Geografia Gruzji

<p><strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/gruzja/" target="_blank">Gruzja</a> </strong>jest krajem <strong>o górzystym ukształtowaniu terenu</strong>. Obejmuje kilka dużych pasm górskich - północną granicę Gruzji stanowi<strong> </strong>Pasmo Główne Wielkiego Kaukazu,<strong> z najwyższym szczytem o wysokości 5193 m n.p.m. - Szchara</strong>. Na południe od tego pasma górskiego odchodzą kolejne góry, m.in. Góry Kodorskie, Góry Swaneckie, Góry Leczchumskie, Góry Gagrińskie, Góry Bzypijskie, Góry Kacheckie, Góry Raczyńskie, Góry Kartlijskie, Góry Gomborskie, Góry Lichskie. Na południu zaś znajdują się na granicy z Turcją Góry Szawszeckie, następnie Góry Adżarsko-Imeretyńskie, Góry Samarskie i Góry Dżawacheckie - wszystkie zaliczane do pasma Małego Kaukazu. Wielki i Mały Kaukaz dzielą Gruzję na dwie części, pomiędzy którymi znajduje się Nizina Kolchidzka. Linia brzegowa państwa jest słabo rozwinięta, w środkowej części niska, a na północy i południu pokryta urwiskami.

Pogoda w Gruzji

Dzisiaj, 23.4 26°C

Gruzja jest krajem o górzystym ukształtowaniu terenu. Obejmuje kilka dużych pasm górskich - północną granicę Gruzji stanowi Pasmo Główne Wielkiego Kaukazu, z najwyższym szczytem o wysokości 5193 m n.p.m. - Szchara. Na południe od tego pasma górskiego odchodzą kolejne góry, m.in. Góry Kodorskie, Góry Swaneckie, Góry Leczchumskie, Góry Gagrińskie, Góry Bzypijskie, Góry Kacheckie, Góry Raczyńskie, Góry Kartlijskie, Góry Gomborskie, Góry Lichskie. Na południu zaś znajdują się na granicy z Turcją Góry Szawszeckie, następnie Góry Adżarsko-Imeretyńskie, Góry Samarskie i Góry Dżawacheckie - wszystkie zaliczane do pasma Małego Kaukazu. Wielki i Mały Kaukaz dzielą Gruzję na dwie części, pomiędzy którymi znajduje się Nizina Kolchidzka. Linia brzegowa państwa jest słabo rozwinięta, w środkowej części niska, a na północy i południu pokryta urwiskami.

W kraju tym panuje klimat podzwrotnikowy, charakteryzujący się wysokim poziomem wilgoci w zachodniej części Gruzji oraz silnymi wpływami klimatu kontynentalnego na wschód od Gór Suramskich. Górzyste ukształtowanie terenu powoduje, że klimat jest odmienny na różnych piętrach gór. W pobliżu Batumi, na stokach gór Mescheckich notuje się najwięcej opadów atmosferycznych w ciągu roku na tle kraju, natomiast południowo-wschodnie tereny są względnie suche - opady okazują się tutaj być nawet 20 razy mniej intensywne. 
Z uwagi na klimat podzwrotnikowy morski, na zachodzie Gruzji rosną bujnie palmy, oliwki, figi i inne rośliny śródziemnomorskie, m.in. cytrusy, natomiast we wschodniej części kraju roślinność typowo górska. W całej kraju uprawiana jest winna latorośl, z której produkowane są słynne na całym świecie wina gruzińskie.


Opinie o miastach w Gruzji

4,8
Batumi Krzysztof
Bogate życie nocne, dużo klubów, kasyn, duża ilość zabytków, ładna plaża przy głównej promenadzie. Miasto prężnie się rozwija, już w wkrótce będzie perłą Morza Czarnego.

Gruzja na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY