• Wymagany paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu.
 • Konieczność wyrobienia wizy, dostępnej po przylocie lub online​​​​. Opłaty za wizę wynoszą 25 USD (wiza jednokrotna) lub 60 USD (wiza wielokrotna). Wizy turystyczne wydawane są na okres 30 dni.
 • Brak szczególnych wymagań dotyczących szczepień.
[data: 20.03.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/egipt/idp

Marsa Alam

W poszukiwaniu wspaniałej pogody i starożytnych zabytków warto wybrać się na wakacje do Egiptu. Turystom preferującym bardziej kameralne wczasy polecamy niewielki kurort Marsa El Alam, znany z doskonałych warunków nurkowych i pięknych plaż.

Marsa El Alam na wakacje

Kurort Marsa El Alam leży nad Morzem Czerwonym, w środkowej części wybrzeża Egiptu. 250 kilometrów na północ od miasta mieści się Hurghada, natomiast 60 km mamy do najbliższego lotniska. Niedaleko na południe znajdziemy zaś Park Narodowy Wadi el Gemal, będący jedną z ciekawszych atrakcji w całej okolicy. W poszukiwaniu starożytnych zabytków warto wybrać się na tanią wycieczkę do Doliny Królów, jednego z popularniejszych wykopalisk archeologicznych na świecie, położonego obok Luksoru.

W czasie wakacyjnego pobytu w Egipcie nie można przegapić też pustynnego safari, w trakcie którego przemierzać będziemy piaszczyste wydmy, a także odwiedzimy wioskę Beduinów. Warto zahaczyć też o pobliskie miasteczko Al Kusajr, w którym można podziwiać wspaniałą fortyfikacje z czasów dominacji Otomańskiej. Natomiast w środkowej części Wschodniej Pustyni spotkamy Bir Umm Fawakhir, wioskę górniczą, w której zwiedzimy kopalnię złota. Warto zobaczyć również Port Ghalib i Madinat Coraya.

Wakacyjne atrakcje w Marsa Alam

Miejscowość Marsa Alam polecana jest szczególnie miłośnikom nurkowania głębinowego oraz snorkelingu, a to z powodu wielobarwnych raf koralowych, które doskonale widać dzięki krystalicznie czystej wodzie. W samym mieście można zapisać się na wyprawę nurkową z instruktorem, wypożyczyć cały sprzęt, a nawet zdać egzamin na patent nurkowy. W kurorcie istnieją też doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu, surfingu oraz żeglarstwa, a to dzięki intensywnym wiatrom, często spotykanym wzdłuż wybrzeża.

Mniej aktywni turyści też będą tu zadowoleni. Plaże w Marsa el Alam pokryte są delikatnym, złotym piaskiem, wypożyczymy na nich leżaki oraz parasole, pod którymi można się schować przed prażącym słońcem. W samym kurorcie nie zabranie też sklepów z pamiątkami, pubów, restauracji, a także tanich i atrakcyjnych hoteli all inclusive. Najlepsze oferty znajdziemy w takich biurach podróży jak np. Tui, Exim Tours, Coral Travel, Rainbow czy Itaka.

W trakcie wakacji last minute w Egipcie warto wybrać się do Doliny Królów, wykopaliska położonego w pobliżu Luksoru, dawnej stolicy kraju. Na miejscu można podziwiać grobowce faraonów, m.in. Tutanchamona, Ramzesa I czy Amenhotepa II. Natomiast we wschodniej części Luksoru spotkamy m.in. Świątynię Luksorską, Karnak oraz Muzeum Luksorskie, pełne starożytnych artefaktów.

Marsa Alam – jakie wycieczki fakultatywne organizowane są z Marsa Alam?

Wakacje spędzone w Marsa Alam z pewnością będą związane z wypoczynkiem nad morzem czy nad basenem oraz z błogim relaksem. Nie musi być to jednak wyłącznie pobyt w hotelu. Co warto zobaczyć w Egipcie w Marsa Alam? Biura podróży lokalne i polskie organizują wiele wycieczek z tego kurortu. Jakie atrakcje turystyczne można dzięki temu zobaczyć? Wśród popularnych wycieczek fakultatywnych z Marsa Alam należy wymienić:

 • El Quseir – miasteczko portowe El Quseir pozwoli na poznanie nieco bliżej kultury i zwyczajów Egipcjan. Turyści w czasie takiej wycieczki odwiedzają kościół koptyjski i meczet. Będą mieli okazję spróbować przysmaków kuchni egipskiej, a także zrobienia zakupów na lokalnym bazarze.
 • Nurkowanie i snurkowanie – Egipt jest kierunkiem często wybieranym przez miłośników odkrywania podwodnego świata. Wycieczki morskie na nurkowanie głębinowe czy powierzchniowe (snorkeling) cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Podróżni mają okazję zobaczyć rafę koralową i wiele morskich stworzeń – nie tylko ryb, ale nawet żółwi morskich. Takie wycieczki są organizowane w wielu miejscach, np. w Zatoce Gabal El Rosas. Natomiast podczas rejsu z Hamata do Satayah można zobaczyć przy odrobinie szczęścia delfiny w ich naturalnym środowisku.
 • Asuan – wycieczka na południe Egiptu, do najdalej wysuniętego miasta – Asuanu, gdzie znajduje się ogromna tama na Nilu. W programie zwiedzania jest świątynia Horusa w mieście Edfu. To druga co do wielkości, zaraz po Karnaku świątynia w Egipcie. Turyści widzą również Jezioro Nasera i świątynię Izydy na wyspie File.
 • Luksor – wycieczka do dawnej stolicy Egiptu i miejsca, gdzie znajduje się duże zagęszczenie różnych atrakcji. Turyści zwiedzają słynną Dolinę Królów z grobowcami faraonów, świątynię Hatszepsut, świątynię w Karnaku, mogą zachwycić się widokiem Kolosów Memnona czy odbyć rejs po Nilu.

Wybór wycieczek fakultatywnych podczas wyjazdu do Marsa Alam w Egipcie jest znacznie większy. Pozostaje podjęcie decyzji, co zobaczyć podczas takiego urlopu.

Hotele w Marsa Alam

Osobom, którym zależy na rezerwacji hotelu na wczasy w Egipcie w Marsa Alam blisko centrum (przy promenadzie) można polecić obiekt pięciogwiazdkowy Radisson Individuals Marina Port Ghalib. Młodsi i starsi turyści mogą tam korzystać z aquaparku w czterogwiazdkowym hotelu The Three Corners Happy Life. Przy piaszczystej plaży znajduje się 5-gwiazdkowy Novotel Resort Marsa Alam, wraz z profesjonalnym centrum nurkowym.

By mieć pełen wybór hoteli w Marsa Alam, warto rezerwować wakacje w Egipcie z odpowiednim wyprzedzeniem, np. tuż po publikacji katalogów na dany sezon – letni czy zimowy przez biura podróży, w formule first minute na wakacje 2024 w Marsa Alam.

Wakacje z dziećmi w Marsa Alam

Spędzenie wczasów w Marsa Alam wraz z dziećmi oczywiście jest możliwe, ale warto je rozważnie planować, także jeśli chodzi o pogodę. W szczycie sezonu letniego, na przełomie czerwca, lipca i sierpnia może być tu naprawdę bardzo gorąco. Przy rezerwacji hotelu warto wziąć pod uwagę np. wyjazd do Marsa Alam poza ścisłym sezonem, np. w maju czy w październiku, kiedy upały tak nie doskwierają.

Przy szukaniu odpowiedniego hotelu dla rodzin z dziećmi warto sprawdzić, czy obiekt ma płytkie, bezpieczne baseny dla najmłodszych gości, kids club z polskim animatorem. Znaczenie ma również to czy hotel położony jest nad samym morzem, co ułatwi rodzicom wypoczynek na plaży.

Wczasy w Marsa Alam – oferta cenowa

Ile kosztują wczasy w Egipcie w Marsa Alam w biurach podróży? Taki urlop nie musi być drogi. Najtańszy pobyt na 8 dni (7 nocy) z wyżywieniem all inclusive (wszystko w cenie, posiłki, przekąski czy napoje), w hotelu 4-gwiazdkowym kosztuje od 1735 zł od osoby. Jest to jednak wyjazd last minute do Marsa Alam. Oznacza to, że wczasy zaczynają się zazwyczaj po kilku dniach od rezerwacji wycieczki. Natomiast jeśli turysta chce mieć więcej czasu na organizację wyjazdu, może zarezerwować np. dwutygodniowy wypoczynek w 4-gwiazdkowym hotelu w Marsa Alam z wyżywieniem all inclusive w cenie od 3250 zł od osoby.

Uwaga: podane kwoty są orientacyjne.

Czemu Marsa Alam

ciche miejsce restauracja nurkowanie z rurką plaża żwirowa odpowiedni dla dzieci plażowanie

Marsa Alam - Najlepiej ocenione hotele

Jaz Solaya Resort

Egipt, Marsa Alam, Marsa Alam

Ocena 4,7 / 5

od 1 822 za osobę

Jaz Lamaya Resort

Egipt, Marsa Alam, Madinat Coraya

Ocena 4,6 / 5

od 1 575 za osobę

Atrakcje i ciekawe miejsca

Park wodny Aquatico

Park wodny Aquatico

Dla wszystkich, którzy kochają wodę, park wodny Aquatico to świetne miejsce. Cała rodzina może się tu świetnie bawić. Są tu ogromne zjeżdżalnie i ślizgawki wodne, ale także duże i głębokie baseny. W sumie można wypróbować 14 atrakcji, w tym zjeżdżalnię o nazwie "free fall". Są też atrakcje specjalnie przystosowane dla dzieci. O Państwa bezpieczeństwo podczas wodnych zabaw dbają wykwalifikowani ratownicy.

Możecie skorzystać z bogatego zaplecza parku, w którym znajdują się bezpłatne leżaki, parasole i oczywiście prysznice oraz przebieralnie z szafkami. Są tu również restauracje, butiki i różne sklepy.

Parki wodne
Rafa Elphinstone

Rafa Elphinstone

Około 20 kilometrów od wybrzeża Marsa Alam leży Elphinstone Reef, która jest świetnym miejscem dla zapalonych nurków. Rafa mierzy 300 metrów długości i osiąga głębokość ponad 100 metrów. Jest to miejsce odpowiednie do nurkowania na głębokość od 20 do 40 metrów, występują tu silne prądy, dlatego nurkowanie tutaj zalecane jest dla osób doświadczonych. Elphistone jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można nurkować z rekinami wielkimi i młotami. Rafa w niektórych miejscach może być również niedoświetlona. Można tu również zobaczyć rafy koralowe i wiele innych zwierząt, takich jak tuńczyki, pygmy wrasse, a przede wszystkim do 7 gatunków rekinów.

Nurkowanie
Marsa Mubarak

Marsa Mubarak

Marsa Murubak idealnie nadaje się do nurkowania. Dość wyjątkowe jest to, że żyje tam zwierzę zwane dugongiem. Jest to jedno z ostatnich miejsc na świecie, gdzie możemy spotkać to stworzenie. Najczęściej będziecie nurkować na piaszczystym dnie, gdzie żyje dugong, nie zawsze będziecie mieli szczęście, aby go zobaczyć, ale jeśli to zrobicie, będzie to prawdopodobnie niezapomniane doświadczenie. Dugong jest podobny do manatów, które żyją w Ameryce Północnej. Jeśli nie zauważysz dugonga, nie musisz tego żałować, są żółwie morskie, które zazwyczaj pozwalają nurkom podpłynąć bardzo blisko. W innej części wybrzeża można również zrobić nurkowanie na rafy koralowe.

Nurkowanie
Plaża w Sharm el Luli

Plaża w Sharm el Luli

Sharm el Luli znajduje się około 60 kilometrów na południe od Marsa Alam. Jest to piaszczysta plaża z kilkoma wychodniami skalnymi, wyłożona rafą koralową. Linia brzegowa tworzy tu lagunę. Jest to piękne miejsce do pływania, a woda ma tak kontrastowe kolory, że widać je nawet na zdjęciach satelitarnych.

W okolicy nie ma hoteli, restauracji ani innych atrakcji, można więc cieszyć się niezakłóconą, naturalną plażą z białym piaskiem.

Plaże

Marsa Alam - Najczęściej kupowane hotele

Jaz Lamaya Resort

Egipt, Marsa Alam, Madinat Coraya

Ocena 4,6 / 5

od 1 575 za osobę

Marsa Alam – hotele z najlepszymi opiniami

Hana A.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 2.4. - 8.4.2024 Oceniono: Kwiecień 2024

Sirena Beach Resort & Spa Ocena: 5/5 Egipt, Marsa Alam

Świetny

Świetny

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Nie ma na co narzekać.

Wyżywienie
Zadowolenie

Obsługa w hotelu
Zadowolenie

Plaża
Zła fajka, martwy koralowiec.

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Hana M.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 1.4. - 7.4.2024 Oceniono: Kwiecień 2024

Sirena Beach Resort & Spa Ocena: 5/5 Egipt, Marsa Alam

Piękny nowy hotel, wspaniałe jedzenie. Jedynym minusem było Wi-Fi, tylko gdzieś działało i sygnał zanikł

Piękny nowy hotel, wspaniałe jedzenie. Jedynym minusem było Wi-Fi, tylko gdzieś działało i sygnał zanikł

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Marsa Alam – Hotele z opiniami

Marsa Alam - Ostatnio kupione hotele

Fantazia Resort

Egipt, Marsa Alam, Marsa Alam

Ocena 4,5 / 5

od 1 182 za osobę

Sol Y Mar Reef

Sol Y Mar Reef

Ocena: 4/5

Egipt, Marsa Alam

Ocena 4,6 / 5

od 1 315 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa

Poradnik turystyczny - Marsa Alam, pogoda

Warto wiedzieć przed wyjazdem na urlop czy nawet krótką wycieczkę, na co uważać w tym egipskim kurorcie nad Morzem Czerwonym? Jakie są ceny? Ile trwa lot? Wątpliwości turysty może rozwiać nasz przewodnik po Marsa Alam.

Ile trwa lot do Marsa Alam?

Lot na trasie pomiędzy polskimi lotniskami a portem lotniczym Marsa Alam (RMF) trwa około 4,5 godziny.

Jaka waluta obowiązuje w Marsa Alam?

Na wakacje w Marsa Alam należy zabrać ze sobą pieniądze w odpowiedniej walucie. W Egipcie obowiązującą jest funt egipski, ale turyści spokojnie mogą posługiwać się w sklepach czy punktach usługowych oraz w hotelu dolarami amerykańskimi lub euro.

Jakich cen można się spodziewać w Marsa Alam?

W trakcie wczasów w Marsa Alam można spotkać się z umiarkowanymi cenami w sklepach i punktach usługowych. Przykładowe kwoty prezentują się w następujący sposób:

 • woda mineralna 1,5 l x 12 sztuk - 44,95 EGP,
 • masło 400 g - 154,96 EGP,
 • olej słonecznikowy 2,2 l - 154,95 EGP,
 • mleko 1 l x 6 sztuk - 149,95 EGP,
 • awokado 1 kg - 81,95 EGP,
 • jogurt do picia 440 ml - 12,45 EGP,
 • ryż 1 kg - 51,95 EGP,
 • wypożyczenie samochodu osobowego typu Nissan Sentra na 1 dzień - 2329 EGP.

Jaki transport wybrać w Marsa Alam?’

Po Marsa Alam pomiędzy poszczególnymi hotelami i na dłuższych trasach kursują wygodne autokary, ale i mini busy o nieustalonych rozkładach jazdy, które można „złapać” na ulicy. Droższe będą taksówki.

Co oferuje lokalna kuchnia w Marsa Alam?

Miłośnicy arabskiej kuchni znajdą podczas wczasów w Marsa Alam wiele możliwości skosztowania jej przysmaków. Można np. zjeść kebab w egipskiej odsłonie, czyli shawarma. To cienki placek wypełniony mięsem drobiowym lub jagnięcym, z dodatkiem warzyw, podawany z sosem. Zazwyczaj jest serwowany w budkach przy ulicy, ale można go spróbować także w restauracjach w hotelach w Marsa Alam. Dobrze jest skosztować dań przyrządzonych z egipskiego bobu, jak falafel, czyli malutkie kotleciki lub kofty – grillowaną jagnięcinę w kawałkach, przygotowywaną jako szaszłyk.

Marsa Alam - pogoda, klimat, ciekawostki

Pogoda w Egipcie sprzyja wypoczynkowi niemalże przez cały rok, szczególnie w południowej części kraju. Najwyższe temperatury, rzadko spadające poniżej 30 stopni, panują w okresie od maja do października. Jednak również w kwietniu oraz listopadzie pogoda sprzyja plażowaniu, jednak wówczas nie zaznamy zbyt wysokich upałów. Woda wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego jest bardzo ciepła przez większość miesięcy w roku, dlatego kąpiele w morzu stanowią jedną z większych atrakcji.

Mimo, że Egipt jest krajem muzułmańskim, to nie obowiązują tam zbyt restrykcyjne zasady dotyczące ubioru, również w przypadku kobiet. Należy pamiętać tylko, aby przed wejściem do świątyni zakryć ramiona i nogi, lepiej unikać też opalania się topless. Warto pamiętać, że czas na miejscu to godzina do przodu w stosunku do tego w Polsce. A skąd dolecimy? Gdańsk, Katowice, Poznań i Warszawa to najczęściej wybierane lotniska w naszym kraju.

Z wczasów w Egipcie warto przywieść shishę, specjalną fajkę wodną, idealną do palenia smakowego tytoniu. Popularnymi pamiątkami są papirusy, figurki piramid i sfinksa czy perfumy na bazie olejków eterycznych. Warto też choć raz wybrać się do tradycyjnej restauracji serwującej dania egipskie. Na uwagę zasługuje molochijja (zupa z liści juty), ful - pasta z bobu podawana z chrupiącym pieczywem, oraz kuszari, danie jednogarnkowe z ryżem, warzywami i soczewicą.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Przydatne informacje