Kultura Wietnamu

<p><strong>Kultura Wietnamu</strong> wywodzi sie z kultury Ðông Son, sprzed okolo 3000 lat. Tak wielowiekowe, bogate tradycje uczynily z tego kraju centrum kultury Azji Wschodniej. Wietnamczycy maja tradycje i obrzedy zaczerpniete z dwóch cywilizacji - chinskiej i indyjskiej. Od Chin Wietnam przejal normy prawne i polityczne, systemy religijne i filozoficzne, gdyz wyznawany jest tu konfucjanizm i taoizm. Takze z Chin dotarlo tutaj pismo hieroglificzne, które bylo uzywane jeszcze do polowy poprzedniego stulecia, kiedy zdecydowano o wprowadzeniu alfabetu lacinskiego.</p> Wietnamskie spoleczenstwo od wieków kultywuje tradycje narodowe, na które wplyw miala kultura Indii, a w czasach nowozytnych, takze kultura Francji.<br/> W Wietnamie <strong>hucznie obchodzi sie wiele róznych swiat</strong>. Organizowane sa festiwale, podczas których ulicami duzych miast podazaja barwne korowody, a mieszkancy wraz z turystami bawia sie przez cala dobe. Festiwale sa wciaz zywe w rejonach wielkich miast. Niektóre zwiazane sa z kultywowaniem wielowiekowych tradycji. Znane sa miedzy innymi festiwale swiatyn, owoców, walk byków, festiwale morskie czy wyscigi na sloniach. Wiekszosc tego typu uroczystosci wpisanych jest w kulture konkretnych regionów kraju i ma charakter lokalny. Rzadko kiedy organizowane sa duze imprezy ogólnokrajowe, kiedy we wszystkich miastach mozna bawic sie podczas wszelkiego typu festiwali.

Pogoda w Wietnamie

Dzisiaj, 11.12 27°C

Kultura Wietnamu wywodzi sie z kultury Ðông Son, sprzed okolo 3000 lat. Tak wielowiekowe, bogate tradycje uczynily z tego kraju centrum kultury Azji Wschodniej. Wietnamczycy maja tradycje i obrzedy zaczerpniete z dwóch cywilizacji - chinskiej i indyjskiej. Od Chin Wietnam przejal normy prawne i polityczne, systemy religijne i filozoficzne, gdyz wyznawany jest tu konfucjanizm i taoizm. Takze z Chin dotarlo tutaj pismo hieroglificzne, które bylo uzywane jeszcze do polowy poprzedniego stulecia, kiedy zdecydowano o wprowadzeniu alfabetu lacinskiego.

Wietnamskie spoleczenstwo od wieków kultywuje tradycje narodowe, na które wplyw miala kultura Indii, a w czasach nowozytnych, takze kultura Francji.
W Wietnamie hucznie obchodzi sie wiele róznych swiat. Organizowane sa festiwale, podczas których ulicami duzych miast podazaja barwne korowody, a mieszkancy wraz z turystami bawia sie przez cala dobe. Festiwale sa wciaz zywe w rejonach wielkich miast. Niektóre zwiazane sa z kultywowaniem wielowiekowych tradycji. Znane sa miedzy innymi festiwale swiatyn, owoców, walk byków, festiwale morskie czy wyscigi na sloniach. Wiekszosc tego typu uroczystosci wpisanych jest w kulture konkretnych regionów kraju i ma charakter lokalny. Rzadko kiedy organizowane sa duze imprezy ogólnokrajowe, kiedy we wszystkich miastach mozna bawic sie podczas wszelkiego typu festiwali. W Wietnamie najhuczniej obchodzi sie trzy swieta:
 • Swieto Tết - Nowy Rok, który Wietnamczycy obchodza pod koniec stycznia lub na poczatku lutego. Termin swieta ustalany jest zgodnie z kalendarzem ksiezycowym.
 • Swieto Królów Hùng - przypada w kwietniu i jest holdem dla legendarnych wladców Wietnamu.
 • Festiwal Perfumowanej Pagody - uroczystosci odbywaja sie wokól XV-wiecznej swiatyni, która jest jednym z najbardziej znanych i najpiekniejszych zabytków kraju.
Prócz tego obchodzi sie:
 • Dzien utworzenia Komunistycznej Partii Wietnamu - 3 lutego,
 • Dzien Zwyciestwa - rocznice wyzwolenia Sajgonu 30 kwietnia 1975 roku - 30 kwietnia,
 • Swieto Pracy - 1 maja (podobnie jak w Polsce),
 • Dzien Narodzin Budy - 7 czerwca,
 • Dzien Pamieci poleglych za wolnosc Wietnamu - 27 lipca,
 • Dzien Niepodleglosci - 2 wrzesnia.
Do najwazniejszych wydarzen kulturalnych w Wietnamie zalicza sie Festiwal w Hue, który odbywa sie co dwa lata, poczawszy od 2000 roku. To huczne swieto, znane z barwnych korowodów. Pierwszy festiwal zapoczatkowany zostal przez kulturalne spotkanie francusko-wietnamskie, które przerodzilo sie w miedzynarodowe wydarzenie. Dlatego juz w 2002 roku podczas kolejnego festiwalu wzieli w nim udzial artysci z krajów azjatyckich, z Niemiec, USA, Australii i z Argentyny. W 2006 roku wystepowaly na Festiwalu w Hue 22 zespoly krajowe i 22 z calego swiata, a barwne pokazy obejrzalo 1,5 mln widzów, w tym turystów przebywajacych w Wietnamie na wycieczkach. Impreza odbywa sie w cytadeli Zakazanego Miasta, na rzece i na ulicach, majac postac uroczystych parad i wystepów tanecznych.
Canary Beach Resort

Canary Beach Resort

Cena za 1 osobę:
3 617 zł - 11 %
W Wietnamie caly czas w uzyciu pozostaja dwa kalendarze - gregorianski i ksiezycowy. Dlatego w kalendarzach dostepnych w sklepach znajduja sie obie daty. Kalendarz ksiezycowy zostal wprowadzony w kraju w 2637 roku p. n.e. i wiekszosc swiat jest okreslana na jego podstawie. Liczy on lacznie 12 miesiecy ksiezycowych, podobnie jak kalendarz gregorianski, przy czym miesiace maja po 29 lub 30 dni, co wynika z czasu niezbednego na pelny obieg Ksiezyca po orbicie wokól Ziemi - czas ten wynosi srednio 29,5 dnia. Miesiace odpowiadaja znakom zodiaku. Kalendarz sklada sie z cykli, kazdy po 60 lat, a one dziela sie na szesc razy po dziesiec pni niebieskich, odpowiadajacych wzajemnie przeciwnym, ale zaleznym od siebie zenskim Yin i meskim Yang wlasciwosciom pieciu zywiolów: wody, ognia, ziemi, drewna i metalu.

Opinie o miastach w Wietnamie

4,5
Phan Thiet Rafał
nic co zasługuje na uwagę - oczywiście jak ktoś lubi popatrzeć na miejscowe życie jest o.k., można zrobić trochę zakupów na targu, poszaleć na łodziach i tyle....

Okazje Last Minute: Wietnam

7 dni 23.04 - 30.04 Inne terminy Kraków BB - Śniadania Exim Tours
3 854 zł/os.
cena za 2 os.: 7 708 zł
7 dni 23.04 - 30.04 Inne terminy Kraków BB - Śniadania Exim Tours
3 902 zł/os.
cena za 2 os.: 7 804 zł
7 dni 03.06 - 10.06 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania Best Reisen Dobry wybór

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

 • Długą piaszczystą plażę tuż przy hotelu
 • Bliskość słynnych czerwonych wydm
 • Możliwość wykupienia kursów gotowania
 • Zabiegi SPA w ofercie All Inclusive
3 918 zł/os.
cena za 2 os.: 7 836 zł
7 dni 03.06 - 10.06 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania Best Reisen
3 937 zł/os.
cena za 2 os.: 7 874 zł

Wietnam na skróty

Miejsca: