Madagaskar - Przewodnik

<p>Madagaskar - kraj na krańcach świata, z przepiękną, dziewiczą naturą, która zachwyca turystów na każdym kroku. Powiedzenie o tej wyspie u wybrzeży wschodniej Afryki, że jest rajem na Ziemi, to chyba zbyt mało.

Pogoda na Madagaskarze

Dzisiaj, 18.7 24°C

Madagaskar - kraj na krańcach świata, z przepiękną, dziewiczą naturą, która zachwyca turystów na każdym kroku. Powiedzenie o tej wyspie u wybrzeży wschodniej Afryki, że jest rajem na Ziemi, to chyba zbyt mało.

Madagaskar, a właściwie Republika Madagaskaru to państwo wyspiarskie, położone w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, dokładnie u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Najprawdopodobniej około 88 mln lat temu wyspa Madagaskar oddzieliła się od subkontynentu indyjskiego. Dziś jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie. Pod względem kontynentalnym zalicza się ją do Afryki, ale można mieć pewność, że Madagaskar był zamieszkiwany wcześniej przez ludy tubylcze. Archeolodzy odkryli ślady człowieka na wyspie pochodzące z epoki żelaza. Wiadomo też, że przybyła tu w I wieku ludność pochodzenia malajsko-polinezyjskiego. Później obserwowane były kolejne fazy zaludnienia wyspy.

Stolicą Madagaskaru jest Antananarywa, położona w środkowej części wyspy nad rzeką Ikopa, na wysokości aż 1400 m n.p.m. To jednocześnie największe miasto całej wyspy, pełniące funkcję centrum administracyjnego, gospodarczego, naukowego i komunikacyjnego. To właśnie tu znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Nazwa Antananarywa oznacza „Miasto Tysiąca”. Miasto zostało założone już w 1625 roku i było stolicą wodzów Hova, a później pod koniec XVIII wieku zostało stolicą królestwa ludu Merina. W 1895 roku Antananarywa została zajęta przez Francuzów i włączona do protektoratu Madagaskaru. W Antananarywie, nazywanej potocznie Taną, warto zobaczyć zachwycające budowle w stylu kolonialnym. Główną atrakcją jest jednak Pałac Królowej - Rova, który góruje nad miastem. To drewniany kompleks wzniesiony właściwie w XIX wieku. Pierwotny budynek spłonął doszczętnie w 1995 roku, ale go odbudowano. Do pałacu nie można wejść, ale teren wokół niego jest otwarty dla zwiedzających. Tanę otacza 12 wzgórz, które zgodnie z legendą, panujący od 1610 roku do 1630 roku król Andrianjaka ogłosił „Świętymi Wzgórzami”. Obecnie nazywane są one Dwunastoma Świętymi Wzgórzami Imerina.
Madagaskar to jednak przede wszystkim piękne tereny naturalne. Najczęściej odwiedzanym i najłatwiej dostępnym parkiem narodowym na wyspie jest Antasibe-Mantadia, gdzie można zobaczyć bezogoniastego lemura z czarnobiałym futrem - indri. Lemury żyją oczywiście na całym Madagaskarze, można je zobaczyć np. w Parku Tsingy, wśród wapiennych formacji skalnych.

W poszukiwaniu pięknych krajobrazów warto wybrać się do Isalo National Park, gdzie zerodowane piaskowce tworzą niecodzienny widok różnorodnych skał, w kontraście do zielonych oaz jezior i wodospadów.

Zobacz również:

Opinie o miastach na Madagaskarze

4,0
Nosy Be Gosia i Grzegorz
Cudownie

Madagaskar na skróty