Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Albania - atrakcje i miejsca na urlop

Albania to kraj niezwykle tajemniczy i orientalny. Łączy on wszystko, co zachwyca na Bałkanach. Czekają tutaj przepiękne cerkwie bizantyjskie, meczety, a także twierdze osmańskie, wiele rozległych plaż oraz niesamowite górskie szczyty. To kraj pełen niespodzianek i ciekawych połączeń. Barwy, zapachy i widoki sprawiają, że wchodzi się w zupełnie inną, nieznaną rzeczywistość. Wczasy last minute w Albanii, lub też te zaplanowane wcześniej, to okazja na to, by poznać Bałkany, skorzystać z tutejszych atrakcji i głęboko się zrelaksować.

Albania na wakacje

Albania na wakacje

Albania nazywana jest “Krainą Orłów” ze względu na występowanie na tym terenie tych pięknych ptaków oraz jej dzikość i niezwykłą naturę. W każdym zakątku kraju można znaleźć inne atrakcje, co sprawia, że nie sposób się tutaj nudzić. Sprawdź, co przygotowała dla Ciebie przepiękna Albania i przygotuj się na niezapomniane wakacje!

Albania na wakacje

Ruiny w Szkodrze

Ruiny w Szkodrze

Albania jest zdecydowanie warta odwiedzenia - głównie ze względu na wspaniałe plaże, malownicze wędrówki z górskimi krajobrazami, urokliwe historyczne miasta, przyjaznych mieszkańców i pyszne jedzenie. Niesamowite wakacje czekają na turystów rónież w Alpach Albańskich. To jedno ze szczególnych miejsc, w których można wypocząć i zainspirować się pięknem natury. Góry te są nazywane przeklętymi i należą do Gór Dynarskich, a ich najwyższym szczytem jest Maja e Jezercës, który sięga 2694 metrów m n.p.m. Można tu bez końca wędrować, odkrywać nowe szlaki i doświadczać dzikiej przyrody. Najbardziej turystycznym miejscem w tym obszarze jest wieś Theth, jej okolice oraz dolina Valbony.

Albania to także Jezioro Szkoderskie. Znajduje się ono w sąsiedztwie Czarnogóry i jest dosłownie magiczne, zwłaszcza o poranku. To słodkowodne jezioro krasowe, którego okolica należy do parku narodowego, więc objęta jest ochroną. Można tu zachwycać się różnorodnością gatunkową ptaków i zobaczyć chociażby majestatyczne pelikany. Wokół jeziora znajduje się wiele ośrodków turystycznych, w których można spędzić wspaniałe wczasy.

Albania - atrakcje i miejsca na urlop

Albania - atrakcje i miejsca na urlop

Dla miłośników zabytków natomiast idealnym miejscem na wakacje niewątpliwie okaże się Szkodra. Miasto to można odnaleźć na północy kraju. Ilość atrakcji, które czekają tutaj na turystów jest imponująca. Będąc tu na wakacjach warto odwiedzić Ołowiany Meczet, czy zobaczyć zamek Rozafa, którego początki sięgają średniowiecza, a także pobyć dłużej w centrum. Czeka tam bowiem chociażby Muzeum Historyczne oraz wiele innych, ciekawych atrakcji. Szkodra położona jest nad Jeziorem Szkoderskim, co sprawia, że można tu nie tylko zwiedzać, ale i odpoczywać na łonie natury.

Co warto zobaczyć w Albanii?

co zobaczyć w Albanii?

co zobaczyć w Albanii?

Przygotuj się na niezapomniane wakacje! Albania to znacznie więcej niż słoneczne plaże, choć tych na miejscu zdecydowanie nie brakuje. Zobacz, czego możesz spodziewać się na miejscu i zaplanuj wymarzony wyjazd.

Tirana

Tirana - atrakcje Albanii

Tirana - atrakcje Albanii

Stolica Albanii. Tirana gwarantuje zwiedzanie pełne wrażeń. Zamiast ukrywać ośrodki przesłuchań i więzienia z czasów komunizmu, władze miasta przekształciły je w mrocznie fascynujące muzea, galerie sztuki i miejsca pamięci - a następnie otoczyły je stale zmieniającą się obsadą hipsterskich barów i restauracji. W weekendy warto wjechać kolejką linową na górę Dajti, aby dołączyć do mieszkańców i zjeść obiad z pieczonej na rożnie jagnięciny... z widokiem na miasto.

Ksamil

Ksamil - atrakcje Albanii

Ksamil - atrakcje Albanii

Kwintesencja albańskiej plaży. Ksamil, który rozciąga się wokół szeregu niskich, zalesionych przylądków i obejmuje szereg wciąż lśniących zatok, plaż i małych wysepek, jest czymś wyjątkowym. Masowa turystyka, napędzana przez odwiedzających z sąsiednich krajów śródlądowych, dramatycznie zmieniła albańskie wybrzeże w ostatnich latach, ale Ksamil zachowuje magię, która po raz pierwszy przyciągnęła ludzi na Riwierę Albańską.

Gjirokastër

Gjirokastër - atrakcje Albanii

Gjirokastër - atrakcje Albanii

Historia małego górskiego miasteczka Gjirokastër w południowej Albanii sięga co najmniej 2500 lat wstecz - a niektóre skarby z tego barwnego okresu podziwiać możemy w małym muzeum miasta. Większość ludzi przyjeżdża tu jednak, aby zobaczyć około 600 wspaniałych dworów z epoki osmańskiej, które rozsiane są po mieście i okolicznych wzgórzach, a niektóre z nich są otwarte dla zwiedzających. Wyjątkowo urokliwe centrum miasta to przede wszystkim brukowane uliczki, artystyczne kawiarnie i mniej artystyczne sklepy z pamiątkami.

Butrint

Butrint - atrakcje Albanii

Butrint - atrakcje Albanii

Prawdopodobnie najbardziej imponujące miejsce historyczne w Albanii, Butrint to starożytne greckie miasto ze słonecznikowo-żółtych kamieni i skał. Niektóre z tutejszych ruin - w szczególności teatr, forum i łaźnie publiczne - są wyjątkowo dobrze zachowane, ale równie wiele przyjemności można czerpać z szperania w mniej znanych ruinach. Aby dodać cudowności temu miejscu, cały kompleks jest pięknie położony w cienistym lesie i nad brzegiem cichej przybrzeżnej laguny.

Alpy Albańskie

Alpy - atrakcje Albanii

Alpy - atrakcje Albanii

Alpy Albańskie, zwane inaczej Górami Przeklętymi, wcale nie są przeklęte. Doliny tych strzelistych gór wypełnione są łąkami, pastwiskami i jeziorami w żywych odcieniach zieleni, a piękne, tradycyjne kamienne wioski rozsiane są po całym regionie. Gęsto zalesione zbocza, które jesienią zmieniają kolor na ognistoczerwony i pomarańczowy, prowadzą na szczyty, które przez wiele miesięcy pokryte są lodem i śniegiem. Wokół stoków wiją się bajeczne tereny do pieszych wędrówek i liczne jednodniowe i wielodniowe szlaki, z których najbardziej znanym jest szlak trzech szczytów Bałkanów, który przecina sąsiednie kraje Kosowo i Czarnogórę.

Plaża Gjipe

Czterdziestopięciominutowy szlak pieszy do albańskiej plaży Gjipe rozpoczyna się obok grubych kamiennych murów klasztoru Świętego Teodora. Religijny początek jest odpowiedni: gdy tylko spojrzysz na tę małą, biało-żwirową plażę, położoną pod klifami u ujścia zalesionego wąwozu, pomyślisz, że jesteś w śródziemnomorskim raju plażowym. Atmosfera w Gjipe pozostaje spokojna, a rozwój jest ograniczony. Znajduje się tu sezonowa kawiarnia plażowa i, w niewielkiej odległości od wąwozu, podstawowy kemping. 

03.05.2024 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.