Geografia Wietnamu

<p><strong>Wietnam </strong>znajduje sie we wschodniej czesci Pólwyspu Indochinskiego, a graniczy z Chinami od pólnocy, od zachodu z Laosem i Kambodza. Granica pólnocna liczy 1228 km, granica z Laosem 2130 km a z  Kambodza 1200 km. Dlugosc linii brzegowej to ponad 3400 km. 

Pogoda w Wietnamie

Dzisiaj, 25.2 25°C

Wietnam znajduje sie we wschodniej czesci Pólwyspu Indochinskiego, a graniczy z Chinami od pólnocy, od zachodu z Laosem i Kambodza. Granica pólnocna liczy 1228 km, granica z Laosem 2130 km a z  Kambodza 1200 km. Dlugosc linii brzegowej to ponad 3400 km. 

Od wschodu, poludnia i od strony poludniowo-zachodniej kraj oblewany jest przez wody Zatoki Tonkinskiej, Morza Poludniowochinskiego i Zatoki Tajlandzkiej. Zdecydowana wiekszosc, bo okolo 75 proc. powierzchni ladu pokrywaja góry i wyzyny. Geografie Wietnamu czesto porównuje sie do bambusowego preta z dwiema miseczkami ryzu. Owe miseczki to zyzne i urodzajne równiny w delcie Mekongu na poludniu i Czerwonej Rzeki na pólnocy, które laczy waski pas górzystego ladu, przyrównywany do bambusa. Najwyzszymi szczytami Wietnamu sa Fan Si Pan (Phan Xi Pang) liczacy sobie 3143 m n.p.m. oraz Phu Luong 2985 m n.p.m.

Wietnam mozna podzielic na kilka najwazniejszych krain:

  • Delte Rzeki Czerwonej, czyli zyzna równine ciagnaca sie od Zatoki Tonkinskiej az do stolicy kraju - Hanoi. Lokalnymi atrakcjami tego obszaru sa skaly wapienne kolo Ninh Binh oraz Zatoka Ha Long, slynaca ze skalistych wysp i wysepek, ze stromo wznoszacym sie wybrzezem. To czesto cel wycieczek turystów krajowych i zagranicznych.
  • Delte Mekongu, czyli urodzajna równine, o ogromnej liczbie ludnosci, gdzie znajduje sie na pólnocy milionowe miasto Hồ-Chí-Minh.
  • Wyzyne Yunnan, tj. kraina o górzystym uksztaltowaniu terenu, ze szczytem Fan Si Pan (Phan Xi Pang), u którego podnóza polozone jest miasto Sa Pa z wieloma atrakcjami turystycznymi.
  • Góry Annamskie, znajdujace sie w srodkowej i poludniowej czesci kraju, bardzo slabo zaludnione.
  • Wybrzeze Annamskie - waski pas wybrzeza pomiedzy górami a Morzem Poludniowochinskim.

Ponadto, mozna spotkac sie z podzialem geograficznym i administracyjnym kraju na 58 prowincji, 5 miast wydzielonych o statusie prowincji. Tworza one 8 regionów Wietnamu, które maja zróznicowane warunki naturalne i krajobraz. Naleza do nich:  Delta Mekongu, Delta Rzeki Czerwonej, Region Pólnocno-Wschodni, Region Pólnocno-Zachodni, Region Poludniowo-Wschodni, Region Plaskowyzu Centralnego, Region Wybrzeza Poludniowo-Srodkowego i Region Wybrzeza Pólnocno-Srodkowego.

Canary Beach Resort

Canary Beach Resort

Cena za 1 osobę:
3 630 zł - 34 %
Wietnam jest zróznicowany pod wzgledem klimatycznym, co doskonale widac na przykladzie krainy pólnocnej i poludniowej. W Pólnocnym Wietnamie panuje klimat monsunowy zwrotnikowy, charakteryzujacy sie wysoka wilgotnoscia. Pora chlodna trwa tu od listopada do kwietnia, a letnia, z wysokimi upalami od maja do pazdziernika. Wyraznie zarysowane sa cztery pory roku, a najlepiej wyjechac w te strony wiosna i jesienia, kiedy panuja najlagodniejsze warunki pogodowe. Jesli ktos lubi goraco, do Wietnamu na wczasy moze wybrac sie latem, natomiast zima na dalekiej pólnocy mozna nawet zobaczyc snieg.
Oriental Pearl Resort

Oriental Pearl Resort

Cena za 1 osobę:
3 760 zł
Wietnam Poludniowy ma zupelnie inny, tropikalny klimat - monsunowy równikowy. Przez caly rok panuja tu wysokie temperatury, a oddech mieszkancom i turystom zapewnia jedynie okres od listopada do stycznia. Wyróznia sie tu pore sucha trwajaca od grudnia do maja oraz pore deszczowa - od czerwca do listopada, kiedy Wietnam nawiedzaja tajfuny, a szczególnie silne cyklony uderzaja w rejonach delty Mekongu. Tropikalne ulewy wystepujace w porze deszczowej nie sa zbyt uciazliwe, bo nie trwaja dlugo.

Szczyt sezonu turystycznego w poludniowym Wietnamie przypada na pore sucha, w styczniu i w lutym


Opinie o miastach w Wietnamie

4,5
Phan Thiet Rafał
nic co zasługuje na uwagę - oczywiście jak ktoś lubi popatrzeć na miejscowe życie jest o.k., można zrobić trochę zakupów na targu, poszaleć na łodziach i tyle....

Okazje Last Minute: Wietnam

7 dni 25.05 - 01.06 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania Exim Tours
3 772 zł/os.
cena za 2 os.: 7 544 zł
7 dni 21.04 - 28.04 Inne terminy Kraków BB - Śniadania Exim Tours
3 849 zł/os.
cena za 2 os.: 7 698 zł
8 dni 17.03 - 25.03 Inne terminy Warszawa BB - Śniadania Best Reisen
4 988 zł/os.
3 878 zł/os.
cena za 2 os.: 7 756 zł

Wietnam na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY