• Od dnia 19 kwietnia 2022 r. wjazd bez wizy dla pobytów turystycznych i tranzytowych do 90 dni w ciągu 180 dni.
 • Możliwość przekroczenia granicy na podstawie ważnego dowodu osobistego​​​​ lub paszportu.
 • Paszport musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego (minimum 150 dni, licząc od pierwszego dnia wjazdu do Turcji).
 • Ważność dowodu osobistego powinna obejmować cały planowany okres pobytu.
 • Udając się w podróż z dzieckiem, zalecane jest, by zabrać ze sobą wielojęzyczny odpis aktu urodzenia dziecka.
 • Brak szczególnych wymagań dotyczących szczepień.
[data: 20.03.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/turcja/informacje-dla-podrozujacych

Colakli - wczasy

W słonecznej Turcji znajdziemy wiele ciekawych kurortów, w których warto spędzić tegoroczne wakacje. Jednym z nich jest Colakli, miasto pełne wspaniałych atrakcji, w pobliżu którego znajdziemy też ciekawe zabytki architektoniczne z różnych okresów.

Kurort Colakli na wakacje

Niewielkie Colakli znajdziemy w tureckim regionie Side, kurort jest właściwie częścią stolicy o tej samej nazwie. Side usytuowany jest na Tureckiej Riwierze, rozciąga się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Colakli to dość spokojna miejscowość, idealna na romantyczne wczasy lub tanie wakacje w rodzinnym gronie. Jednak wypoczynek tutaj spodoba się także młodym osobom, znajdą tu oni wiele atrakcji dla aktywnych, poza tym szybko można się stąd dostać do pobliskiego Side, pełnego barów i nocnych klubów.

Ten niewielki kurort stanowi też idealną bazę wypadową dla osób, które interesują wycieczki do pobliskich zabytków. Oprócz wspomnianego Side, w okolicy mieści się także Sihlar, znane z zabudowy wykonanej z polnych kamieni, starożytne miasto Seleukei, a także Kanion Koprulu, nad którym znajdują się pozostałości antycznego miasta Selge ze świątyniami, amfiteatrem i stadionem.


Atrakcje turystyczne na wczasach w Colakli

Piękne, złociste plaże, które oferują gościom tanie hotele w Colakli, idealnie sprawdzą się zarówno na leniwe opalanie, jak i bardziej aktywną formę wypoczynku. Podróżni mogą na miejscu korzystać do woli z wygodnych leżaków oraz parasoli przeciwsłonecznych. Poza tym wzdłuż wybrzeża usytuowane są wypożyczalnie sprzętu sportowego, w których zaopatrzymy się w kompletny ekwipunek do windsurfingu, snorkelingu czy kite. Można też spróbować swoich sił w jeździe na wodnych rowerach czy nartach, a także wziąć udział w wyprawie nurkowej, organizowanej przez lokalny ośrodek. Również nowicjusze mogą skorzystać z takiej atrakcji, nad ich bezpieczeństwem będzie cały czas czuwać doświadczony instruktor.

Turyści spędzający wakacje w Colakli poza sezonem, by uniknąć największych upałów, mogą wybrać się na wycieczkę w góry. Niedaleko wybrzeża rozciągają się wspaniałe szlaki turystyczne, z których rozpościerają się piękne widoki na cały region. Panują tam też bardzo dobre warunki do wspinaczki górskiej na naturalnych ścianach, zaopatrzone są one w kołki, przez które można przeciągnąć linę zabezpieczającą. W okolicy znajdziemy też dużą stadninę, w której można zapisać się na lekcje jazdy na koniu, a także ogromne pole golfowe.

Çolakli - Najlepiej ocenione hotele

Atrakcje i ciekawe miejsca

Starożytny amfiteatr

Starożytny amfiteatr

Przez całą starożytność wszystkie przedstawienia i wydarzenia w tym amfiteatrze były otwarte dla szerokiej publiczności bezpłatnie. Podobnie jest i dzisiaj.

Miasto Side było jednym z najważniejszych miast portowych w czasach starożytnych. Dzięki znaleziskom archeologicznym miasto zostało nazwane najbardziej bezcennym dziedzictwem archeologicznym na świecie.

Antyczny amfiteatr składa się z trzech części: rzędów siedzeń, obszaru dla orkiestry i sceny. Scena o długości 63 metrów wznosi się za orkiestrą na przestronną scenę.

Budynki historyczne
Świątynia bogini fortuny Tyche

Świątynia bogini fortuny Tyche

W centralnych częściach agory handlowej leżą pozostałości świątyni na wysokiej platformie. Wejście do świątyni znajduje się w południowej części budynku. Budynek został zbudowany w stylu korynckim ze stożkowym dachem.

Budynki historyczne
Świątynia Apolla i świątynia Ateny

Świątynia Apolla i świątynia Ateny

W południowo-zachodniej części starożytnego półwyspu Side znajdują się dwie wspaniałe świątynie poświęcone opiekunom miasta, Atenie i Apollinowi, pochodzące z II wieku n.e. Świątynie te zostały opisane jako najbogatsze i najpiękniejsze w całej Pamfilii. Świątynie w stylu korynckim wykonane są z marmuru otoczonego szeregiem kolumn.

Apollo to jedna z najważniejszych postaci bóstw mitologii greckiej i rzymskiej, "syn boga bogów".

Budynki historyczne
Most Aspendos

Most Aspendos

Późnoromski most na rzece Eurymedon znajduje się w pobliżu Aspendos, w południowej Anatolii. Fundamenty i nieliczne pozostałości rzymskiej konstrukcji zostały wykorzystane do budowy nowego mostu w XIII wieku, Koprupazar Koprus, który stoi do dziś. Most charakteryzuje się znacznym przesunięciem jego przebiegu w centrum, wspartym na starożytnych filarach.

Budynki historyczne

Çolakli - Najczęściej kupowane hotele

Victory Be Mine

Turcja, Side, Çolakli

Ocena 4,6 / 5

od 2 160 za osobę

Victory Volare

Victory Volare

Ocena: 5/5

Turcja, Side, Çolakli

Ocena 4,6 / 5

od 2 136 za osobę

Çolakli – hotele z najlepszymi opiniami

Marta J.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.sk) Data pobytu 10.6. - 18.6.2024 Oceniono: Czerwiec 2024

VONRESORT Golden Coast Ocena: 5/5 Turcja, Side

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Csaba J.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.hu) Data pobytu 9.6. - 16.6.2024 Oceniono: Czerwiec 2024

Magic Life Jacaranda Ocena: 5/5 Turcja, Side

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Çolakli – Hotele z opiniami

Çolakli - Ostatnio kupione hotele

Club Sidelya

Club Sidelya

Ocena: 4/5

Turcja, Side, Çolakli

Ocena 4,6 / 5

od 1 715 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa

Colakli - klimat, zwyczaje i ciekawostki dla turystów

To właśnie na Riwierze Tureckiej, usytuowanej wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, pogoda jest najbardziej słoneczna. Z tego powodu wakacje w Colakli można planować już na początku maja, kiedy to temperatura oscyluje w granicach 25 stopni. Największe temperatury, przekraczające 30 stopni, spotkamy tam już w połowie czerwca i będą się utrzymywać aż do końca września. W okresie tym spotkamy najwięcej turystów, dlatego osoby nastawione na spokojny wypoczynek lub oferty last minute, powinni wybrać się na wczasy w październiku. Wiosna i jesień to z kolei idealny czas na podróż w głąb lądu, szczególnie jeśli interesują nas spacery po okolicznych, górskich szlakach.

Wybierając się na tureckie wczasy do typowo wakacyjnego kurortu, jakim jest Colakli, możemy spodziewać się europejskich standardów dotyczących ubioru, mimo że większość Turków to muzułmanie. Jednak jeśli chcemy zwiedzić lokalne kościoły, warto spakować do walizki strój okrywający nogi i ramiona. Kobiety mogą na miejscu zaopatrzyć się też w piękne, orientalne szaty, które będą wspaniałą pamiątką z wakacji. Poza tym będąc w regionie warto kupić też w shishę, ciekawą fajkę wodną, dostępną w wielu rozmiarach. Na uwagę zasługują także egzotyczne przyprawy, oliwa z oliwek, czy biżuteria.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Pogoda teraz

 • Temperatura 34 °C w nocy 24 °C

 • Temperatura wody 24 °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Poniedziałek 35 °C w nocy 24 °C

 • Wtorek 36 °C w nocy 24 °C

 • Środa 35 °C w nocy 24 °C

 • Czwartek 33 °C w nocy 26 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty 15 °C woda 17 °C

 • Luty Lut 15 °C woda 16 °C

 • Marzec Mar 18 °C woda 17 °C

 • Kwiecień Kwi 21 °C woda 18 °C

 • Maj Maj 26 °C woda 20 °C

 • Czerwiec Cze 31 °C woda 24 °C

 • Lipiec Lip 34 °C woda 27 °C

 • Sierpień Sie 33 °C woda 28 °C

 • Wrzesień Wrz 31 °C woda 27 °C

 • Październik Paź 26 °C woda 24 °C

 • Listopad Lis 20 °C woda 21 °C

 • Grudzień Gru 16 °C woda 19 °C

Przydatne informacje