Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Albania - atrakcje i miejsca na urlop

Albania to kraj niezwykle tajemniczy i orientalny, który ma w sobie wszystko to, co zachwyca na Bałkanach. Czekają tutaj przepiękne cerkwie bizantyjskie, meczety, a także twierdze osmańskie, wiele rozległych plaż oraz niesamowite górskie szczyty. To kraj pełen niespodzianek i ciekawych połączeń. Barwy, zapachy i widoki sprawiają, że wchodzi się w zupełnie inną, nieznaną rzeczywistość. Wczasy last minute w Albanii, lub też te zaplanowane wcześniej, to okazja na to, by poznać Bałkany, skorzystać z tutejszych atrakcji i głęboko się zrelaksować.

Magiczna Albania i dlaczego warto tu spędzić wakacje

Albania nazywana jest “Krainą Orłów” ze względu na występowanie na tym terenie tych pięknych ptaków oraz jej dzikość i niezwykłą naturę. W każdym zakątku kraju można znaleźć inne atrakcje, co sprawia, że nie sposób się tutaj nudzić. Każdorazowo można przyjechać w inną część Albani i odkrywać wciąż nowe skarby.

Lotnisko w Tiranie

Lotnisko w Tiranie

Stolica kraju to Tirana, a można ją odnaleźć w samym środku tego niezwykłego państwa. Ze stolicy natomiast wielu turystów z powodzeniem wybiera się w inne zakątki Albanii. Zarówno w te, które zachwycają starożytnymi ruinami, jak i te, w których główną atrakcją jest dzika natura. Na odwiedzających czekają tu także wielokolorowe bazary, drogi, na których brak jest asfaltu oraz stare lokomotywy pozbawione okien. Jak widać Albania ma wiele twarzy, co niezmiennie fascynuje odwiedzających z różnych stron świata.

Co warto zobaczyć i gdzie się zatrzymać w Albanii?

Niesamowite wakacje czekają na turystów w Alpach Albańskich. To jedno ze szczególnych miejsc, w których można wypocząć i zainspirować się pięknem natury. Góry te są nazywane przeklętymi i należą do Gór Dynarskich, a ich najwyższym szczytem jest Maja e Jezercës, który sięga 2694 metrów m n.p.m. Można tu bez końca wędrować, odkrywać nowe szlaki i doświadczać dzikiej przyrody. Najbardziej turystycznym miejscem w tym obszarze jest wieś Theth, jej okolice oraz dolina Valbony.

Albania to także Jezioro Szkoderskie. Znajduje się ono w sąsiedztwie Czarnogóry i jest dosłownie magiczne, zwłaszcza o poranku. To słodkowodne jezioro krasowe, którego okolica należy do parku narodowego, więc objęta jest ochroną. Można tu zachwycać się różnorodnością gatunkową ptaków i zobaczyć chociażby majestatyczne pelikany. Wokół jeziora znajduje się wiele ośrodków turystycznych, w których można spędzić wspaniałe wczasy.

Dla miłośników zabytków natomiast idealnym miejscem na wakacje niewątpliwie okaże się Szkodra. Miasto to można odnaleźć na północy kraju. Ilość atrakcji, które czekają tutaj na turystów jest imponująca. Będąc tu na wakacjach warto odwiedzić Ołowiany Meczet, czy zobaczyć zamek Rozafa, którego początki sięgają średniowiecza, a także pobyć dłużej w centrum. Czeka tam bowiem chociażby Muzeum Historyczne oraz wiele innych, ciekawych atrakcji. Szkodra położona jest nad Jeziorem Szkoderskim, co sprawia, że można tu nie tylko zwiedzać, ale i odpoczywać na łonie natury.

Ruiny w Szkodrze

Ruiny w Szkodrze

Albania to także zachwycające plaże. Krystalicznie czyste morze, słońce i urocze zatoczki czekają na niezwykłej Riwierze Albańskiej. To wybrzeże morza Jońskiego, które zaczyna się na terenie przełęczy Llogara i kończy na granicy z Grecją. Piękno łączy się tu z nowoczesnością, a kurorty niczym nie ustępują tym, które można odnaleźć w drogich, europejskich destynacjach. Warto się tu zatrzymać na dłużej lub wybrać na wakacje last minute wybierając takie miejscowości jak Himarë, Saranda, czy Dhermi.

Niezwykle ciekawymi kierunkami na urlop na pewno okażą się też takie zakątki jak Apollonia oraz Butrint, który wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i wokół którego znajduje się park narodowy. Apollonia natomiast stanowi grecką osadę, która kiedyś była wielkim miastem. Dziś można tutaj zobaczyć Park Archeologiczny oraz wczuć się w atmosferę panującego tam wciąż średniowiecza.

Równie fascynującym miejscem jest albański Kraków, czyli miasto Kruja. Jej najciekawsze zakątki to niewątpliwie zamek, który pochodzi z czasów średniowiecza oraz starówka z urokliwymi uliczkami, po których można spacerować bez końca. Na jednej z nich czeka niezwykły bazar, w którym można zakupić wiele własnoręcznie stworzonych artefaktów. Bazar ten wygląda niczym ze średniowiecza, co sprawia, że czas tutaj spędzony jest niczym podróż w przeszłość.

Wakacyjny klimat w Butrint

Wakacyjny klimat w Butrint

Klimat i temperatury w Albanii, czyli jaki jest najlepszy czas na wakacje

Albania znajduje się w strefie wpływów klimatu śródziemnomorskiego. Na wybrzeżu lata są gorące, a zimy łagodne, jednakże już w centrum kraju można się spodziewać bardziej surowych zim, zwłaszcza na terenach górskich. Najchłodniej jest w styczniu, a najbardziej upalnej pogody można doświadczyć w lipcu.

Miłośnicy plażowania, którzy chcą odwiedzić Albanię przede wszystkim po to, by zrelaksować się nad morzem, powinni na na swój urlop wybrać miesiące od czerwca aż do września. To idealny czas na kąpiele wodne i słoneczne, a temperatura powietrza oscyluje tu wtedy między 25, a 35 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o wędrówki, zwiedzanie, czy radość z przebywania w naturze, wtedy warto odwiedzić Albanię wiosną i jesienią. Nie jest już tak upalnie jak latem, omija się także szczyt sezonu i duże tłumy. Wtedy też warto przyjechać w góry i spędzać aktywnie czas zwiedzając Albanię rowerem, czy przemieszczając się po różnych zakątkach w kraju

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.