Gruzja - Przewodnik

<p>Na pograniczu Europy i Azji, na Kaukazie Poludniowym, tzw. Zakaukaziu znajduje sie <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/gruzja/" target="_blank"><strong>Gruzja</strong></a>, graniczaca z Rosja, Azerbejdzanem, Armenia i Turcja. To kraj, gdzie lacza sie ze soba, przenikaja i sasiaduja rózne kultury - europejskie i azjatyckie. Co wynika z tego osobliwego polaczenia?

Pogoda w Gruzji

Dzisiaj, 19.7 32°C

Na pograniczu Europy i Azji, na Kaukazie Poludniowym, tzw. Zakaukaziu znajduje sie Gruzja, graniczaca z Rosja, Azerbejdzanem, Armenia i Turcja. To kraj, gdzie lacza sie ze soba, przenikaja i sasiaduja rózne kultury - europejskie i azjatyckie. Co wynika z tego osobliwego polaczenia?

Specyfika kultury Gruzinów
Gruzja posiada unikalna kulture, która w wielu aspektach moze nas zaskakiwac, a nawet szokowac. Pomimo faktu, ze Gruzje odwiedza kazdego roku coraz wiecej turystów, to jednak sa regiony calkowicie nieskazone zewnetrznymi wplywami, w których ludzie zyja w ten sam sposób od dziesiatek lat, zachowujac swoja obyczajowosc. Przykladem sa tu wioski w wysokich górach, np. w Swanetii. Chcac sie do nich wybrac, trzeba wiedziec, jak sie ubrac. W wielu miejscach, nawet na wybrzezu podczas goracego lata niemile widziane sa osoby rozneglizowane. W przypadku kobiet moze byc niedopuszczalne publiczne pokazywanie sie w kostiumie kapielowym. Mezczyzni z kolei nie powinni ubierac szortów i paradowac z golym torsem.

Castello Mare & Wellness Resort

Castello Mare & Wellness Resort

Cena za 1 osobę:
2 099 zł
Dla Gruzinów bardzo wazna jest religia, do której powrócono licznie po upadku komunizmu. Najwiekszym obronca tradycyjnej formuly zycia jest gruzinska Cerkiew. Pozycja mezczyzny  w rodzinie jest bezdyskusyjna.
W Gruzji nie nalezy sobie ostentacyjnie okazywac uczuc, zwlaszcza jesli nie jest sie malzenstwem. To kraj konserwatywny, w którym jest to zle odbierane.

Zabytki sakralne Gruzji - obowiazkowym punktem zwiedzania
Niezaleznie od tego, czy przyjezdzamy do Gruzji na wakacje, czy z krótka wycieczka, powinnismy zwiedzic jej liczne zabytki sakralne, wsród których wymienic nalezy katedre Alawerdi w Kachetii z XI wieku, kosciól La Maria w Uszguli oraz XIV-wieczna cerkiew Cminda Sameba. We wszystkich tych miejscach turysci powinni miec odpowiedni strój - panowie spodnie zakrywajace nawet kostki oraz koszule z dlugim rekawem, a panie dluga spódnice i bluzke zaslaniajaca ramiona. W obiektach tych kobiety moga przed wejsciem wypozyczyc stosowne spódnice i chusty na ramiona. Mile widziane sa chustki na glowach pan, zakrywajace jak najwiecej wlosów. Ubierajac sie w ten sposób, oddamy hold religijnej tradycji Gruzinów.
Sanapiro

Sanapiro

Cena za 1 osobę:
2 099 zł
Goscinnosc Gruzinów
Jadac do Gruzji, do Tbilisi czy innego miasta, na pewno odczujemy slynna, gruzinska goscinnosc. Jesli tylko poprosimy o pomoc, na pewno ja otrzymamy, a mieszkancy ugoszcza nas wszystkim, co tylko beda mieli. Turystów podrózujacych zwlaszcza samotnie, bez asysty biura podrózy, traktuja jak czlonka rodziny i chetnie widza przy swoim stole.

Kolacja - czyli gruzinska Supra to najwazniejszy posilek dnia, przy którym rodziny spotykaja sie ze soba i prowadza rozmowy. Supra jest uznawana za bardzo wazny czas zycia towarzyskiego i rodzinnego Gruzinów. Tradycja biesiadowania przy stole przez lata rosla, a obecnie jest bogatym rytualem. Zawsze musi byc suto zastawiony stól wszelkimi pysznosciami. Podczas biesiady mozna zdziwic sie, ze wznoszone sa oratorskie toasty.


Opinie o miastach w Gruzji

4,8
Batumi Krzysztof
Bogate życie nocne, dużo klubów, kasyn, duża ilość zabytków, ładna plaża przy głównej promenadzie. Miasto prężnie się rozwija, już w wkrótce będzie perłą Morza Czarnego.

Okazje Last Minute: Gruzja

Colosseum Marina

Colosseum Marina
7 dni 19.10 - 26.10 inne terminy Gdańsk BB - Śniadania Ecco Travel
4 424 zł / 2 os.
2 199 zł / 1 os.
2 499 zł / 1 os. - 12 %

Georgia Palace

Georgia Palace
7 dni 16.10 - 23.10 inne terminy Poznań BB - Śniadania Ecco Travel

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

  • Elegancję i bogaty wystrój wnętrz
  • Położenie tuż przy plaży z bezpłatnym serwisem
  • Centrum SPA z bogatym wachlarzem usług
  • Znakomite posiłki i profesjonalną obsługę
4 524 zł / 2 os.
2 249 zł / 1 os.

West Batumi

West Batumi
7 dni 20.08 - 27.08 inne terminy Warszawa BB - Śniadania Rainbow
4 729 zł / 2 os.
2 364 zł / 1 os.
2 770 zł / 1 os. - 15 %

Gruzja na skróty

Miejsca: