Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Kiedy najlepiej jechać do Wietnamu? TOP 5 Atrakcji

Wietnam to przepiękny kraj, niezwykle orientalny i zachwycający ogromem atrakcji. Można go odnaleźć w Południowo-Wschodniej Azji, a dokładniej na wschodniej części Półwyspu Indochińskiego. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, malownicze wioski, muzea, wysepki dziewicze oraz mnóstwo zabytków - bardzo łatwo jest dać się oczarować temu miejscu na ziemi. Wietnam to nie tylko piękno natury, czy niezwykła kultura - to również wspaniała kuchnia, pełni życzliwości i uśmiechu mieszkańcy, a także ogrom przygód.

Kiedy najlepiej jechać do Wietnamu?

Jeśli chodzi o klimat oraz pogodę to niewątpliwie Wietnam jest bardzo zróżnicowany. I choć można go odwiedzać niemal przez cały rok, to różne miesiące będą lepsze lub gorsze dla poszczególnych miejsc. 3/4 tego kraju to wyżyny i góry, a reszta stanowi teren nizinny. Poza tym charakterystyczne dla Wietnamu jest to, że okresowo występują tutaj monsuny, można trafić na tajfun, jest bardzo gorąco, a wilgotność jest naprawdę wysoka.

Wybierając się na wczasy do Wietnamu Północnego warto pamiętać, że jest tam znacznie chłodniej niż na przykład w jego południowej części. W ciągu roku temperatura jest tutaj bardzo różna. Najchłodniej jest tu w styczniu - około 14 stopni, a najcieplej w lipcu - nawet 28 stopni Celsjusza. Wietnam Północny jest idealny na odwiedziny w okresie marca oraz kwietnia, a jeśli planuje się zobaczyć takie zakątki jak Hanoi, Sapa, czy Zatoka Ha Long to wspaniałym czasem są miesiące od połowy września aż do połowy grudnia. To okres, kiedy nie ma już tak dużych upałów, choć można spodziewać się krótkich i intensywnych deszczy. Latem lepiej omijać Wietnam Północny, bo gorąco może doskwierać, podobnie jak wilgoć oraz opady.

Jeśli zaś chodzi o Wietnam Centralny to idealnym czasem by tu zawitać jest czas od kwietnia do sierpnia, kiedy to prawie nie ma deszczu. To wspaniały okres na zobaczenie jaskiń prowincji Quang Binh. Już od marca warto planować wczasy w okolicach Hue, jednakże trzeba wziąć pod uwagę fakt, że można trafić na duże upały. Lepiej jednak unikać wycieczek w te miejsca w okresie od sierpnia do stycznia, bo wtedy intensywnie pada, a wieczory są już o wiele bardziej chłodne. W takich miejscach jak Da Nang, Hoi An, Phu Yen, czy Binh Dinh warto być od stycznia do kwietnia, a także od sierpnia do września, gdyż jest tutaj wtedy naprawdę malowniczo.

Południowy Wietnam natomiast warto zobaczyć w porze suchej, czyli w okresie od października aż do maja. Choć w porze deszczowej jest równie piękny, jednakże wtedy trzeba przygotować się na codzienne gwałtowne ulewy.

TOP 5 największych atrakcji Wietnamu

Niewątpliwie największą (lub jedną z najpopularniejszych) atrakcji Wietnamu jest Zatoka Halong. To miejsce pełne wysepek ze skałami wapiennymi, oblane turkusową wodą oraz pełne zieleni. Krajobrazy, które można tutaj podziwiać, zapierają dech w piersiach, a idealnym czasem na zobaczenie tego zakątka świata jest wrzesień oraz październik. Inaczej trzeba liczyć na zrządzenie losu, który podaruje dobrą do tego pogodę.

Zatoka Halong została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i tak naprawdę zachwyca nawet w czasie mgły, czy niepogody. Co ciekawe jest z nią związana legenda o smokach, które podobno miały tutaj wylądować. Będąc w tej części świata warto zdecydować się na rejs po wodach zatoki, by móc ją podziwiać z różnych perspektyw.

Niesamowitą atrakcją Wietnamu są także jaskinie Phong Nha-Kẻ Bàng. To tak właściwie cały park narodowy, w których można zobaczyć te niesamowite jaskinie, a jest ich ponad 300 i rozciągają się aż na 70 kilometrów. Park Phong Nha-Kẻ Bàng także został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego UNESCO. Same jaskinie warto podziwiać z poziomu łódki lub też spacerując po drewnianych platformach.

Wietnam to także rajskie plaże, na których można leżakować i cieszyć się bajecznym krajobrazem. Wiele z nich uda się odkryć na magicznej wyspie Phu Quoc, na której nie trzeba obawiać się tłumów, a naprawdę łatwo jest się zachwycić. Warto zobaczyć chociażby takie perełki jak Khem Beach, Sao Beach, Cua Can Beach, czy Vubng Bau Beach. Poza tym na wyspie czeka także ogromna pagoda buddyjska Ho Quoc, wielki kompleks ze świątynią, która ulokowana jest nad morzem. Na Phu Quoc czeka także najdłuższa kolejka linowa na świecie, która prowadzi do wyspy Hon Thom z parkiem rozrywki oraz wspaniałą plażą.

Niezwykłą atrakcją Wietnamu są również niebywałe grobowce znajdujące się w okolicach Hue. To kompleks pałacowy oraz cytadela, która przyciąga odwiedzających z całego świata. Te zabudowania pamiętają dynastię Nguyễn. Będąc tu warto zobaczyć jak powstają produkty rzemieślnicze, zachwycić się historią kraju oraz zwiedzić nie tylko kompleks pałacowy, ale i całe miasto Hue. Zwłaszcza, że w tej okolicy można zobaczyć także inne znane grobowce, jak na przykład Minh Mang, czy Khai Dinh.

Wietnam to również wspaniałe miasto lampionów, czyli Hoi An. Stare kolonialne budynki, które oświetla rzesza kolorowych świateł to niezwykły widok przyciągający do tego miejsca ogrom turystów. Poza tym znajduje się tutaj kanał rzeczny, w którym można dostrzec wiele łodzi oferujących rejsy ze starymi lampionami. Hoi An to miasto pełne interesujących lokalnych wyrobów, rękodzieła i wielu pamiątek. Można tutaj także zachwycić się wietnamską kuchnią i ogólnie atmosferą, która udziela się każdemu. Poza tym niedaleko miasta znajduje się urokliwa plaża An Bang Beach, która umila gorące dni i pozwala się zrelaksować wśród szumu fal oraz słońca. Czyż można sobie wyobrazić bardziej udane wakacje?

 

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.