem znacznie <strong>różniącym się kulturowo</strong> od pozostałych krajów skandynawskich, zamieszkałych przez ludy o pochodzeniu germańskim. Tutejszy język zbliżony jest do estońskiego. Przez brak pokrewieństwa z innymi językami europejskimi wraz z węgierskim zaliczany jest do grupy <strong>ugrofińskiej</strong>, o niezbyt jasnym pochodzeniu.

Pogoda w Finlandii

Dzisiaj, 19.5 18°C
Finlandia jest krajem znacznie różniącym się kulturowo od pozostałych krajów skandynawskich, zamieszkałych przez ludy o pochodzeniu germańskim. Tutejszy język zbliżony jest do estońskiego. Przez brak pokrewieństwa z innymi językami europejskimi wraz z węgierskim zaliczany jest do grupy ugrofińskiej, o niezbyt jasnym pochodzeniu. Ze względu na niekorzystne warunki życia, Finlandia nigdy nie przyciągała wielu osadników, nawet gdy była pod rządami innych państw. Dzisiaj jest więc mało zróżnicowanym etnicznie krajem i zdecydowaną większość stanowią Finowie. Szwedzi mieszkają głównie w autonomii Ahvenanmaa.

Ciekawą grupę tworzą Lapończycy. Ten koczowniczy lud od wieków zajmuje się hodowlą reniferów oraz rybołówstwem. Lapończyk - Saami - w dzisiejszych czasach chętniej jednak prowadzi osiadły tryb życia. Jurty pokryte zwierzęcymi skórami zostały zamienione na drewniane domy. Futrzana czapka i wyszywany, kolorowy płaszcz i dziś wyróżniają wielu Lapończyków.

Podczas odwiedzin u Finów zawsze przynosi się ze sobą kwiaty. Później, wraz z gośćmi, zwykle idzie się wspólnie do sauny. Jest to bardzo popularne miejsce relaksu i wypoczynku dla ludzi w każdym wieku. Podczas wizyty w domku na wsi niemal obowiązkowy jest skok z gorącej sauny do zimnej wody pobliskiego jeziora. W saunie spędza się nawet Wigilię Bożego Narodzenia po obowiązkowym odwiedzeniu grobów najbliższych.

Finlandia ma też swój wkład w kulturę światową. Na pewno każdy zna przygody Muminków, które zostały napisane przez fińską pisarkę - Tove Jansson.

Słynne są również fińskie podania. Kalewala to zbiór jednych z najstarszych na świecie legend i pieśni ludowych Finlandii i Karelii. Były przekazywane w tradycji ustnej, tzw. suny. Opowiadają o życiu i walce dwóch wrogich sobie plemion: fińskich i lapońskich. Opracowane literacko przez E.Lönnrota odegrały dużą rolę w budzeniu świadomości narodowej Finów w XIX wieku.

Ważnym elementem kultury ludowej zachowanej do dziś jest muzyka. Nadal, w sposób popularny i tradycyjny wykonywane są stare runiczne pieśni. Dawniej były śpiewane wspólnie przez wiejskie kobiety. Dziś popularyzuje je zespół Värttinä. Wiele utworów ludowych jest wykonywanych z towarzyszeniem kantele - trapezoidalnej cytry, charakterystycznej dla krajów bałtyckich.

Finlandia znana jest również w sztukach plastycznych. Najsłynniejsza jest chyba fińska szkoła wzornictwa, a szczególnie znane są wyroby ze szkła i tkaniny Marimekko.

Finlandia na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY