Salzburg - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Salzburgu

Dzisiaj, 25.4 8°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 150 tys.
Numer kierunkowy telefonu: 0043/662
Ważniejsze numery telefonu:
Informacja turystyczna: 847568
Policja: 133
Pierwsza pomoc: 144
Czas lokalny: Warszawa: 12:00, Salzburg: 12:00
Komunikacja miejska:
Autobus: Miasto posiada rozbudowaną sieć 18 linii autobusowych. Przystanki znajdują się w centrum na Hanuschplatz. W system komunikacji miejskiej włączone są taksówki, tzw. Bus Taxi.
Adres informacji turystycznej: Land Salzburg Information, Mozartplatz 5,


Historia

Salzburg to miasto, w którym wyjątkowo silnie wyczuwa się więź z przeszłością. Wszystko przepojone jest tu powagą romanizmu, pięknem gotyku i blaskiem baroku. Wyrosło u stóp fortecy Hohensalzburg (Wysoki Salzburg), wznoszącej się na szczycie góry Mönchsberg. Twierdza ta, budowana w latach 1077 - 1681, służyła panującym arcybiskupom jako bastion obronny zarówno przed najeźdźcami, jak i buntującymi się tubylcami.

Miastem rządzili miejscowi książęta-arcybiskupi nieprzerwanie od VIII wieku aż do 1803 roku, kiedy to Napoleon odebrał im władzę świecką. Dbali oni o splendor swej stolicy upiększając ją wspaniałymi budowlami. Siedzibę znalazły tu potężne zakony - prawdziwi twórcy miasta. Powstające klasztory były zalążkami dzielnic Salzburga. Bowiem wokół nich osiadali kupcy i rzemieślnicy. Władcy miasta jako zręczni politycy umieli chronić je przed wojnami.
W 1815 roku miasto na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego przypadło Austrii. Pod rządami cesarskimi Salzburg spadł do roli miasta powiatowego. Dopiero w 1861 roku, po utworzeniu w 1850 kraju związkowego Salzburg, stał się jego stolicą. W mieście tym, w roku 1756, urodził się i spędził połowę swego życia geniusz muzyki - Wolfgang Amadeusz Mozart. Dziś Salzburg jest światowym centrum muzyki Mozarta.


Główne atrakcje

Salzburg to miasto-muzeum składające się z trzech części. Stanowią je średniowieczne, wąskie uliczki oraz część rezydencjonalna i klasztorna. Największą atrakcją jest twierdza Hohensalzburg. a głównie jej lochy ze średniowiecznymi narzędziami tortur, komnaty reprezentacyjne i strażnica z pięknymi widokami na miasto. W bogato zdobionej Komnacie Książęcej odbywają się koncerty muzyki kameralnej.

Miłośnicy muzyki Mozarta mogą odwiedzić dom jego urodzenia - Mozarts Geburtshaus. Wystawione są tam jego skrzypce, klawikord i operowe dekoracje sceniczne. Rezydencją kompozytora - Mozarts Wohnhaus - był dom na Makartplatz 8, gdzie obecnie mieści się wystawa instrumentów muzycznych z tamtej epoki. Niezapomnianych wrażeń dostarcza również wizyta w Archiwum Mozarta Mozarteum przy Schwartstr. 26-28. Znajduje się tam maleńka drewniana chata, przeniesiona z Wiednia, w której mistrz skomponował operę “Czarodziejski flet".

Dumę miasta stanowi owiana legendą barokowa katedra Dom na Residentplatz, w której Mozart był Konzertmeistrem.. Perłę architektury stanowi również barokowy Kościół Kolegialny Kollegienkirche przy Universitätsplatz.

Panujący arcybiskupi, przez ponad 700 lat, mieli swoją siedzibę - Residenz - w sercu Starego Miasta. We wspaniałych komnatach można podziwiać dzieła m.in. Tycjana i Rubensa oraz trójwymiarowy fresk sufitowy Rottmayra. Zachwycającą, barokową rezydencją jest również Schloss Mirabell, z delikatnie wypielęgnowanymi klombami różanymi i oranżerią. Natomiast czarująca, wąska uliczka Linzer Gasse prowadzi pod kamiennym łukiem, do surowego, zbudowanego pod koniec XVI wieku Klasztoru Kapucynów.

Miasto zwiedzić można również śladami kręconego tu filmu “Dżwięki muzyki", opartego na autentycznej historii rodziny von Trapp.


Muzea i galerie

Rainer Museum, mieści się w fortecy Hohensalzburg - muzeum pełne jest średniowiecznych urządzeń do torturowania.
Muzeum Katedralne - posiada niezwykłą kolekcję sztuki i okazów przyrody - w Komnacie Sztuki i Cudów znajdują się muszle i twory mineralne. Pod katedrą natomiast obejrzeć można rzymskie ruiny.
Bürgerspital Museum, Bürgerspitalgasse 2 - prezentuje tradycje regionalne miasta i okolicy
Muzeum Strojów Narodowych (Trachtenmuseum), Griesgasse 23 - posiada ciekawą i oryginalną kolekcję ubiorów z różnych regionów i okresów.


Zakupy

Wszechobecne są supermarkety: Julius Meinl, w których zaopatrzyć się można we wszystkie potrzebne do codziennego użytku artykuły. Bardzo popularne są targowiska na Universitätsplatz i przy Andrakirche. Wiele towarów po atrakcyjnych cenach oferuje Hofer na skrzyżowaniu Schallmooser Hauptstr. i Franz-Josef-Str. Dobrze zaopatrzony i popularny jest również KGM.


Gdzie zjeść

Salzburg obfituje w liczne piwiarnie ogrodowe i cukiernie. Najsłynniejszym smakołykiem miasta jest Salzburger Nockerl - jest to suflet z jajek i cukru. Warta grzechu jest również Strudl i Knoblauchsuppe - czosnkowa zupa-krem z grzankami. W początkach września spożywa się tu tradycyjnie, w dużych ilościach, mętne, nie do końca sfermentowane wino.
Michael Haydn Stube - Mirabellplatz 1, przedstawia najlepszą ofertę w mieście. Lokal ten, prowadzony przez Muzyczno-Artystyczny College Mozarteum, poleca tradycyjny Schnitzel mit Wurst, a także dania wegetariańskie.
Restaurant Zur Bürgerwehr-Einkehr - na szczycie Mönchsbergu, w centrum Starego Miasta. Wspaniała restauracja, w której serwują wspaniały gulasz z chlebem, pieczone mięsa, Schnitzel z makaronem, a także jabłkowy strudel.
Restaurant Paracelsus Stub´n - Kaigasse 8, cicha kawiarenka, poleca sznycel wiedeński z ziemniakami.
Fischmarkt - na Franz-Josef-Kaiserstr.,. kusi relaksującą atmosferą i soczystymi owocami morza.


Rozrywka

Mile wieczór spędzić można przy kuflu piwa w siedzibie pierwszego browaru w Salzburgu - Augustiner Bräustüble. Emocji dostarcza również wizyta w winiarni Felsenkeller, wilgotnej, obijanej monetami piwnicy, wykutej w skale.

Najsłynniejszą imprezą kulturalną jest Festiwal Salzburski Salzburg Festspiele, zapoczątkowany w 1920 roku przez Maxa Reinhardta, Richarda Straussa i Hugo von Hofmannsthala. Od końca lipca do początku września do miasta zjeżdżają tłumy melomanów. W przeddzień festiwalu, ubrani w stroje regionalne tancerze wykonują taniec z pochodniami, tzw. Fackeltanz. Licznie wystawiane są opery, dramaty, miejsce mają koncery i projekcje filmów. Imprezy te odbywają się głównie w rejonie Hofstallgasse oraz w filharmonii. W końcu czerwca odbywa się Stadtfest - radosne święto miasta, pełne rozrywek.

Na imprezy, nie tylko festiwalowe, zaprasza Landestheater (Teatr Regionalny) przy Makartplatz oraz Marionetten Theater (Teatr Marionetek) na Schwarzstr. 24.

Austria na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY