Geografia Madagaskaru

<p><strong>Powierzchnia wyspy Madagaskar</strong> wynosi ponad 587 tys. km2. Na wschodnim wybrzezu przewazaja niziny, które wraz z poruszaniem sie na zachód przechodza w strome urwiska i wyzyny. Na pólnocy kraju mamy góry, przede wszystkim Masyw Tsaratanana, zbudowany z gór wulkanicznych. Najwyzszym szczytem zarówno masywu, jak i calego Madagaskaru jest wygasly juz wulkan Maromokotro, liczacy sobie 2876 m n.p.m. Na zachodnim wybrzezu Madagaskaru zobaczyc mozna wiele zatoczek i równin, zas na poludniu glównie plaskowyze i tereny pustynne.

Powierzchnia wyspy Madagaskar wynosi ponad 587 tys. km2. Na wschodnim wybrzezu przewazaja niziny, które wraz z poruszaniem sie na zachód przechodza w strome urwiska i wyzyny. Na pólnocy kraju mamy góry, przede wszystkim Masyw Tsaratanana, zbudowany z gór wulkanicznych. Najwyzszym szczytem zarówno masywu, jak i calego Madagaskaru jest wygasly juz wulkan Maromokotro, liczacy sobie 2876 m n.p.m. Na zachodnim wybrzezu Madagaskaru zobaczyc mozna wiele zatoczek i równin, zas na poludniu glównie plaskowyze i tereny pustynne.

Warto wspomniec, ze do Madagaskaru nalezy kilka niewielkich wysepek podlegajacych Francji pod wzgledem administracyjnym:
 

  • Europa,
  • Juan de Nova,
  • Glorieuses,
  • atol Bassas da India.

Najlepiej na Madagaskar wybrac sie poza sezonem letnim, pomiedzy kwietniem a czerwcem lub wrzesniem i grudniem, poniewaz jest tam mniej turystów, czasem pada deszcz i panuja wysokie temperatury. Najwiecej turystów na Madagaskarze pojawia sie w lipcu i w sierpniu, ale dni beda wówczas umiarkowanie cieple, a noce dosyc chlodne. Nie zaleca sie wyjazdu na Czerwona Wyspe pomiedzy styczniem a marcem, poniewaz panuje tam pora deszczowa i moga pojawic sie nawet niszczycielskie cyklony.
 
Cala wyspa ma zróznicowany klimat
- na wybrzezu jest tropikalny, a w glebi wyspy umiarkowany. Na wschodzie wyraznie odczuwalne sa wplywy klimatu równikowego wilgotnego, a na poludniu - suchego. Na zachodzie Madagaskaru panuje klimat podrównikowy suchy. Na wyspie mozna wyróznic dwie pory - od listopada do kwietnia trwa pora deszczowa, a przez cala pozostala czesc roku - pora sucha. Srednie temperatury najcieplejszych miesiecy - grudnia, stycznia i lutego wynosza 21 stopni. W czerwcu i lipcu jest tu srednio 10 stopni Celsjusza. Zróznicowanie klimatyczne Madagaskaru powoduje, ze wyspa ma bogata faune i flore. Poludnie i zachód Madagaskaru zajmuja suche tereny, ale juz w srodkowej czesci wyspy wystepuja laki i sawanny. Na wschodnim wybrzezu mamy do czynienia z roslinnoscia lubiaca wilgoc. Duma i wizytówka Madagaskaru sa lemury.


Opinie o miastach na Madagaskarze

4,0
Nosy Be Agnieszka
Egzotyczne. Zupełnie inna kultura i ludzie. Widoczna gołym okiem bieda. Nie jest źle ale zawsze mogłoby być lepiej ponieważ warunki życia tam są wymagające. Mimo to- jest cywilizacja, idą do przodu :)

Madagaskar na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY