Bezpieczeństwo w Maroko

Maroko to kraj afrykański, a zarazem <strong>muzłumański</strong>. Podróżując po tym regionie Afryki, warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i respektować odmienność kultury i obyczajów. <h2>Na co uważać w Maroko?</h2> W miejscach ze wzmożonym ruchem turystycznym – jak bazary, place przy meczetach i miejscach kultu, możemy paść ofiarą <strong>kieszonkowców</strong>. Powinniśmy przechowywać portfel i dokumenty w miejscu niedostępnym dla innych (saszetka ukryta pod ubraniem, zapinana torba etc.). Unikajmy też zostawiania telefonów czy kosztownego sprzętu w widocznych miejscach (np. na stoliku w restauracji). 

Pogoda w Maroko

Dzisiaj, 28.3 20°C
Maroko to kraj afrykański, a zarazem muzłumański. Podróżując po tym regionie Afryki, warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i respektować odmienność kultury i obyczajów.

Na co uważać w Maroko?

W miejscach ze wzmożonym ruchem turystycznym – jak bazary, place przy meczetach i miejscach kultu, możemy paść ofiarą kieszonkowców. Powinniśmy przechowywać portfel i dokumenty w miejscu niedostępnym dla innych (saszetka ukryta pod ubraniem, zapinana torba etc.). Unikajmy też zostawiania telefonów czy kosztownego sprzętu w widocznych miejscach (np. na stoliku w restauracji).  Turystom odradza się samodzielne odwiedzanie biedniejszych dzielnic oraz miejsc z dala od głównego szlaku turystycznego. Nie należy wsiadać do nieoznakowanych taksówek i korzystać z usług, oferowanych przez przypadkowo napotkane osoby, bo można paść ofiarą oszustów.

Spędzając wakacje w Maroko, warto omijać tereny przygraniczne z Mauretanią, jest to strefa gdzie mogą występować konflikty zbrojne. Podobnie ryzykowne jest planowanie wycieczek na Saharę Zachodnią – jest to obszar o nieuregulowanej sytuacji prawnej, dlatego polskie służby konsularne nie są uprawnione do udzielania pomocy na tym terenie.

Transport publiczny w Maroku

Drogi w Maroko są dobre tylko między większymi miastami. Lokalne i górskie (szczególnie te wymagają dobrych umiejętności) są w kiepskim stanie, najczęściej bez nawierzchni i pozostawiają wiele do życzenia. Tanim środkiem transportu są autobusy, choć pomiędzy większymi miastami można również podróżować pociągiem (bilet grupowy na co najmniej 10 osób uprawnia do 30% zniżki). Biorąc taksówkę cenę najlepiej negocjować od razu, gdyż kierowcy zazwyczaj nie włączają liczników i możemy być zaskoczeni wysokim rachunkiem po zakończeniu podróży.

Picie alkoholu w Maroko

Alkohol jak nakazuje religia w kraju muzułmańskim nie jest akceptowany w miejscach publicznych i jego dostępność jest znacznie ograniczona. Osoby pod wpływem alkoholu mogą być aresztowane, a jakiekolwiek publiczne spożywanie alkoholu – szczególnie w czasie Ramadanu jest surowo zabronione.

Maroko - posiadanie i handel narkotykami

Za posiadanie i handel narkotykami, nawet w najmniejszych ilościach grożą surowe kary. W turystycznych miejscowościach zdarza się, że turyści są nagabywani do zakupu narkotyków przez miejscowych. Nie należy dać się zwieść ich zapewnieniom, że np. marihuana jest dozwolona. Każda substancja odurzająca jest w Maroku zakazana, a za jej posiadanie grozi areszt lub więzienie.
W Maroko homoseksualizm i prostytucja są zakazane, a wszelkie ich przejawy są karane pozbawieniem wolności lub grzywną.

Opinie o miastach w Maroko

4,5
Agadir Jolanta
Piękne nowoczesne miasto super położone wspaniała plaża

Maroko na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY