Historia Gruzji

<p>Pierwsze wzmianki o ludności mieszkającej na terenie dzisiejszej <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/gruzja/" target="_blank">Gruzji</a> pochodzą z II tysiąclecia przed naszą erą. W miejscu tym istniała Kolchida na wybrzeżu oraz Iberia w górach na wschodzie. W 66 roku p.n.e. obszar ten wszedł w skład Imperium Rzymskiego, w wyniku podbicia go przez Pompejusza. Panowało tam królestwo, wyznające religię pogańską aż do 337 roku, kiedy król Mirian III zdecydował o przyjęciu chrześcijaństwa jako obowiązującej religii państwowej. Został on nawrócony przez św. Nino i tym samym Gruzja stała się drugim na świecie, zaraz po Armenii, państwem wyznającym chrześcijaństwo.

Pogoda w Gruzji

Dzisiaj, 29.3 18°C

Pierwsze wzmianki o ludności mieszkającej na terenie dzisiejszej Gruzji pochodzą z II tysiąclecia przed naszą erą. W miejscu tym istniała Kolchida na wybrzeżu oraz Iberia w górach na wschodzie. W 66 roku p.n.e. obszar ten wszedł w skład Imperium Rzymskiego, w wyniku podbicia go przez Pompejusza. Panowało tam królestwo, wyznające religię pogańską aż do 337 roku, kiedy król Mirian III zdecydował o przyjęciu chrześcijaństwa jako obowiązującej religii państwowej. Został on nawrócony przez św. Nino i tym samym Gruzja stała się drugim na świecie, zaraz po Armenii, państwem wyznającym chrześcijaństwo.

Wielokrotnie różne narody próbowały podbijać tereny Kartlii, ale państwo zachowało swoją niezależność, opierając się atakom Arabów, Mongołów, Turków i Persów. Największą, światową potęgą Gruzja była pomiędzy XI a XIII wiekiem, kiedy na tronie zasiadał Dawid Budowniczy i królowa Tamar. Kolejny wiek przyniósł schyłek niepodległej Gruzji, gdyż została ona podbita przez Persję i Imperium Osmańskie, spod którego wyzwoliła się w połowie XVIII wieku, ale jednocześnie zmuszono ją na mocy traktatu gieorgijewskiego z 1783 roku do przyjęcia protektoratu Imperium Rosyjskiego. W jego skład na początku XIX wieku weszło Królestwo Kartlii i Kachetii, a także Królestwo Imeretii. W 1917 roku po zakończonej rewolucji październikowej, Gruzini ogłosili niepodległość. W ten sposób 26 maja 1918 roku została sformułowana i usankcjonowana Demokratyczna Republika Gruzji, którą już w trzy lata później podbili bolszewicy, a rząd ewakuowany został do Stambułu.

Ważną rolę w historii kraju odegrał polski generał - Józef Piłsudski. W jego imieniu płk Balicki zaoferował posadę żołnierzy kontraktowych oficerom pochodzącym z tego państwa, którzy służyli później w szeregach Wojska Polskiego. Tymczasem w ich rodzinnym kraju powstała Republika Gruzińska SRR. 12 marca 1922 roku stała się ona integralną częścią Zakaukaskiej Republiki Radzieckiej. Armia Czerwona skutecznie tłumiła opór gruzińskich partyzantów. W 1931 roku Józef Stalin wydał dekret, na podstawie którego Abchazja przestała być republiką ZSRR i wcielono ją do Gruzińskiej SRR. Do 5 grudnia 1939 roku Gruzja pozostawała we władaniu Rosji. Gruzini dążyli do niepodległości kraju. Dali temu wyraz w referendum 31 marca 1991 roku, podczas którego prawie 99 proc. głosujących właśnie za tym się opowiedziało. Ostatecznie dopięli swego 9 kwietnia 1991 roku, a pierwszym prezydentem został Zwiad Gamaschurdia, obalony po zaledwie kilku miesiącach kierowania państwem. Paramilitarna organizacja Mchedrioni, oskarżana o sympatyzowanie z Rosją, przeprowadziła pucz. W 1992 roku kolejnym prezydentem kraju został Eduard Szewardnadze, były radziecki minister spraw zagranicznych. W państwie źle się działo - wybuchła wojna domowa, w której władzę utrzymał Szewardnadze - wsparty siłami militarnymi i politycznymi z Azerbejdżanu, Armenii i Rosji. Po sfałszowaniu przez niego wyników wyborów parlamentarnych z 2 listopada 2003 roku musiał w końcu ustąpić po tzw. rewolucji róż w kraju. 4 stycznia 2004 roku na prezydenta naród wybrał Micheila Saakasziwilego, ogromną większością głosów - 96 proc.

Po latach wojen i pozostawania pod władzą państw trzecich Gruzja jest obecnie biednym krajem, targanym przez korupcję. Zarzut ten ciążył również na prezydencie Micheilu Saakaszwili, który zmuszony był uciekać do Niemiec, gdzie otrzymał azyl polityczny. 7 listopada 2007 roku w kraju wprowadzono stan wyjątkowy na okres 15 dni i rozpisano wkrótce przedterminowe wybory prezydenckie. Osetia Południowa i Abchazja, znajdujące się teoretycznie na terenie Gruzji, wciąż pozostają pod wpływem Rosji. 
 


Opinie o miastach w Gruzji

4,8
Batumi Krzysztof
Bogate życie nocne, dużo klubów, kasyn, duża ilość zabytków, ładna plaża przy głównej promenadzie. Miasto prężnie się rozwija, już w wkrótce będzie perłą Morza Czarnego.

Gruzja na skróty

Miejsca:
Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY