Dominikana - Przewodnik

<strong>Dominikana</strong> położona jest na Oceanie Atlantyckim we wschodniej części <strong>Karaibów</strong>, na<strong> wyspie Haiti</strong> (zwanej też <em>Hispaniolą</em>), która jest wyspą archipelagu Wielkich Antyli, drugą co do wielkości na Karaibach (zaraz po Kubie). Nazwę wyspie nadał sam Krzysztof Kolumb, a dziś <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/dominikana/">wakacje na Dominikanie</a> to jedne z najbardziej egzotycznych, jakie są oferowane przez biura podróży. <h2>Dominikana - atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić?</h2> <img alt="widoki z Dominikany" class="img-responsive" src="https://dcontent.inviacdn.net/shared/img/web-830/2022/2/12/m0/1230240.jpg"/><br/> Wyspa Haiti podzielona jest na dwie części: wschodnia część to <strong>Republika Dominikany</strong>, zachodnia to <strong>Republika Haiti</strong>. Wysokie, a zarazem przyjemne temperatury panują tu praktycznie cały czas, a <strong>wieczne lato</strong> sprawia, że Dominikanę można odwiedzać cały rok.  

Pogoda na Dominikanie

Dzisiaj, 21.4 32°C
Dominikana położona jest na Oceanie Atlantyckim we wschodniej części Karaibów, na wyspie Haiti (zwanej też Hispaniolą), która jest wyspą archipelagu Wielkich Antyli, drugą co do wielkości na Karaibach (zaraz po Kubie). Nazwę wyspie nadał sam Krzysztof Kolumb, a dziś wakacje na Dominikanie to jedne z najbardziej egzotycznych, jakie są oferowane przez biura podróży.

Dominikana - atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić?

widoki z Dominikany
Wyspa Haiti podzielona jest na dwie części: wschodnia część to Republika Dominikany, zachodnia to Republika Haiti. Wysokie, a zarazem przyjemne temperatury panują tu praktycznie cały czas, a wieczne lato sprawia, że Dominikanę można odwiedzać cały rok.   Hispaniola jest górzystą wyspą pochodzenia wulkanicznego. Centralną część kraju zajmują tereny porośnięte tropikalnymi lasami. Wokół wulkanów znajdują się gorące źródła, a wśród nich Boiling Lake, będące drugim co do wielkości gorącym źródłem na świecie. Najwyższym szczytem kraju jest Pico Duarte (3175 m n.p.m.).
 
Dominikana jest znana głównie z szerokich, piaszczystych plaż oraz malowniczych zatok, które w połączeniu z bujną roślinnością tworzą niezwykły, karaibski klimat.

Dominikana – Perła Karaibów

Wypoczynek na Karaibach będzie idealny dla spragnionych słońca i odpoczynku w otoczeniu dziewiczej natury. Wybierając się na wakacje na Dominikanie możemy rozkoszować się błogim odpoczynkiem aż nad dwoma akwenami: nad majestatycznym Oceanem Atlantyckim, a z drugiej strony wyspy – bajecznym Morzem Karaibskim.
 
Kraj jest pełen niekończących się gajów palmowych, a większość terenu urzeka bogactwem oraz różnobarwnością tropikalnej, roślinności.
 
Znajdują się tu również:
  • sady bananowe, cytrusowe,
  • plantacje mango, kawy i kakao
  • bajecznie kolorowe i pachnące kwiaty, m.in. spotykana tylko w tym regionie tzw. róża dominikańska czy liczne gatunki orchidei.
  • niezwykle barwne są także zwierzęta - unikalne ptactwo, papugi, flamingi, małpy i krokodyle.
  • atrakcją regionu jest także obecność wielorybów, które co roku przybywają do Zatoki Samana w okresie godów.

Karaibski kraj muzyki i tańca

Wyspa zamieszkiwana jest przez bardzo przyjaznych i gościnnych hiszpańskojęzycznych Kreoli, w których życiu ważną rolę odgrywa muzyka, taniec bachata, merengue i nieodłączny uśmiech. W wielu barach, a nawet popularnych w całym kraju sklepach colmado, słychać dobiegającą z głośników muzykę. Dominikańczycy kochają taniec i śpiew, często można ich spotkać tańczących niezależnie od pory dnia.

Dominikana – gdzie na wakacje?

Kraj reklamuje się sloganem „Dominikana has it all” – co oznacza: „Dominikana ma wszystko” – i jest to zgodne z prawdą. Luksusowe resorty, pola golfowe, małe nadmorskie wioski rybackie oraz oszałamiająca przyroda – w tym zachwycające wodospady, jaskinie, rzeki i jeziora, a także duże miasta jak Santo Domingo czy Santiago de Los Caballeros – to zaledwie wycinek atrakcji, na jakie można tu liczyć.
 
Najpopularniejsze miejscowości Dominikany to:
  • pełne lokalnych atrakcji i przyrody Punta Canaz Morskim Parkiem Delfinów,
  • Puerto Plata z wieloma polami golfowymi i komfortowymi hotelami,
  • tłoczna stolica Santo Domingo z uroczą starówką, pamiętającą czasy Krzysztofa Kolumba,
  • centrum windsurfingu Cabarete,
  • oddalone od zgiełku nadmorskie Bayayibe.
Te główne kierunki mogą się poszczycić luksusowymi hotelami oraz doskonale rozwiniętą i bogatą bazą gastronomiczną, ośrodkami sportów wodnych oraz wieloma udogodnieniami i rozrywkami turystycznymi.
 
Zobacz też:  Do najpopularniejszych sportów w Dominikanie należy golf, tenis, nurkowanie oraz żeglarstwo i windsurfing. Dominikana słynie także z uwielbianych przez jej rodowitych mieszkańców gry w domino oraz z walk kogutów.
 
Wybrzeża karaibskie oraz atlantyckie wyspy to głównie piaszczyste, śnieżnobiałe i rozległe plaże, otoczone plamami kokosowymi. Panują tam doskonale warunki do uprawiania sportów wodnych i zażywania kąpieli słonecznych. Zobacz również:  

Opinie o miastach na Dominikanie

4,6
Playa Dorada gosc
wspomnienia II Atrakcje turystyczne: Atrakcji jest mnóstwo, tylko znaleĽć czas. Polecam wyjazd na wyspę, gdzieś 20 km od brzegu, jakby wyrosła z oceanu. Piękne rafy i niezapomniane widoki.
Życie nocne: Bardzo ciekawe animacje, brak dyskoteki.
Jedzenie i restauracje: Możliwość korzystania z restauracji mexykańskiej, włoskiej i grillowej. Tą ostatnią wbrew pozorom bardzo polecam. Brak owoców morza w restauracjach. Jedynie śladowa ilość w restauracji włoskiej.
Pogoda: Najlepiej jechać na początku lub w połowie kwietnia. Wcześniejszy wyjazd może zrobić niespodzianki pogodowe.
Plaża: Plaża śliczna, czysta i długa!!! z prawe strony plaży zupełna dzikość i spokój, natomiast z lewej możliwość spacerów pomiędzy innymi hotelami oraz do Puerto Plata.

Dominikana na skróty