Finlandia - Przewodnik

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wycieczki-objazdowe/finlandia/" target="_blank">Finlandia</a> jest jednym z najbogatszych krajów w Europie. Znajduje się częściowo na Półwyspie Skandynawskim, w Północnej Europie. Graniczy z Norwegią, Szwecją i Rosją. Stolicą kraju są Helsinki. Czego nie wiecie o Finlandii?

Pogoda w Finlandii

Dzisiaj, 23.7 23°C

Finlandia jest jednym z najbogatszych krajów w Europie. Znajduje się częściowo na Półwyspie Skandynawskim, w Północnej Europie. Graniczy z Norwegią, Szwecją i Rosją. Stolicą kraju są Helsinki. Czego nie wiecie o Finlandii?

Formalności przy wyjeździe do Finlandii
Do Finlandii w celach poznawczych i turystycznych można wyjechać nawet na trzy miesiące i mieszkać tam całkowicie legalnie. Wystarczy mieć dowód osobisty i nie zagrażać ani bezpieczeństwu, ani porządkowi publicznemu. Dopiero pobyt ponad 90 dni powoduje, że dana osoba musi zarejestrować się na dowolnym posterunku policji i uzyskać rejestrację. Otrzymuje się ją, jeśli dana osoba ma pracę lub rozpocznie działalność gospodarczą, albo ma źródło utrzymania lub zamierza podjąć studia na terenie Finlandii. Dokument poświadczający rejestrację pobytu obowiązuje zwykle przez 5 lat.

Finlandia nie jest częścią Skandynawii
Dla niektórych turystów szokiem może być fakt, że Finlandia nie jest zaliczana do Skandynawii. Nie jest to kraj germański, w przeciwieństwie do Szwecji, Norwegii i Danii. Geograficznie również nie można Finlandii jednoznacznie umiejscowić na Półwyspie Skandynawskim - obszar znajdujący się w Skandynawii to niewielki ułamek całej powierzchni kraju.

Helsinki obowiązkowym punktem zwiedzania
Stolicą Finlandii są Helsinki, które słyną z licznych obszarów zielonych oraz nocnego życia. Miasto otoczone jest wodą od południa, wschodu i zachodu. Do stolicy należy ponad 330 wysp, z czego wiele jest niezamieszkałych. Sercem miasta jest Plac Senacki, przy którym znajduje się katedra luterańska. Wiodą do niej monumentalne schody. Po obu stronach rzeczonego placu mieści się Pałac Rządu, Biblioteka i Uniwersytet. Na wyspach można odwiedzić Fiński Zamek - Twierdzę czy Zoo. Do atrakcji na wyspach dopływa się promem. Rynek w Helsinkach – Kauppatori, który również uznawany jest za jedną z turystycznych atrakcji.

Saunowanie to sport narodowy
W Finlandii sauny można spotkać na każdym kroku, a niegdyś istniał obiegowy pogląd mówiący o tym, że jest ich więcej niż samochodów.

Kraina jezior i wysp
Ciekawe jest to, że Finlandia jest krajem posiadającym najwięcej jezior i wysp na świecie. Łącznie na terytorium Finlandii znajduje się dokładnie 187 888 jezior, a do kraju należy 179 888 wysp. Prawie 2/3 powierzchni Finlandii zajmują lasy, w których na wolności żyją dzikie zwierzęta: renifery, lisy, wilki, niedźwiedzie i łosie.

Laponia - królestwo Mikołaja w Finlandii
Na północnych krańcach Finlandia znajduje się kraina nazywana Laponią, którą zamieszkują najstarsi mieszkańcy kraju. Często żyją oni tak, jak dawni przodkowie. Z Laponią kojarzymy jednak najczęściej fakt, że to właśnie tutaj swój dom ma najprawdziwszy Św. Mikołaj. Wioska Świętego Mikołaja znajduje się w Rovaniemi. Przez cały rok jest odwiedzana przez turystów z całego świata, którzy robią sobie pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem. Działa tu specjalna poczta: Santa Claus Main Post Office, z której turyści mogą też przesłać kartkę do swoich bliskich z oficjalnym znaczkiem św. Mikołaja.

Zorza Polarna
Niepowtarzalną atrakcją Finlandii, która przyciąga do tego kraju tysiące turystów każdego roku jest Zorza Polarna. Zjawisko to występuje w zależności od aktywności magnetycznej słońca. Przez całą zimę w Laponii można obserwować je, co jest ogromnym atutem Finlandii.
Finlandia jest dzika, niedostępna i ciekawa pod względem panującego tu klimatu. Stwarza znakomite warunki do wędrówek, jazdy na rowerze, czy korzystania ze sportów zimowych.


Finlandia na skróty

Miejsca: