Insbruck - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Insbrucku

Dzisiaj, 26.4 7°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 150 tys.
Numer kierunkowy telefonu: 0043/512
Ważniejsze numery telefonu:
Informacja turystyczna: 59850-0
Policja: 133
Pierwsza pomoc: 5040, 33444
Czas lokalny: Warszawa: 12:00, Innsbruck: 12:00
Komunikacja miejska:.
Autobusy i trolejbusy: Wspaniale rozwinięta sieć komunikacyjna. Autobusy kursują w ramach trzech stref, na które podzielono miasto.
Adres informacji turystycznej: Fremdenverkehrsverband Innsbruck-Igls,


Historia

Innsbruck - stolica Tyrolu, założony został w 1180 roku przez hrabiego, który zamieszkał w osadzie przy moście (Brücke) nad rzeką Inn. Rozwijająca się osada z biegiem czasu otoczona została murami obronnymi, które urozmaicają liczne wieże.

W 1239 roku Innsbruck został częścią Swabia Bawaria i otrzymał swoje prawa i przywileje. W 1420 roku został przejściowo stolicą Austrii.

Miast rozkwitło pod rządami cesarza Maksymiliana I (1490-1519). Z czasem miasto stawało się kulturalną i architektoniczną perłą Austrii, a co za tym idzie - konkurentem Wiednia. Drugi okres świetności przypada na XVIII wiek, na okres panowania Marii Teresy. Swój ogromny urok, zawdzięcza miasto licznym, powstałym wówczas barokowym budowlom. Od tamtych czasów pozostał Innsbruck centrum kulturalnym Tyrolu.


Główne atrakcje

Innsbruck to jedno z najpiękniejszych miast Europy, otoczone naturalnym wałem pokrytych śniegiem gór. Symbolem miasta jest Goldenes Dachl, znajdujący się w centrum miasta - Altstadt. Odbywały się tam turnieje rycerskie i tańce, które spod złotych gontów obserwował cesarz Maksymilian z żoną Bianką. Dziś mieści się tam Muzeum Olimpijskie. Goldenes Dachl otoczony jest wspaniałymi budowlami z XV i XVI wieku. Na uwagę zasługuje Helbinghaus - gotycka rezydencja miejska z XV wieku i wieża Stadtturm z XIV wieku. Prowadzą na nią wąskie schody, po których wspinaczkę rekompensują piękne widoki.

Dostojny pałac cesarski Hofburg, wzniesiony między XVI a XVIII wiekiem należał do najpiękniejszych rezydencji królewskich. Pozostało w nim wiele pamiątek po cesarzowej Marii Teresie. W znajdującym się obok pałacu kościele cesarskim Hofkirche, przy grobie cesarza Maksymiliana I, straż trzyma 28 olbrzymich rzeżb z brązu - pozostałość po świetności cesarstwa.

Przy Maria-Theresien-Strasse wznieśli swe posiadłości najbardziej zaufani z cesarskich doradców. Interesujące są: siedemnastowieczny Palais Teoyer-Spaur i Palais Trapp-Wolkenstein. Warto przejść pod łukiem trimfalnym Triumphforte, wzniesionym w 1765 roku dla uczczenia zaręczyn Leoplda II. Inna, znamienita postać austrijackiej historii - Arcyksiąże Ferdynand - znak swej obecności pozostawił w zamku Ambras, jednym z najpiękniejszych renesansowych rezydencji w Austrii. Jest nim bogata kolekcja broni szesnastowiecznej i dzieł sztuki.

Przepych, bogactwo marmuru i złota widać w kościele Stifskirche Wilten. Rokokową perłę Tyrolu stanowi natomiast kościół Basilika Wilten

Atrakcją Innsbrucka jest również najbogatsze w Europie ZOO - Alpenzoo. Posiada ono wszystkie gatunki kręgowców występujących w Alpach.


Muzea i galerie

Tyrolskie Muzeum Sztuki Ludowej (Tiroler Volkskunstmuseum) - mieści się w sąsiedztwie Hofburga, w XVI-wiecznym “nowym opactwie" gdzie zapoznać się można z kulturą Tyrolu.
Olympiamuseum - w Goldenes Dachl, jedno z najważniejszych muzeów, gdzie przechowywane są pamiątki z Zimowych Igrzysk Olimpijskich z 1964 i 1976 roku. Ogromna atrakcje stanowią filmy dokumentalne.
Rundgemälde - Rennweg. Okazały obraz panoramiczny bitwy pod Bergisel, jednej z ważniejszych w dziejach Austrii.
Tiroler Landesmuseum Ferdinandeum - Museumstr. 15, znajdują się w nim prace Cranacha i Rembrandta. Muzeum prezentuje również wspaniałe średniowieczne ołtarze i okna witrażowe.
Bergisel i Bergisel Museum - Brennerstr. Pomniki ku czci tyrolskich bojowników o wolność, stanowią dumę miasta. W pamiątkowej kaplicy znajduje się honorowa lista wszystkich Tyrolczyków poległych w walkach w okresie 1796 - 1945.


Zakupy

Osią miasta jest Maria-Theresien-Strasse. Mieści się tam największy dom towarowy w Innsbrucku Kaufhaus Tyrol. Wspaniały supermarket oferuje tradycyjne bochny chleba i duży wybór lodów. Popularne są również Supermarkety: Billa i M-Preis. Bardzo bogaty asortyment artykułów spożywczych dostępny jest na Targu Artykułów Rolnych w Markthalle.


Gdzie zjeść

Eleganckie lokale mieszczą się przy Maria-Theresien-Strasse.
Vegetarisches Restaurant Country-Live - Maria-Theresien-Str. 9 - lokal klimatyzowany; serwuje zimne zupy owocowe i sałatki.
China - Restaurant Canton - Maria-Theresien-Str. 37, serwuje lekkie posiłki kuchni tyrolskiej i europejskiej.
Wienerwald - Museumstr. 24, restauracja o przyjemnym nastroju i miłej obłudzie, warto tu przyjść aby zjeść słynny, tradycyjny Snitzel.
Hörtnagi - Burggraben 4-6, duży kompleks, w skład wchodzi restauracja, kawiarnia, delikatesy.


Rozrywka

Liczne imprezy wieczorne odbywają się w dzielnicy uniwersyteckiej. Ulubionym miejscem spotkań młodych ludzi jest Treibhaus. Miasto ma także dość interesującą ofertę muzyczną. W czerwcu odbywają się liczne festiwale jazzowe i bluesowe, a latem, w sobotnie wieczory, koncerty w ramach cyklu Sommergarten.

Insbruck oferuje liczne imprezy kulturalne. w sierpniu odbywa się w nim Festiwal Muzyki Dawnej, w zamku Ambrass, gdzie występują czołowi soliści grający na starych instrumentach. w Hofkirche miejsce mają koncerty na XVIII-wiecznych organach.

W okresie adwentu atrakcją jest wystawa szopek bożonarodzeniowych w Muzeum Folkloru oraz koncerty kolęd w Centrum Kongresowym. Od 27 listopada do 22 grudnia miejsce ma jarmark świąteczny, gdzie można kupić miejscowe specjały: pierniki, wino z korzeniami, gorące kasztany i pieczone migdały.

Austria na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY