• Od dnia 19 kwietnia 2022 r. wjazd bez wizy dla pobytów turystycznych i tranzytowych do 90 dni w ciągu 180 dni.
 • Możliwość przekroczenia granicy na podstawie ważnego dowodu osobistego​​​​ lub paszportu.
 • Paszport musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego (minimum 150 dni, licząc od pierwszego dnia wjazdu do Turcji).
 • Ważność dowodu osobistego powinna obejmować cały planowany okres pobytu.
 • Udając się w podróż z dzieckiem, zalecane jest, by zabrać ze sobą wielojęzyczny odpis aktu urodzenia dziecka.
 • Brak szczególnych wymagań dotyczących szczepień.
[data: 20.03.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/turcja/informacje-dla-podrozujacych

Dalaman - Fethiye

Dalaman i Fethiye to dwa położone blisko siebie kurorty nad Morzem Egejskim w słonecznej Turcji. Świetna pogoda, krystalicznie czysta woda i moc atrakcji zachęcają turystów z całego świata do spędzenia wakacji last minute w tak pięknej okolicy.

Wakacje Dalaman-Fethiye - plaże i atrakcje

Niezapomniane wrażenia i prawdziwy wypoczynek gwarantują prześliczne plaże, z których słynie Turcja. Warto zobaczyć południowe wybrzeże tego kraju, ponieważ to tam znajdziemy wiele interesujących kurortów. Miasteczka Dalaman i Fethiye nie są jeszcze tak znane jak Antalya czy Alanya, dzięki czemu nie są tak tłumnie oblegane. Jest to świetne miejsce na spędzenie tanich wakacji all inclusive dla osób szukających spokoju i kontaktu z naturą, pozwalając cieszyć się odpoczynkiem w kameralnych hotelach z dala od gwarnych pubów i dyskotek.

Śródziemnomorska atmosfera oraz śliczne widoki zachęcają podczas wczasów do spacerów wybrzeżem, podziwiania egzotycznej roślinności i morskiego bezkresu. Wśród turystycznych atrakcji w Dalaman i Fethiye, godne polecenia są źródła termalne i kąpiele błotne o leczniczych i odmładzających właściwościach, rejsy jachtami i wyprawy dla nurków (także amatorów). W pobliżu znajdują się również ciekawe zabytki - pozostałości po starożytnej historii kraju.

Dalaman-Fethiye - co warto zobaczyć?

Do najpiękniejszych plaż w okolicy wartych odwiedzenia zalicza się Serigerme z sosnkowym laskiem, wybrzeże w Dalaman ciągnące się między górami a wodą oraz najpiękniejszą w Turcji lagunę przy Oludeniz.

Fethiye słynie głównie z portu jachtowego, gdzie cumują stare tureckie gulety. Rejs taką łodzią to wspaniałe przeżycie – urzeka widokami na różnorodne, zieloni i złociste tureckie wybrzeże. W miasteczku znajdziemy także wykute w skałach grobowce starożytnych władców, teatr otwarty oraz jońskie kolumny powstałe przed naszą erą oraz twierdze krzyżowców.

Niezapomniane emocje i dreszczyk grozy może wzbudzić zwiedzenie wymarłego miasteczka Kayakoy. Jego mieszkańcy zostali wysiedleni w 1923 roku. Obecnie znajduje się tam 350 opuszczonych domów podniszczonych przez wiatry i trzęsienia ziemi.

Sporty ekstremalne i piesze wycieczki czekają odwiedzających górę Bada Dagi. Odważni mogą spróbować latania na paralotni z pobliskich zboczy. Spędzając tu wczasy świetną atrakcją może być także spływ kajakowy lub raftingowy rzeką Dalyan. Rwący nurt, bujna roślinność i egzotyczne gatunki zwierząt dostarczą niezapomnianych wrażeń znudzonym plażowaniem wczasowiczom.

Hotel na tanie wczasy na tureckim wybrzeżu warto zarezerwować podczas trwania festiwalu lotów "Air Games". Ze względu na silne wiatry od morza zjeżdżają się fani paralotniarstwa i kitesurfingu z całego świata i swoimi brawurowymi popisami wprawiają turystów w zachwyt.

Dalaman i Fethiye – jakie wycieczki fakultatywne?

Spędzając w Dalaman i Fethiye wakacje, można wybrać się na zwiedzanie bliższych i dalszych atrakcji. Wśród popularnych wycieczek fakultatywnych warto wziąć pod uwagę:

 • Pammukale – tzw. bawełniany zamek, czyli wapienne tarasy z błękitną wodą, które tworzą niesamowity krajobraz. Podczas wycieczki można skorzystać z kąpieli w basenie Kleopatry i zwiedzić starożytne miasto Hierapolis.
 • Efez – wycieczka do najlepiej zachowanego antycznego miasta w Turcji. Turyści mogą podziwiać ośrodek kultu bogini Artemidy, a także wzniesione tu świątynie ku czci cesarzy Domicjana, Trajana i Hadriana. Zgodnie z wierzeniami w okolicy Efezu miejsce swojego wiecznego spoczynku ma św. Jan Ewangelista, a Maryja, matka Jezusa, spędziła tu ostatnie lata swojego życia.
 • Dalyan – wycieczka krajobrazowa do tzw. tureckiej Amazonki, czyli spływ rzeką Dalyan, podczas którego można podziwiać florę i faunę typową dla wód zarówno słodkich, jak i słonych.
 • Rejs statkiem po 12 wyspach – relaksacyjna wycieczka morska statkiem po Zatoce Egejskiej, która zapewnia piękne widoki w słynnym archipelagu „12 wysp”.

Podczas urlopu w Dalaman i Fethiye można skorzystać z oferty zorganizowanych wycieczek fakultatywnych od biur lokalnych i polskich albo zaplanować je samodzielnie. Pomocny w tym może okazać się nasz przewodnik po Turcji.

Hotele w Dalaman i Fethiye

W okolicy Dalaman i Fethiye znajdują się znakomite hotele, które oferują wiele wygód turystom. Przy samej plaży położone są m.in. pięciogwiazdkowe obiekty Jiva Beach czy Hillside Beach Club. Osobom, którym zależy na dostępie do zjeżdżalni wodnych, można polecić hotele w Turcji w Dalaman i Fethiye takie jak Club Tuana Fethiye (4,5-gwiazdkowy) czy Letoonia Club & Hotel (5-gwiazdkowy). Blisko centrum miasta położone są czterogwiazdkowy hotel Sun City Hotel & Beach Club oraz trzygwiazdkowy Pink Palace. W skromniejszych obiektach można spokojnie rezerwować tanie wakacje w Turcji i świetnie się bawić.

Wakacje z dziećmi w Dalaman i Fethiye

Warto spędzić niezapomniane wakacje w Dalaman i Fethiye wraz z dziećmi. Przy wyborze hoteli należy zwrócić uwagę na odległość obiektu od plaży i morza. Dobrym pomysłem będzie zakwaterowanie w obiekcie przy plaży, gdzie dzieci będą mogły bawić się w piasku i brodzić przy brzegu w wodzie, a rodzice odpoczywać na leżakach, mając cały czas oko na swoje pociechy. Wiele hoteli w Dalaman i Fethiye oferuje udogodnienia dla rodzin z dziećmi, m.in. bezpieczne brodziki, place zabaw itp.

Wczasy w Dalaman i Fethiye – oferta cenowa

Najtaniej, można jechać na wczasy do Dalaman i Fethiye w cenie od 2050 zł od osoby. Oferta dotyczy 8-dniowego pobytu w hotelu 3-gwiazdkowym, w okresie od końca maja do początku czerwca, z zapewnionym śniadaniem w cenie. Można uznać taką ofertę za last minute do Turcji, ponieważ wylot organizowany jest po kilku dniach od publikacji tej propozycji imprezy turystycznej. Tanie wakacje all inclusive w Turcji można spędzić w 3-gwiazdkowym obiekcie od 2290 zł od osoby, z wylotem planowanym w październiku i pobytem 8-dniowym. Przy wczesnej rezerwacji wyjazdu, np. na rok czy co najmniej kilka miesięcy przed urlopem, w ofercie first minute w Turcji można skorzystać z dużych zniżek na wczasy w Dalaman i Fethiye.

Czemu Dalaman - Fethiye

ciche miejsce bary turystyka plaża żwirowa odpowiedni dla dzieci podróżowanie samochodem

Dalaman-Fethiye - Najlepiej ocenione hotele

Club Tuana Fethiye

Turcja, Dalaman-Fethiye , Yaniklar

Ocena 4,7 / 5

od 2 501 za osobę

Jiva Beach

Jiva Beach

Ocena: 5/5

Turcja, Dalaman-Fethiye , Fethiye

Ocena 4,6 / 5

od 2 421 za osobę

Karbel

Karbel

Ocena: 3/5

Turcja, Dalaman-Fethiye , Ölüdeniz

Ocena 4,4 / 5

od 2 120 za osobę

Belcekum Beach

Turcja, Dalaman-Fethiye , Fethiye

Ocena 4,3 / 5

od 2 085 za osobę

Marcan Resort

Marcan Resort

Ocena: 4/5

Turcja, Dalaman-Fethiye , Ölüdeniz

od 2 647 za osobę

Blue Lagoon

Blue Lagoon

Ocena: 3/5

Turcja, Dalaman-Fethiye , Ölüdeniz

od 2 250 za osobę

Atrakcje i ciekawe miejsca

Kaunos

Kaunos

Kaunos było kiedyś ważnym portem morskim, którego historia sięga X wieku p.n.e. Miasto miało dwa porty, południowy port Kucuk Kale na południu i wewnętrzny port na południowym zachodzie. Południowy port był używany od założenia miasta do około końca okresu hellenistycznego, po czym stał się niedostępny z powodu wyschnięcia. Port wewnętrzny lub handlowy był otoczony łańcuchami. Miasto Kaunos przestało więc pełnić ważną rolę portu handlowego. Po tym jak w XV wieku miasto nawiedziła epidemia malarii, zostało ono całkowicie opuszczone. Dziś można tu znaleźć ruiny i zgliszcza oryginalnych budynków.

Budynki historyczne
Letoon

Letoon

Bardzo ważne miejsce w Lycji i dom dla trzech ważnych świątyń - dobrze zachowanej świątyni Leto i świątyń Apolla i Artemidy.

Świątynia Leto jest stosunkowo kompletna, powszechnie uważana za jedną z najlepiej zachowanych świątyń na świecie. Świątynia Apolla i Świątynia Dorycka są najbardziej godne uwagi ze względu na piękne mozaiki. Świątynia Artemidy jest dobrze zachowana, ale mniejsza.

Część Letoon znajduje się pod wodą, zdecydowanie warto zobaczyć to wyjątkowe zjawisko.

Miejsce to wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Budynki historyczne
Dolina Motyli

Dolina Motyli

Położona blisko wybrzeża w Ölü Deniz, Butterfly Valley ma uroczą białą plażę i niebieską wodę z prostym otoczeniem. Dolina leży wewnątrz obszaru, w którym żyje wiele motyli, w pobliżu znajduje się wodospad.

Wiele osób zatrzymuje się tu na nocleg, można wypożyczyć namiot. Na miejscu znajdziemy również bary i sklepiki z przekąskami.

Atrakcje przyrodnicze
Xanthos

Xanthos

Miasto Xanthos było niegdyś stolicą Federacji Likijskiej. Stało się znane światu zachodniemu w XIX wieku dzięki brytyjskiemu odkrywcy Charlesowi Fellowsowi. Miasto to jest bardzo stare, jego początki sięgają bowiemVIII wieku p.n.e.

Xanthos-Letoon jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Turcji. Dzięki temu jest częścią dziedzictwa kulturowego i historycznego UNESCO.

Budynki historyczne

Dalaman-Fethiye - Najczęściej kupowane hotele

Club Tuana Fethiye

Turcja, Dalaman-Fethiye , Yaniklar

Ocena 4,7 / 5

od 2 501 za osobę

Jiva Beach

Jiva Beach

Ocena: 5/5

Turcja, Dalaman-Fethiye , Fethiye

Ocena 4,6 / 5

od 3 098 za osobę

Karbel

Karbel

Ocena: 3/5

Turcja, Dalaman-Fethiye , Ölüdeniz

Ocena 4,4 / 5

od 2 120 za osobę

Marcan Resort

Marcan Resort

Ocena: 4/5

Turcja, Dalaman-Fethiye , Ölüdeniz

od 2 647 za osobę

Belcekum Beach

Turcja, Dalaman-Fethiye , Fethiye

Ocena 4,3 / 5

od 2 085 za osobę

Blue Lagoon

Blue Lagoon

Ocena: 3/5

Turcja, Dalaman-Fethiye , Ölüdeniz

od 2 250 za osobę

Dalaman-Fethiye – hotele z najlepszymi opiniami

Ekaterina Z.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 7.6. - 14.6.2024 Oceniono: Czerwiec 2024

Letoonia Club & Hotel Ocena: 5/5 Turcja, Dalaman-Fethiye

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (1) (0)

Julia S.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Travelplanet.pl) Data pobytu 3.6. - 11.6.2024 Oceniono: Czerwiec 2024

Lykia Botanika Beach & Fun Club Ocena: 4/5 Turcja, Dalaman-Fethiye

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Dalaman-Fethiye – Hotele z opiniami

Dalaman-Fethiye - Ostatnio kupione hotele

Jiva Beach

Jiva Beach

Ocena: 5/5

Turcja, Dalaman-Fethiye , Fethiye

Ocena 4,6 / 5

od 2 421 za osobę

Club Tuana Fethiye

Turcja, Dalaman-Fethiye , Yaniklar

Ocena 4,7 / 5

od 2 501 za osobę

Malhun

Malhun

Ocena: 3/5

Turcja, Dalaman-Fethiye , Fethiye

od 1 301 za osobę

Cenk Bey

Cenk Bey

Ocena: 3/5

Turcja, Dalaman-Fethiye , Fethiye

od 1 560 za osobę

Seyir Village

Seyir Village

Ocena: 3/5

Turcja, Dalaman-Fethiye , Ölüdeniz

od 1 577 za osobę

Pink Palace

Pink Palace

Ocena: 3/5

Turcja, Dalaman-Fethiye , Ölüdeniz

od 1 587 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa

Poradnik turystyczny - Dalaman i Fethiye, pogoda

Warto wiedzieć, zanim pojedzie się do Dalaman i Fethiye, ile trwa lot z Polski do Turcji, a także jakie ceny obowiązują w sklepach i w wypożyczalniach samochodów.

Ile trwa lot do Dalaman i Fethiye?

Turyści podróżujący na wakacje do Dalaman-Fethiye mogą lądować w Dalaman lub w Antalyi. W obu przypadkach lot z Polski trwa około 2 godziny i 55 minut. Dolecimy tu m.in. z lotniska w Warszawie, z Gdańska, Katowic czy Poznania z oferty takich organizatorów jak Tui, Rainbow czy Coral Travel. Czas lokalny to 2 godziny do przodu w stosunku do tego w Polsce.

Jaka waluta obowiązuje w Dalaman i Fethiye?

Dalaman i Fethiye to tureckie kurorty nadmorskie i obowiązuje tu waluta w postaci liry tureckiej. W sklepach i punktach usługowych w wielu przypadkach można jednak płacić również w euro i dolarach amerykańskich.

Jakich cen można się spodziewać w Dalaman i Fethiye?

Podczas pobytu na wakacjach w Dalaman i Fethiye można spotkać się w sklepach i punktach usługowych z takimi cenami jak:

 • chleb tostowy – 1250 g – 54 liry tureckie,
 • makaron Barilla 500 g różne rodzaje – 16,90 lir tureckich,
 • pomidory w puszce 830 g – 33,90 lir tureckich,
 • żelki Haribo 80 g – 12,75 lir tureckich,
 • sok Cappy 12 x 1 l – 244,90 lir tureckich,
 • Coca-Cola 12 x 450 ml – 144,90 lir tureckich,
 • banany 1 kg – 28,99 lir tureckich,
 • wypożyczenie samochodu (np. Fiat Egea) na 1 dzień – 23 euro.

Jaki transport wybrać w Dalaman i Fethiye?

W regionie Dalaman i Fethiye można poruszać się taksówkami, dolmuszami (małymi, białymi busikami), wynajętym autem lub skorzystać z transportu publicznego autobusami.

Co oferuje lokalna kuchnia w Dalaman i Fethiye?

Turecka kuchnia jest słynna na świecie przede wszystkim z uwagi na dania mięsne. Podczas wczasów w Dalaman i Fethiye w restauracji hotelowej czy w barach i innych lokalach warto spróbować przede wszystkim kebaba z jagnięciny lub baraniny. To nie jedyne danie kuchni tureckiej, którego warto skosztować. Prócz niego wymienić należy bore - czyli potrawę z cienkiego ciasta faszerowanego np. mięsem mielonym czy szpinakiem - lub kumpir, czyli faszerowany ziemniak.

Pogoda w Dalaman-Fethiye, porady dla turystów

Sezon turystyczny na wybrzeżu Turcji trwa od połowy kwietnia do połowy października. Jednak największych wakacyjnych tłumów możemy spodziewać się, gdy temperatura powietrza przekracza 30°C, czyli od czerwca do końca sierpnia. W tym czasie wakacyjni amatorzy wodnych szaleństw mogą spędzić miło czas w tamtejszym aquaparku.

Upały na wybrzeżu nie są bardzo dokuczliwe dzięki bryzom i sosnowym lasom. Jednak im dalej od morza, tym jest goręcej dlatego osoby nastawione na zwiedzanie powinny wybrać na wakacje wiosnę lub jesień, kiedy jest ciepło i rzadko zdarzają się deszcze.

Polak wybierający się na wakacje do Turcji powinien posiadać paszport ważny przez minimum 6 miesięcy. Wizę na 30 dni można kupić za ok. 10 euro na każdym przejściu granicznym. Walutę warto wymienić będąc już na miejscu, ponieważ wówczas ma najkorzystniejszy kurs. Można to zrobić w kantorach, bankach, a nawet na poczcie. Jednak w banku taka transakcja może długo trwać i wymaga wylegitymowania się paszportem.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Pogoda teraz

 • Temperatura 37 °C w nocy 24 °C

 • Temperatura wody 26 °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Czwartek 38 °C w nocy 25 °C

 • Piątek 39 °C w nocy 26 °C

 • Sobota 39 °C w nocy 26 °C

 • Niedziela 39 °C w nocy 26 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty 15 °C woda 17 °C

 • Luty Lut 15 °C woda 16 °C

 • Marzec Mar 18 °C woda 16 °C

 • Kwiecień Kwi 20 °C woda 17 °C

 • Maj Maj 25 °C woda 20 °C

 • Czerwiec Cze 30 °C woda 23 °C

 • Lipiec Lip 32 °C woda 26 °C

 • Sierpień Sie 33 °C woda 27 °C

 • Wrzesień Wrz 30 °C woda 26 °C

 • Październik Paź 25 °C woda 24 °C

 • Listopad Lis 20 °C woda 21 °C

 • Grudzień Gru 17 °C woda 19 °C

Przydatne informacje