Kultura Brazylii

Obyczajowość Brazylijczyków ukształtowana została pod wpływem dominujących tu kultur: europejskiej (głównie portugalskiej), indiańskiej oraz afrykańskiej.
Obyczajowość Brazylijczyków ukształtowana została pod wpływem dominujących tu kultur: europejskiej (głównie portugalskiej), indiańskiej oraz afrykańskiej. Mimo początkowej dyskryminacji kultury Indian, jej liczne ślady odnajdujemy obecnie w brazylijskich tańcach, muzyce i legendach. Również wiele napojów ma indiański rodowód, m.in. mate czy guarana. Ten z najbardziej typowych dla Brazylii napojów, posiada kilkukrotnie wyższą zawartość kofeiny niż kawa. Indiańskie pochodzenie mają także popularne potrawy: tapioka, maniok i ziemniaki.
Oasis Atlantico Fortaleza

Oasis Atlantico Fortaleza

Cena za 1 osobę:
5 397 zł
Elementy kultury afrykańskiej odnaleźć można przede wszystkim w muzyce, religii i kuchni. Znany w całym świecie taniec samba ma afrobrazylijski rodowód. Popularna jest również afrykańska rozrywka capoeira - walka stopami, rozpowszechniona na terenie całego kraju.

Wpływ cywilizacji europejskiej zaznaczył się głównie w dominacji religii katolickiej. Brazylia uznawana jest za państwo o największej katolickiej społeczności, jednak w istocie funkcjonuje tu obok siebie wiele różnorodnych wierzeń, grup i sekt religijnych. Najbardziej charakterystyczną cechą występujących tu kultów, jest wzajemne połączenie i przenikanie się elementów kilku religii. W ten sposób powstały nowe kulty, jak bardzo popularne w Brazylii macumba i candomblé.

Powszechne są również wyznania stosujące ofiary ze zwierząt, środki halucynogenne i czarną magię. Na większości obszaru kraju kulty te odbywają się potajemnie, choć w kilku regionach, np. w Bahii, zostały zalegalizowane.

Podobnie jak w przypadku religii, także język stał się połączeniem portugalskiego z dialektami indiańskimi i afrykańskimi. Z dwóch ostatnich pochodzą liczne określenia głównie nazw miejscowych, zwierząt i roślin. Brazylijski portugalski różni się od właściwego portugalskiego z Portugalii. Posiada też wiele lokalnych odmian i dialektów.

Brazylijczycy są narodem lubiącym bawić się i świętować. Odzwierciedlają to bardzo liczne w Brazylii święta, mające w większości charakter religijny. Odbywają się wówczas liczne i barwne procesje oraz religijne widowiska, z których największe przypadają na okres Wielkiego Tygodnia. W Pernambuco odbywa się wtedy największe w całym kraju przedstawienie Drogi Krzyżowej (Drama de Paixăo de Cristo).

Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza kulty maryjne. Prawie w każdym miesiącu obchodzone jest jakieś święto ku czci Matki Boskiej. Obok świąt katolickich obchodzone są także obrzędy, nawiązujące do dawnych wierzeń pogańskich. Jednym z bardziej malowniczych jest Festa de Iemanja, święto ku czci boginki morza, Iemanja. Wyznawcy w ostatni dzień starego roku wychodzą wieczorem na plaże i wrzucają do morza kwiaty, perfumy, owoce i biżuterię, by zapewnić sobie opiekę bogini w nowym roku.

Najbardziej znane na świecie święto w Brazylii, to karnawał w Rio de Janeiro. Główne jego obchody przypadają na cztery ostatnie dni przed Środą Popielcową. Miasto zapełnia się wówczas kolorowo i zabawnie przebranymi tłumami, odbywają się liczne parady, pokazy i konkursy taneczne. Karnawał przyciąga wiele ludzi z całego świata.
Villa Mayor (Fortaleza)

Villa Mayor (Fortaleza)

Cena za 1 osobę:
5 649 zł
Dużą popularnością wśród Brazylijczyków cieszą się także imprezy sportowe. W lutym obchodzone jest wielkie rodeo regionu północno-wschodniego w Natalu. Na przełomie kwietnia i maja w Pirenopolis oraz we wrześniu w Caeté odbywają się wyścigi konne. Fortalez słynie natomiast z czerwcowych regat.

W całym kraju w ciągu roku odbywa się bardzo wiele imprez muzyczno-tanecznych, co odzwierciedla naturę Brazylijczyków, zamiłowanych w tańcu i muzyce oraz, bo jakże by inaczej, w piłce nożnej.

Źródło: wydawnictwo Pascal

Okazje Last Minute: Brazylia

Oasis Atlantico Imperial

Pobyt:
7 dni
Termin:
21.05 - 28.05 inne terminy
Wylot z:
Warszawa
Wyżywienie:
BB - Śniadania
Organizator:
Neckermann
Opis oferty

Vila Gale (Fortaleza)

Pobyt:
7 dni
Termin:
25.06 - 02.07 inne terminy
Wylot z:
Kraków
Wyżywienie:
BB - Śniadania
Organizator:
Neckermann
Opis oferty

Sheraton Reserva do Paiva

Pobyt:
7 dni
Termin:
13.06 - 20.06 inne terminy
Wylot z:
Warszawa
Wyżywienie:
BB - Śniadania
Organizator:
Neckermann
Opis oferty

Brazylia na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY