• Od dnia 19 kwietnia 2022 r. wjazd bez wizy dla pobytów turystycznych i tranzytowych do 90 dni w ciągu 180 dni.
 • Możliwość przekroczenia granicy na podstawie ważnego dowodu osobistego​​​​ lub paszportu.
 • Udając się w podróż z dzieckiem, zalecane jest, by zabrać ze sobą wielojęzyczny odpis aktu urodzenia dziecka.
 • Brak szczególnych wymagań dotyczących szczepień.
[data: 20.03.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/turcja/informacje-dla-podrozujacych

Side

Ten turecki region stanowi popularny kierunek turystyczny ze względu na swoje piaszczyste plaże i szeroką ofertę hotelową. Jest to idealna destynacja zarówno dla par jak i rodzin z dziećmi. Rozciągające się przy uliczkach liczne restauracje i bary zachęcają do próbowania lokalnych dań i rozkoszowania się klimatem tego miejsca.

Side to nie tylko kurorty i plaże – znajdziesz tam również muzea i piękne starożytne zabytki, na których zwiedzanie warto poświecić trochę czasu. Jeżeli planujesz komfortowe wakacje, to może być coś dla Ciebie. Warto już dziś sprawdzić wakacyjne oferty do Side takich biur podróży jak; TUI, Rainbow, Itaka i Coral Travel.

Side na wakacje – jakie wycieczki fakultatywne organizowane są w Side?

Wakacje w Side można zarezerwować w dowolnie wybranym hotelu, jeśli tylko turysta korzysta z opcji first minute, czyli właściwie rezerwuje swój wyjazd nawet na rok wcześniej. Wybór jest wtedy największy. Podczas wczasów w Side nic nie stoi na przeszkodzie, by odpoczywać w świetnie wyposażonych hotelach w Turcji, oferujących przeróżne wygody. Można również wybrać się na jedną z wycieczek z Side, wśród których warto wymienić:

 • Wycieczka po Side – wakacje mogą stać się okazją do lepszego poznania tego pięknego miasta, w którym znajdują się wielowiekowe zabytki. Wycieczka jest krótka, ale pełna atrakcji. Turyści mogą zobaczyć malowniczo położone na cyplu Side, poznać jego historię i zobaczyć jej świadków – teatr, agorę czy łaźnię, datowane na ponad 2 tys. lat. Side jest miasteczkiem z wyłączonym ruchem kołowym, co sprzyja spacerom. W programie wycieczki znajduje się zwiedzanie meczetu w pobliskiej miejscowości Manavgat.
 • Pammukale – wycieczka wiodąca turystów do jednego z najpiękniejszych miejsc w Turcji. Szerzej o nim można przeczytać w naszym przewodniku po Turcji. Nazywane „bawełnianym zamkiem” Pammukale wpisane jest od 1988 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO. To wapienne tarasy, jakie powstawały w wyniku odkładania się węglanu wapnia, który wytrąca się z występujących tu wód mineralnych. Podczas wycieczki turyści zwiedzają położone nieopodal Pammukale starożytne miasto Hierapolis, muzeum archeologiczne i mogą wykąpać się w antycznym Basenie Kleopatry.
 • Kapadocja – wycieczka do baśniowej krainy, gdzie można zobaczyć niesamowite formacje skalne, a także dotrzeć do źródeł chrześcijaństwa w Parku Narodowym Göreme, gdzie znajdują się kościoły wykute w skałach. Także tu zwiedza się podziemne miasto. Dla chętnych pozostaje wybór lotu balonem nad Kapadocją. W drodze powrotnej turyści zwiedzają także jedno z najważniejszych miejsc w świecie islamu – Konyę, gdzie mieści się muzeum założyciela Zakonu Wirujących Derwiszy.
 • Czarci Wąwóz z raftingiem – miłośnicy aktywnych wycieczek krajobrazowych mogą zdecydować się na wybór wyjazdu z Side do Czarciego Wąwozu w górach Taurus. Strzeliste skały potrafią tu sięgać nawet 400 m wysokości. Można w ramach wyprawy zobaczyć antyczne miasto Selge z ruinami teatru, a także tzw. Małą Kapadocję z nietypowymi formacjami skalnymi. Miłośnicy ekstremalnych sportów zdecydować się mogą na rating po górskiej rzece.

Przy samodzielnym planowaniu wycieczek po Side i okolicach czy też wybieraniu wyjazdów zaoferowanych przez polskie lub lokalne biura podróży, warto sprawdzić nasz przewodnik po Side, który ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

Hotele w Side

Chcąc spędzić tanie wakacje w Turcji, można wybrać niewielkie, dwu- lub trzygwiazdkowe hotele w Side, jak na przykład dwugwiazdkowy obiekt Begonville Pension czy też trzygwiazdkowy Hanay Suit. Amatorzy zjeżdżalni wodnych powinni wybrać hotele, które oferują dostęp do aquaparku, jak pięciogwiazdkowy Throne Beach Resort & Spa czy czterogwiazdkowy Orfeus Queen Hotel & Spa.

Wakacje z dziećmi w Side

Zarówno w Turcji, jak i w samym Side nie brakuje hoteli oferujących wiele udogodnień dla najmłodszych gości. Często są one oznaczone jako obiekty przyjazne rodzinom. Mają w restauracjach hotelowych krzesła do karmienia dla dzieci, a także płytkie brodziki czy plażę z serwisem na wyciągnięcie ręki. Warto wybrać hotel w Side z bogatym programem animacyjnym czy kids clubem, a także taki, gdzie jest polski animator.

Wczasy w Side – oferta cenowa

Wybierając się na urlop do Side w ramach oferty last minute do Turcji, można zapłacić za 5-dniowe wakacje w tym kurorcie nawet mniej niż 1000 zł od osoby. Od 875 zł można zarezerwować krótki pobyt w Side w hotelu 3-gwiazdkowym, z wyżywieniem all inclusive, przed sezonem. Jeśli turysta wybiera się na dłużej do to tego miasta, to od 1740 zł od osoby może zarezerwować 8-dniowe wakacje w hotelu 3-gwiazdkowym z wyżywieniem HB (dwa posiłki), a wyjazd organizowany jest już w tzw. wysokim sezonie, w połowie lipca. Za pobyt 8-dniowy w 4-gwiazdkowym obiekcie w Side na przełomie czerwca i lipca z wyżywieniem all inclusive trzeba zapłacić już od 2100 zł za osobę.

Można rezerwować wycieczki z wyprzedzeniem, na wakacje w Side 2024, a przy tym oszczędzając pieniądze. Uwaga: podane ceny są orientacyjne.

Side - Najlepiej ocenione hotele

Melas Resort

Melas Resort

Ocena: 5/5

Turcja, Side, Side

Ocena 4,9 / 5

od 1 975 za osobę

Club Grand Aqua

Turcja, Side, Çolakli

Ocena 4,8 / 5

od 2 423 za osobę

Lemas Suit

Lemas Suit

Ocena: 3/5

Turcja, Side, Side

Ocena 4,8 / 5

od 1 584 za osobę

Felicia Village

Turcja, Side, Kizilot

Ocena 4,8 / 5

od 1 811 za osobę

Royal Taj Mahal

Turcja, Side, Side

Ocena 4,8 / 5

od 1 793 za osobę

Atrakcje i ciekawe miejsca

Starożytny amfiteatr

Starożytny amfiteatr

Przez całą starożytność wszystkie przedstawienia i wydarzenia w tym amfiteatrze były otwarte dla szerokiej publiczności bezpłatnie. Podobnie jest i dzisiaj.

Miasto Side było jednym z najważniejszych miast portowych w czasach starożytnych. Dzięki znaleziskom archeologicznym miasto zostało nazwane najbardziej bezcennym dziedzictwem archeologicznym na świecie.

Antyczny amfiteatr składa się z trzech części: rzędów siedzeń, obszaru dla orkiestry i sceny. Scena o długości 63 metrów wznosi się za orkiestrą na przestronną scenę.

Budynki historyczne
Świątynia bogini fortuny Tyche

Świątynia bogini fortuny Tyche

W centralnych częściach agory handlowej leżą pozostałości świątyni na wysokiej platformie. Wejście do świątyni znajduje się w południowej części budynku. Budynek został zbudowany w stylu korynckim ze stożkowym dachem.

Budynki historyczne
Świątynia Apolla i świątynia Ateny

Świątynia Apolla i świątynia Ateny

W południowo-zachodniej części starożytnego półwyspu Side znajdują się dwie wspaniałe świątynie poświęcone opiekunom miasta, Atenie i Apollinowi, pochodzące z II wieku n.e. Świątynie te zostały opisane jako najbogatsze i najpiękniejsze w całej Pamfilii. Świątynie w stylu korynckim wykonane są z marmuru otoczonego szeregiem kolumn.

Apollo to jedna z najważniejszych postaci bóstw mitologii greckiej i rzymskiej, "syn boga bogów".

Budynki historyczne
Most Aspendos

Most Aspendos

Późnoromski most na rzece Eurymedon znajduje się w pobliżu Aspendos, w południowej Anatolii. Fundamenty i nieliczne pozostałości rzymskiej konstrukcji zostały wykorzystane do budowy nowego mostu w XIII wieku, Koprupazar Koprus, który stoi do dziś. Most charakteryzuje się znacznym przesunięciem jego przebiegu w centrum, wspartym na starożytnych filarach.

Budynki historyczne

Side - Najczęściej kupowane hotele

Royal Taj Mahal

Turcja, Side, Side

Ocena 4,8 / 5

od 1 486 za osobę

Bosphorus Sorgun

Turcja, Side, Sorgun

Ocena 4,5 / 5

od 1 422 za osobę

Alba Resort

Alba Resort

Ocena: 5/5

Turcja, Side, Side

Ocena 4,6 / 5

od 1 059 za osobę

Side – hotele z najlepszymi opiniami

Maria J.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 29.4. - 6.5.2024 Oceniono: Maj 2024

Royal Taj Mahal Ocena: 5/5 Turcja, Side

Świetna obsługa - 100%

Świetna obsługa - 100%

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Bardzo przestronny pokój rodzinny

Wyżywienie
Doskonałe jedzenie - duży wybór i zawsze pyszne

Obsługa w hotelu
Bardzo pomocny i przyjazny personel

Plaża
Plaża bezpośrednio przy hotelu, czysta z 2 hotelowymi barami

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Klient chciał pozostać anonimowy

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Travelplanet.pl) Data pobytu 25.4. - 2.5.2024 Oceniono: Maj 2024

Felicia Village Ocena: 5/5 Turcja, Side

Wszystko super. Najlepiej znać niemiecki w celu sprawnej komunikacji, angielski momentami nie wystarczy - ale nie jest to ogromny problem.

Wszystko super. Najlepiej znać niemiecki w celu sprawnej komunikacji, angielski momentami nie wystarczy - ale nie jest to ogromny problem.

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Wszystko super.

Wyżywienie
Wszystko super.

Obsługa w hotelu
Dużo animacji i wysoki poziom kultury prowadzących.

Plaża
Trzeba mieć buty do wody z powodu dużej ilości kamieni.

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Side – Hotele z opiniami

Side - Ostatnio kupione hotele

Süral Resort

Süral Resort

Ocena: 5/5

Turcja, Side, Çolakli

Ocena 4,6 / 5

od 1 201 za osobę

Süral Garden

Süral Garden

Ocena: 3/5

Turcja, Side, Side

Ocena 4,7 / 5

od 1 255 za osobę

The Raga Side

The Raga Side

Ocena: 5/5

Turcja, Side, Side

Ocena 4,7 / 5

od 1 453 za osobę

Bosphorus Sorgun

Turcja, Side, Sorgun

Ocena 4,5 / 5

od 1 465 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa

Poradnik turystyczny – Side

Planując wakacje w Side, warto wiedzieć, jakich cen można spodziewać się na miejscu albo jaki transport wybrać, jeśli samodzielnie organizuje się wycieczki.

Ile trwa lot w Side?

Turyści wybierający się na wczasy do Side lądują na lotnisku Antalya. Lot z Polski trwa około 3 godziny.

Jaka waluta obowiązuje w Side?

Side jest tureckim kurortem nadmorskim i obowiązuje tu ta sama waluta, jak w całym kraju, czyli lira turecka. Bez problemu można jednak płacić w sklepach i punktach usługowych w euro i dolarach amerykańskich.

Jakich cen można się spodziewać w Side?

W trakcie wakacji w Side w Turcji w sklepach i punktach usługowych można spodziewać się takich cen jak:

 • awokado sztuka – 7,99 lir tureckich,
 • banany 1 kg – 31,90 lir tureckich,
 • Coca-Cola 6 x 250 ml – 83,25 lir tureckich,
 • mleko 1 l – 22,50 lir tureckich,
 • pomidory 1 kg – 19,90 lir tureckich,
 • jajka 15 sztuk – 39,50 lir tureckich,
 • wynajem samochodu osobowego (Hyundai LPG) – 650 lir tureckich za dzień.

Jaki transport wybrać w Side?

Przemieszczanie się pomiędzy różnymi miastami wokół Side umożliwiają lokalne taksówki, a także dolmusze, czyli małe, białe busiki, które jednak nie mają stałego rozkładu jazdy ani cen biletu. Każdy region ma też miejskie autobusy. Można również wynająć samochód czy skuter i samodzielnie poruszać się po miejscowości.

Co oferuje lokalna kuchnia w Side?

Podczas pobytu w Side warto spróbować typowych tureckich potraw. Kebab to absolutny hit wśród turystów – podawany może być na talerzu, w bułce czy w cieście. Nie jest to jedyny turecki specjał. Można skosztować kumpir, czyli pieczonego ziemniaka w skorupce, z masłem i żółtym serem oraz dodatkami do wyboru. Ciekawą opcją jest pide – cienki placek w kształcie łódki, z nadzieniem, zwykle mięsnym.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Pogoda teraz

 • Temperatura 28 °C w nocy 21 °C

 • Temperatura wody 20 °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Poniedziałek 29 °C w nocy 20 °C

 • Wtorek 29 °C w nocy 20 °C

 • Środa 30 °C w nocy 20 °C

 • Czwartek 30 °C w nocy 21 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty 16 °C woda 17 °C

 • Luty Lut 17 °C woda 16 °C

 • Marzec Mar 19 °C woda 17 °C

 • Kwiecień Kwi 22 °C woda 18 °C

 • Maj Maj 26 °C woda 20 °C

 • Czerwiec Cze 30 °C woda 24 °C

 • Lipiec Lip 33 °C woda 27 °C

 • Sierpień Sie 33 °C woda 28 °C

 • Wrzesień Wrz 31 °C woda 27 °C

 • Październik Paź 27 °C woda 24 °C

 • Listopad Lis 22 °C woda 21 °C

 • Grudzień Gru 18 °C woda 19 °C

Przydatne informacje