Salzburg na wakacje

Salzburg i cała Ziemia Salzburska w Austrii przyciągają turystów właściwie przez okrągły rok – na narty, zwiedzanie, ale i letnie wycieczki górskie, a lista ta nie wyczerpuje wszystkich atrakcji, jakich można się tu spodziewać.

Salzburg atrakcje

Miasto oferuje wiele atrakcji, które po prostu trzeba zobaczyć. Można tu zatopić się w średniowiecznej historii, spacerując wąskimi uliczkami miasta, ale i zachwycić się barokowymi budowlami. Naturalnie trzeba zobaczyć to miasto. Zbudowano je przed wiekami, niejako u stóp fortecy Hohensalzburg, czyli Wysoki Salzburg, która dumnie wznosi się na szczycie góry Mönchsberg. Sama twierdza powstawała w latach 1077-1681 i służyła jako bastion obronny przed najeźdźcami.

Przez lata w Salzburgu rządzili książęta arcybiskupi, od VIII do początku XIX wieku, kiedy to sam Napoleon odebrał im władzę świecką.

Nie należy zapominać o tym, że właśnie w Salzburgu urodził się genialny muzyk – Wolfgang Amadeusz Mozart, dlatego obecnie miast jest światowym centrum muzyki tego twórcy. Warto tu zobaczyć średniowieczną zabudowę, twierdzę, w której nadal istnieją lochy ze średniowiecznymi narzędziami tortur, ale i bogato zdobiona Komnata Książęca. Godna uwagi jest rezydencja kompozytora Mozarts Wohnhaus przy Makartplatz 8 w Salzburgu. W planie zwiedzania Salzburga nie można pominąć barokowej katedry Dom na Residentplatz czy barokowego Kościoła Kolegialnego Kollegienkirche. Podczas zwiedzania Salzburga należy zajrzeć także do zamku Mirabell.

Salzburg – atrakcje w okolicy

Ziemia Salzburska jest jednym z krajów związkowych w Austrii. Graniczy bezpośrednio z Niemcami i Włochami oraz landami – Górną Austrią, Styrią, Karyntią i Wschodnim Tyrolem. Swoim zasięgiem obejmuje Wysokie i Niskie Taury.

W okolicy Salzburga znajdują się takie ważne miasta regionu, jak: Hallein, Bischofshofen, Sankt Johann im Pongau, Zell am See oraz Oberndorf.

W pobliżu położone są doskonale przygotowane trasy narciarskie. Z miasta można dotrzeć bezpłatnym Ski Shuttle na narty do Snow Space Flachau w Ski amade, który jest największym terenem narciarskim w Austrii.

Kolejną atrakcją w tym regionie są jaskinie, na czele z jaskinią lodowych olbrzymów, czyli Jaskinią Eisriesenwelt. Warto wybrać się do Parku Narodowego Wysokie Taury, czyli największego obszaru chronionego w Europie, gdzie zachwyt wzbudzają widoki najdłuższego lodowca Wschodnich Alp, największych wodospadów i szczytów.

Letni wyjazd do Salzburga może stać się okazją do zaplanowania pieszych wędrówek po okolicznych szlakach, które mają 7 tys. km. Można jeździć na rowerze po trasach o różnym stopniu trudności czy wspinać się.

Salzburg – co zobaczyć?

Jakie tereny są warte uwagi podczas wyjazdu do Austrii, do Salzburga? Miasto wiele oferuje turystom, ale w jego okolicy znajdują się również inne ciekawe miejsca godne zobaczenia. Piękno Ziemi Salzburskiej można podziwiać właściwie na każdym kroku – to nie tylko krajobrazy górskie, ale i widoki na stare, znakomicie zachowane miasta i zabytki. Natura zachwyca widokiem krystalicznie czystych, rwących strumieni czy górskimi jeziorami, które w towarzystwie strzelistych, ośnieżonych szczytów prezentują się bajkowo.

Sam przejazd pomiędzy Salzburgiem a terenami narciarskimi znajdującymi się na obszarze Ziemi Salzburskiej może być niesamowitym przeżyciem, zwłaszcza że drogi prowadzące do kurortów górskich mają status tras widokowych.

Salzburg – zimą

Jadąc do tego miasta w okresie zimowym, warto zastanowić się nad możliwością skorzystania z oferty Ski amade, czyli terenu narciarskiego w okolicy miasta, który jest największym kompleksem narciarskim w całej Austrii. Salzburger Sport Amade rozciąga się na terenie trzech sąsiadujących ze sobą dolin, czyli Drei, Taler i Skischaukel. Obszary te są wypełnione kilometrami tras o różnym poziomie trudności, także takimi, które upodobali sobie początkujący narciarze czy rodziny z dziećmi stawiającymi pierwsze kroki w tym sporcie. Wśród najważniejszych kurortów wypoczynkowych na zimowy wyjazd w okolice Salzburga wymienia się m.in. Filzmoos, Radstadt, Alpendorf, Zauchensee i Kleinarl czy Flachau.

Prócz tego szusować na nartach można na stokach w pasmach Taurów Wysokich i Niskich. Warto wybrać się do doliny Gastein, słynącej z doskonałej jakości tras i nowoczesnej infrastruktury wyciągów. Głównymi kurortami doliny Gastein są Bad Gastein, Bad Hofgastein, Dorfgastein oraz Böckstein.

Narciarze i snowboardziści upodobali sobie także region Saalbach Hinterglemm, gdzie organizowane są puchary świata w różnych dyscyplinach sportów zimowych. Można tu skorzystać z wielu kilometrów tras w narciarskim cyrku, jak nazywany jest ośrodek Saalbach-Hinterglemm. Jest tu największa w Austrii kolejka linowa z kabinami, mieszcząca 100 osób.

Nieopodal Salzburga znajduje się też region Grossartial, rewelacyjna baza wypadowa dla narciarzy, połączona za pośrednictwem narciarskiej huśtawki z terenem Gasteiner Tal. Można zdecydować się zimą jechać do doliny Lungau z rozległymi terenami narciarskimi czy do ośrodka Europa Sportregion Zell am See- Kaprun, gdzie atrakcje czekają dla narciarzy zjazdowych, snowboardzistów i narciarzy biegowych.

Jedną z zimowych atrakcji samego Salzburga jest organizowany już od ponad 500 lat Salzburski Jarmark Bożonarodzeniowy, gdzie niemal wszystkie sprzedawane produkty pochodzą z tego miasta i okolic.

Ferie w Salzburgu

Na ferie, czyli przerwę w nauce szkolnej, wraz z dziećmi można wybrać się do Salzburga, zwłaszcza do familijnej doliny Gastein. Jeśli na ferie jadą rodzice z nastoletnimi dziećmi, które już świetnie jeżdżą na nartach, mogą przetestować bogatą ofertę sportów zimowych przygotowaną przez ośrodek narciarski Zell am See- Kaprun.

Salzburg na weekend

Weekendowy wyjazd do tego miasta można zaplanować w różny sposób – latem z pewnością może być to zwiedzanie czy wyprawa na jeden z widokowych szlaków w górach, a zimą miłośnicy sportów zimowych mogą zdecydować się pojechać do Ski Amade. To połączone ze sobą 5 ośrodków, które mają ponad 850 km tras – w ramach jednego karnetu można tu od rana do wieczora jeździć na nartach.

Salzburg – wycieczki fakultatywne w Salzburgu

Podczas wyjazdu turyści mogą zdecydować się na wiele wycieczek fakultatywnych w bliższej lub dalszej okolicy. Wśród nich:

 • Przejazd Alpejską Drogą Wysokogórską Grossglockner – Hochalpenstrasse – to sposób na zachwycenie się malowniczymi widokami w okolicy. Serpentyny wśród dolin i szczytów górskich pozwalają na podziwianie Alp z wielu różnych perspektyw. Turyści w czasie przejazdu tą efektowną trasą docierają do platform widokowych, np. na wysokości 2500 m n.p.m. z panoramą na najwyższy szczyt Austrii – Grossglockner liczący 3798 m n.p.m.
 • Jaskinia lodowa Eisriesenwelt – turyści wybierają się do baśniowej, lodowej krainy, gdzie można podziwiać nie tylko naturalne nacieki skalne, ale i rzeźby lodowe. W programie jest wjazd kolejką linową na szczyt góry i przejazd do miejscowości St. Johann in Pongau.
 • Wycieczka do Hallstatt – wyprawa do miasteczka alpejskiego o przepięknym położeniu, które słynie w świecie z wydobycia soli. W programie spacer wokół jeziora Hallstattersee.

Hotele w Salzburgu

W Salzburgu hotele oferują turystom różny standard usług. Jedne położone są w centrum miasta, inne w pewnym oddaleniu od niego, na terenach narciarskich, przez co są najlepszym wyborem dla miłośników białego szaleństwa. Godnym polecenia hotelem w Zell am See – Kaprun jest 4-gwiazdkowy Tauren Spa, który położony jest w taki sposób, że łatwo z niego dotrzeć do tras na lodowcu Kitzstenihorn. W tej samej lokalizacji można zatrzymać się w 3-gwiazdkowym obiekcie Gartenhotel Daxer, cechującym się tradycyjną alpejską architekturą. Chcąc odpoczywać w ciszy i spokoju, można wybrać noclegi w hotelu w centrum Bad Gastein – Mondi Holiday Bellevue.

Wakacje z dziećmi w Salzburgu

Podczas planowania wyjazdu wraz z dziećmi trzeba wziąć pod uwagę ich indywidualne potrzeby. Dobrym pomysłem będzie wybór takiego hotelu, który jest przyjazny dla najmłodszych gości. Wiele obiektów na Ziemi Salzburskiej oferuje w pokojach rodziców łóżeczka dla dzieci czy wysokie krzesła w restauracjach. Część ma pokoje do gier i miniklub dla dzieci co najmniej kilka razy w tygodniu. Wyjazd na narty do Salzburga wraz z dziećmi, np. do tutejszych dolin, umożliwi naukę narciarstwa nawet małym dzieciom – dzięki łagodnie nachylonym stokom.

Oferta cenowa – Salzburg

Koszt wyjazdu na wczasy trwające 8 dni do hotelu 3-gwiazdkowego ze śniadaniem i z dojazdem własnym w marcu wynosi już od około 1200 zł od osoby. Podobny wydatek będzie musiał ponieść turysta, który podejmie decyzję o wyjeździe z początkiem kwietnia do Salzburga, a właściwie do miejscowości na terenie Zell am See do 3-gwiazdkowego obiektu, na 7 dni z dwoma posiłkami i dojazdem własnym.

Uwaga: podane ceny są orientacyjne.

Salzburg - Najlepiej ocenione hotele

St. Hubertus

St. Hubertus

Ocena: 4/5

Austria, Salzburg, Lofer

Ocena 4,7 / 5

od 2 003 za osobę

Unterbrunn

Unterbrunn

Ocena: 4/5

Austria, Salzburg, Neukirchen am Großvenediger

od 1 399 za osobę

Salzburg - Najczęściej kupowane hotele

St. Hubertus

St. Hubertus

Ocena: 4/5

Austria, Salzburg, Lofer

Ocena 4,7 / 5

od 2 003 za osobę

Salzburg – hotele z najlepszymi opiniami

Marie F. Š.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 13.9. - 16.9.2023 Oceniono: Wrzesień 2023

Berghotel Rudolfshütte Ocena: 3.5/5 Austria, Salzburg

Bardzo piękne miejsce. Nawet jeśli ktoś jest niedysponowany fizycznie, hotel oferuje relaks lub wystarczą same niesamowite widoki.

Bardzo piękne miejsce. Nawet jeśli ktoś jest niedysponowany fizycznie, hotel oferuje relaks lub wystarczą same niesamowite widoki.

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Bardzo przytulny i czysty pokój

Wyżywienie
Śniadania, kolacje... Duży wybór potraw, miła obsługa i restauracja

Obsługa w hotelu
Miły personel. Mieliśmy szczęście, że mieliśmy personel mówiący po czesku.

Plaża
Górski hotel

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Milan J.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 24.8. - 27.8.2023 Oceniono: Sierpień 2023

Berghotel Rudolfshütte Ocena: 3.5/5 Austria, Salzburg

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Salzburg – Hotele z opiniami

Salzburg - Ostatnio kupione hotele

St. Hubertus

St. Hubertus

Ocena: 4/5

Austria, Salzburg, Lofer

Ocena 4,7 / 5

od 2 003 za osobę

Adler

Adler

Ocena: 3/5

Austria, Salzburg, Golling

od 847 za osobę

Dorint City

Dorint City

Ocena: 4/5

Austria, Salzburg, Salzburg

od 400 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Salzburg - mapa

Poradnik turystyczny - Salzburg

Przed wyjazdem do jednego z kurortów Ziemi Salzburskiej warto dowiedzieć się nieco więcej o miejscu, do którego wybiera się turysta. Mini przewodnik po Salzburgu powinien okazać się przy tym pomocny.

Ile trwa lot do Salzburg?

Lot pomiędzy jednym z polskich lotnisk a lotniskiem Salzburg Airport trwa około 3 godziny.

Jaka waluta obowiązuje w Salzburg?

Salzburg jest miastem austriackim i jako takie ma walutę europejską – euro.

Jakich cen można się spodziewać w Salzburg?

W samym Salzburgu w sklepach i marketach można spodziewać się takich cen jak:

 • ser gouda 100 g – 1,44 euro,
 • piwo Zipfer 500 ml – 0,74 euro,
 • kawa Jacobs 500 g – 4,49 euro,
 • duża bagietka 400 g – 2,49 euro,
 • serek biały do smarowania 175 g – 1,24 euro,
 • chipsy Chico 110 g – 1,24 euro,
 • Coca-Cola 1,5 l – 1,14 euro.

Jaki transport wybrać w Salzburg?

W samym Salzburgu turyści mają do wyboru wiele różnego rodzaju środków transportu publicznego. Salzburger Verkehrsverbund GmbH zarządza siecią autobusów miejskich i trolejbusów. Natomiast pomiędzy kurortami wypoczynkowymi na Ziemi Salzburskiej jeżdżą autobusy, pociągi czy też specjalne skibusy.

Co oferuje lokalna kuchnia w Salzburg?

Wybierając się do Salzburga, warto spróbować lokalnych specjałów i tradycyjnych austriackich potraw, wśród których znajdują się takie dania jak:

 • Knoblauchsuppe – zupa czosnkowa, miksowana na krem, podawana z grzankami.
 • Salzburger Nockerl – suflet z jajek z dodatkiem cukru.

Pogoda Salzburg

Planując zwiedzanie Salzburga i okolicznych miast, warto wybrać się do Austrii wtedy, gdy jest tam ciepło i słonecznie, czyli w okresie letnim, od czerwca do sierpnia. Natomiast dla miłośników narciarstwa najlepiej nadaje się okres od grudnia do marca, w czasie sezonu na uprawianie sportów zimowych.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Pogoda teraz

 • Temperatura 27 °C w nocy 15 °C

 • Temperatura wody °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Poniedziałek 32 °C w nocy 14 °C

 • Wtorek 29 °C w nocy 15 °C

 • Środa 30 °C w nocy 17 °C

 • Czwartek 31 °C w nocy 16 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty 3 °C

 • Luty Lut 6 °C

 • Marzec Mar 10 °C

 • Kwiecień Kwi 15 °C

 • Maj Maj 21 °C

 • Czerwiec Cze 23 °C

 • Lipiec Lip 25 °C

 • Sierpień Sie 24 °C

 • Wrzesień Wrz 20 °C

 • Październik Paź 15 °C

 • Listopad Lis 8 °C

 • Grudzień Gru 4 °C

Przydatne informacje