Geografia Tanzanii

Tanzania polozona jest we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. W jej obreb, oprócz czesci kontynentalnej wchodza takze wyspy: <strong>Zanzibar</strong>, <strong>Pemba</strong> i <strong>Mafia</strong> otoczone, podobnie jak wybrzeze, <strong>rafami koralowymi</strong>.

Pogoda w Tanzanii

Dzisiaj, 28.5 30°C
Tanzania polozona jest we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. W jej obreb, oprócz czesci kontynentalnej wchodza takze wyspy: Zanzibar, Pemba i Mafia otoczone, podobnie jak wybrzeze, rafami koralowymi. Wiekszosc kraju zajmuje Wyzyna Wschodnioafrykanska (1000 - 1500 m.n.p.m.), której rzezba terenu przewaznie jest równinna lub lekko falista, a góry maja charakter wyspowy. Jednak mocno porozcinana jest uskokami oraz rowami tektonicznymi, które naleza do systemu Wielkich Rowów Afrykanskich.

Na zachodzie jest to Rów Srodkowoafrykanski, w wielu miejscach wypelniony wodami tektonicznych jezior. Wzdluz jego krawedzi uksztaltowaly sie pasma gór, takich jak: Góry Livingstone'a, Kipengere, Porto, Mbey, Mibizi i Makari.

Na pólnocy wystepuje Rów Wschodnioafrykanski, który równiez wypelniony jest jeziorami. Otoczony jest on systemem masywów wulkanicznych, do których naleza: najwyzszy na kontynencie - Kilimandzaro ze szczytem Kibo (5895 m n.p.m.) oraz Mawenzi (5355 m n.p.m.), Szira (4300 m n.p.m.), a takze do dzis czynny wulkan - Meru (4565 m n.p.m.).

W Tanzanii znajduje sie takze jeden z najwiekszych na swiecie kraterów powulkanicznych - Ngorongoro.

Wnetrze wyzyny zajmuja rozlegle równiny, do których zalicza sie: Step Masajów, Step Wembera oraz Równine Serengeti. Ich poludniowa czesc obejmuje pasmo górskie Uluguru przechodzace stopniowo w Wyzyne Mozambicka. Jedynym obszarem nizinnym panstwa sa wybrzeza, oraz dolina rzeki Rufiji.

W Tanzani panuje klimat podrównikowy. Jest on suchy wewnatrz kraju, natomiast wilgotny na wybrzezu i wyspach. Srednie temperatury w najchlodniejszym miesiacu - lipcu - wahaja sie w granicach od 16°C w centralnej czesci kraju do 24°C na wybrzezu. W okresie cieplym sa znacznie wyzsze i siegaja nawet do 30°C.

Na pólnocy kraju wystepuja dwie pory deszczowe, a na poludniu tylko jedna. Najwieksze opady notowane sa na wybrzezu oraz w górach (1500 - 2000 mm/rok), natomiast najnizsze w srodkowej czesci wyzyny - zaledwie 350 mm/rok. W górach wystepuje pietrowosc klimatu. Na wysokosci 4500 m n.p.m. lezy granica wiecznego sniegu, a na szczyt Kibo pozostaje pokryty lodem.

Rzeki Tanzanii sa dosc krótkie, o duzym potencjale energetycznym, a przez to nieprzydatne do zeglugi. Najwieksze z nich to Rifiji, Ruwuma, Malagarasi i Pangani. Przez wschodnia czesc kraju przebiega dzial wodny miedzy dwoma zlewiskami oceanów: Atlantyckiego i Indyjskiego.
Paradise Beach Resort

Paradise Beach Resort

Cena za 1 osobę:
4 033 zł
W kraju lezy sie drugie co do glebokosci jezioro na swiecie -Tanganika. Jego dno to zarazem najglebsza kryptodepresja Afryki, lezy 358 m ponizej poziomu morza.
Rowy tektoniczne wypelniaja takze jeziora Malawi, Rukwa, Ejesi i Natron. Na granicy kraju lezy najwieksze jezioro Afryki - Wiktorii. W dorzeczu niektórych rzek, np. Rifiji czy Malagarasi utworzyly sie liczne bagniska.
Sea View Lodge (Jambiani)

Sea View Lodge (Jambiani)

Cena za 1 osobę:
4 119 zł - 28 %
Do najwiekszych przyrodniczych atrakcji turystycznych nalezy Park Narodowy Serengeti na poludniowy wschód od Jez. Wiktorii. Znajduje sie w nim najwieksze na swiecie skupisko antylop gnu, zebr i gazeli.

Równie ciekawy jest obszar chroniony Ngorongoro, który obejmuje dawny krater wulkanu, tworzacy naturalny gigantyczny "ogród zoologiczny". W Parku Narodowym Manyava, znajduje sie szczególnie duze skupisko flamingów i hipopotamów.

Opinie o miastach w Tanzanii

4,2
Uroa Ilona
Jedna z większych miejscowości na Zanzibarze. Położona nad oceanem. Bardzo dobre miejsce z którego można zwiedzać inne zakątki. Dużo sklepów, szkoła, stacja paliw. Podróż do Stone Town taxi około 40 km
tam i z powrotem /taxi czeka na czas zwiedzania / około 40 $, daladala /miejscowy autobus/ 1$ w jedną stronę.

Okazje Last Minute: Tanzania

7 dni 13.12 - 20.12 Inne terminy Katowice HB - Dwa posiłki Itaka Dobry wybór

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

  • Piękną plażę z drobnym, białym piaskiem
  • Eleganckie i dobrze wyposażone pokoje
  • Smaczną i różnorodną kuchnię
  • Romantyczną atmosferę i dyskretną obsługę
5 799 zł/os.
4 249 zł/os.
cena za 2 os.: 8 498 zł
7 dni 18.11 - 25.11 Inne terminy Warszawa All Inclusive TUI
4 314 zł/os.
cena za 2 os.: 8 628 zł
7 dni 25.11 - 02.12 Inne terminy Warszawa All inclusive light TUI
4 445 zł/os.
cena za 2 os.: 8 890 zł

Tanzania na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY