Gospodarka Węgier

Gospodarka Węgier należy do <strong>najdynamiczniej</strong> rozwijających się w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to po części zasługa tego, że pierwsze liberalne <strong>reformy</strong> były przeprowadzane już pod koniec rządów komunistów.

Pogoda na Węgrzech

Dzisiaj, 26.4 15°C
Gospodarka Węgier należy do najdynamiczniej rozwijających się w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to po części zasługa tego, że pierwsze liberalne reformy były przeprowadzane już pod koniec rządów komunistów. Od początku transformacji lat 90. Węgry skupiały większość zagranicznych inwestycji w krajach dawnego bloku komunistycznego, a Budapeszt pretendował do roli ważnej europejskiej metropolii. Tradycyjnym działem gospodarki jest rolnictwo. Węgry mają jeden z najwyższych wskaźników produkcji zbóż na 1 mieszkańca na świecie. Uprawia się tu także buraki cukrowe i słonecznik. Duży areał zajmują warzywa, przede wszystkim pomidory i papryka. Z owoców największe znaczenie mają winogrona i jabłka. W kraju praktycznie brak znaczniejszych bogactw naturalnych. Wyjątkiem są boksyty. Ich złoża należą do największych w świecie. Na dużą skalę ich wydobycie przeprowadza się w Lesie Bakońskim. Poza tym wydobywa się tu dość nieduże ilości ropy naftowej i gazu ziemnego, węgla kamiennego i brunatnego oraz rud żelaza. Prawie połowę energii elektrycznej otrzymuje się z elektrowni jądrowych.

Dużą rolę w gospodarce odrywa przemysł lekki oraz przemysł środków transportu. Na Węgrzech produkuje się m.in. autobusy, samochody ciężarowe oraz tabor kolejowy. Do głównych ośrodków przemysłowych należy Budapeszt, a także Miszkolc, Györ i Székesfehérvár.

Węgry na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY