Historia Madagaskaru

<p><strong>Najstarsze wzmianki o wyspie Madagaskar</strong> pochodzą z I wieku naszej ery. Położona na szlakach handlowych wyspa, pomiędzy Arabią a wschodnim wybrzeżem Afryki, była znana Arabom już w IV wieku. Została opisana w X wieku, a w XI o wyspie wiedzieli już Chińczycy. Europejczycy uzyskali informacje o Madagaskarze w 1500 roku. Nieco wcześniej, bo w XIV wieku rozpoczęło się zasiedlanie centralnej części wyspy przez przodków Merina, jednej z największych grup etnicznych, które mieszkają tu do dziś. Od XV wieku nastąpił rozkwit handlu niewolnikami na Madagaskarze.

Pogoda na Madagaskarze

Dzisiaj, 20.4 24°C

Najstarsze wzmianki o wyspie Madagaskar pochodzą z I wieku naszej ery. Położona na szlakach handlowych wyspa, pomiędzy Arabią a wschodnim wybrzeżem Afryki, była znana Arabom już w IV wieku. Została opisana w X wieku, a w XI o wyspie wiedzieli już Chińczycy. Europejczycy uzyskali informacje o Madagaskarze w 1500 roku. Nieco wcześniej, bo w XIV wieku rozpoczęło się zasiedlanie centralnej części wyspy przez przodków Merina, jednej z największych grup etnicznych, które mieszkają tu do dziś. Od XV wieku nastąpił rozkwit handlu niewolnikami na Madagaskarze.

Pierwszymi Europejczykami na wyspie byli Portugalczycy, którzy stworzyli tu bazę wypadową do Indii. W XVII wieku na Madagaskarze umacniali swoją pozycję Francuzi, pozyskując tu tanią siłę roboczą oraz tereny pod plantacje. W kolejnych wiekach Madagaskar zajęty był przez piratów, którzy poszukiwali tu niewolników na sprzedaż, ale pokonali zostali ostatecznie przez Francuzów, którzy rozpoczęli zakładanie na wybrzeżach wyspy swoich faktorii. Tak zaczyna się historia kolonizacji wyspy. O Madagaskar rywalizowała politycznie Francja i Anglia, ale ostatecznie Korona w 1896 roku zaakceptowała aneksję Madagaskaru przez Francję.

Początek państwowości Madagaskaru to wiek XVII, a dążyły do takiego stanu ludy ze szczepów Sakalawa, Betsimisaraka i Merina. Do scalenia kraju doszło na początku XIX wieku pod berłem króla z ludu Merina. W XIX wieku Europejczycy mieli już jednak ogromne wpływy w królestwie Imerina, uzyskując kolejne koneksje, choć władcy zjednoczonego Madagaskaru starali się zapobiec podporządkowaniu wyspy europejskim potęgą. Niestety, i tak wyspa została kolonią francuską. Z początkiem XX wieku na Madagaskarze zaczęły formować się ruchy nacjonalistyczne, a wojny światowe doprowadziły do tego, że Francja pod naciskami mieszkańców wyspy poszła na ustępstwa. Ogłosiła najpierw Madagaskar za swoje terytorium zamorskie, a w 1960 roku dała mu suwerenność.

W ciągu ostatniego pół wieku obserwowaliśmy cztery republiki - pierwsza, trzecia i czwarta z ustrojem demokratycznym, a druga była republiką socjalistyczną.


Opinie o miastach na Madagaskarze

4,0
Nosy Be Gosia i Grzegorz
Cudownie

Madagaskar na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY