Albania - Przewodnik

<p><strong>Albania</strong> to kraj w basenie Morza Śródziemnego, którego stolicą jest<strong> Tirana</strong>. To miejsce tajemnicze i fascynujące, pełne kontrastów. Albańczycy są narodem <strong>bardzo gościnnym</strong>, przyjaźnie nastawionym do turystów. Jeśli jesteście fanami śródziemnomorskich klimatów, <strong>wczasy w Albanii</strong> będą doskonałym sposobem spędzenia urlopu. Na miejscu czekają wspaniałe zabytki, obszerne, górskie tereny, piękne, niezbyt zatłoczone plaże, dziewicza przyroda i piękne krajobrazy. Smakosze będą mogli zakosztować doskonałej, tradycyjnej kuchni albańskiej.</p> <h2>Albania – gdzie na wakacje nad morzem?</h2> Szczególnie godne uwagi dla turystów wyjeżdżających na wakacje w okresie letnim jest <strong>miasto </strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/albania/durres/durres/" target="_self"><strong>Durres</strong></a>. Jest ono położone nad Adriatykiem i dysponuje <strong>pięknymi, szerokimi plażami</strong>, które ciągną się wiele kilometrów wzdłuż wybrzeża. Istnieją tu świetne warunki do uprawiania windsurfingu. Miasto to <strong>baza turystyczna Albanii</strong>, z licznymi restauracjami, sklepami pamiątkami i fabryką brandy. Turyści przyjeżdżający tu na wczasy mogą spędzać czas na błogim lenistwie na plaży, a także zwiedzać lokalne zabytki - m.in. największy starożytny <strong>amfiteatr na Bałkanach - Dyrrahu z I wieku</strong>. Durres jest coraz bardziej popularnym wśród zagranicznych turystów kurortem wakacyjnym.

Pogoda w Albanii

Dzisiaj, 18.5 27°C

Albania to kraj w basenie Morza Śródziemnego, którego stolicą jest Tirana. To miejsce tajemnicze i fascynujące, pełne kontrastów. Albańczycy są narodem bardzo gościnnym, przyjaźnie nastawionym do turystów. Jeśli jesteście fanami śródziemnomorskich klimatów, wczasy w Albanii będą doskonałym sposobem spędzenia urlopu. Na miejscu czekają wspaniałe zabytki, obszerne, górskie tereny, piękne, niezbyt zatłoczone plaże, dziewicza przyroda i piękne krajobrazy. Smakosze będą mogli zakosztować doskonałej, tradycyjnej kuchni albańskiej.

Albania – gdzie na wakacje nad morzem?

Szczególnie godne uwagi dla turystów wyjeżdżających na wakacje w okresie letnim jest miasto Durres. Jest ono położone nad Adriatykiem i dysponuje pięknymi, szerokimi plażami, które ciągną się wiele kilometrów wzdłuż wybrzeża. Istnieją tu świetne warunki do uprawiania windsurfingu. Miasto to baza turystyczna Albanii, z licznymi restauracjami, sklepami pamiątkami i fabryką brandy. Turyści przyjeżdżający tu na wczasy mogą spędzać czas na błogim lenistwie na plaży, a także zwiedzać lokalne zabytki - m.in. największy starożytny amfiteatr na Bałkanach - Dyrrahu z I wieku. Durres jest coraz bardziej popularnym wśród zagranicznych turystów kurortem wakacyjnym. Kolejnym, ważnym ośrodkiem turystycznym jest Saranda. To największy kurort na Morzu Jońskim, witający turystów przyjemnym, nadmorskim klimatem, piękną promenadą i pulą różnorodnych rozrywek. Uchodzi za miejsce tętniące życiem, dodatkowo pobliska okolica na pewno spodoba się osobom aktywnym. Znajdują się tam też masywy górskie, zachęcające do pieszych wędrówek. Atrakcyjność Sarandy podnosi jej położenie – stamtąd łatwo dostać się np. na wyspę Korfu. W poszukiwaniu ciszy i spokoju warto wybrać się do małej miejscowości Golem, z ładną plażą i niewielką liczbą turystów wypoczywających na wybrzeżu. Wśród kurortów wypoczynkowych warto wymienić także Ksamil, czy Vlorę.

Wycieczki do Albanii – co warto zwiedzić?

Wiele zabytków znajduję się we wspomnianym mieście Durres. Pod względem wielkości ustępuje ono tylko stolicy kraju. Z uwagi na długą i bujną historię miasta sięgającą czasów średniowiecznych, można podziwiać tu wiele ciekawych miejsc. Z czasów starożytnych Rzymian zachowały się mury miejskie, rzymskie forum, a także ruiny term pochodzące z II wieku. W mieście znajduje się Muzeum Archeologiczne z nowoczesną ekspozycją, która w całości poświęcona została kulturze starożytnej (adres: Rruga Taulantia 32, Durrës). W Durres możemy podziwiać również molo i największy port w kraju. Godna uwagi jest mozaika „piękna kobieta z Durres”, meczet Fatih czy Bazylika Shen Mehill Arapaj z  VI wieku. Do miasta można dotrzeć bezpośrednim lotem na lotnisko międzynarodowe Tirana International Airport Nënë Tereza, zlokalizowane w odległości 30 km od centrum.  Wycieczka do Albanii to wspaniała okazja, aby zobaczyć rewelacyjne krajobrazy. Jedną z atrakcji Albanii jest bez wątpienia Jezioro Szkoderskie, czyli największy słodkowodny zbiornik na Półwyspie Bałkańskim. Albania może też się poszczycić malowniczymi górami, gdzie na szczególne wyróżnienie zasługują Góry Północnoalbańskie. Wycieczka trekkingowa to dobry pomysł, aby poobcować z dziewiczą naturą i spokojnie poobserwować otaczającą przyrodę. W planie zwiedzania Albanii nie powinno zabraknąć Tirany, czyli stolicy kraju. Znajdziesz tam ciekawe muzea, ciekawy, orientalny klimat, ogród botaniczny i tętniące życiem kluby. Będąc na wczasach w Albanii warto także zwiedzić Berat, nazywane również miastem tysiąca okien, Tomorr położone na zboczu góry z pięknymi widokami, czy Gjirokastra - miasto muzeum, nazywane także miastem srebrnych dachów, z uwagi na starożytną twierdzę i klimatyczną starówkę. Atrakcją turystyczną jest Kruja, czyli historyczny kompleks zamkowy z górującą twierdzą Skanderbega oraz ruiny antycznego miasta Apollonia.  Po drodze do Gjirokastry warto zobaczyć Niebieskie Oko, czyli źródła wodne Syri i Kalter.

Zobacz również:

Opinie o miastach w Albanii

4,7
Durres Karolina
Przyjemne, turystyczne miasteczko i przesympatyczni ludzie.

Albania na skróty